zerdeçalın faydaları zararları

Zerdeçal, daha çok yemeklerde baharat olarak kullanılan Zencefilgiller familyasındandır. Anavatanı Doğu Hindistan’dır. Diğer bir adı da Hindistan Safranı olan çok yıllık bir bitkidir. Sarı renkte olan çiçeklerinin yanında yaprakları sivridir. Safrana benzeyen boyalı bir madde çıkartılmaktadır. Bitkinin sap kısmında bulunan kökü andıran uzantılardan Zerdeçal tozu yapılmaktadır. Yemeklere ve kumaşlara renk vermek amacı ile de kullanılmaktadır.

Demir, potasyum, B6 ile C vitamini, manganez ve değerli mineraller içermektedir.

Curcumin ve Zerdeçal konulu yazılar


Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zerdeçal sağlığa faydalarıÇok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılır. Kolon kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin ve prostat kanserinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İçeriğinde yer alan curcumin ayrıca kansere yakalanan kişilerde kanser hücrelerinin yayılmasını da geciktirmektedir. İlerleyen yaş ile birlikte gelen bunama ve Alzheimer’a yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde haricen uygulanarak cilt üzerinde ki yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizleyerek damar tıkanıklığını engeller. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları

Amasız bir hastalık olarak görülen kanserin doğal yollar ile tedavi edilmesi aşamasında ilk akla gelendirr. Kanserli hücreler ile mücadele ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleyen zerdeçal prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi ülkemizde de sık sık görülmekte olan kanser türleri ile mücadele edilmesini sağlayan en etkili ve en doğal yöntemlerden birisidir.

Zerdeçal Romatizma Ağrılarını Giderir

Anti-inflamatuar özellikleri yardımıyla osteoarterit ve romatoid arterit sorunlarını giderebilir. Buna ek olarak, zerdeçalın antioksidan özelliği hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Bunun yanında hafif eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve iltihaplara iyi gelir, ağrıları giderebilir.

Zerdeçal Diyabeti Dengeler

Orta düzey diyabet sorunların giderir, insülin görevi gördüğü için kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar.. Bir başka önemli yararı ise tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir..

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Zerdeçal Kolesterol Seviyesini Dengeler

Araştırmalar gıda olarak zerdeçalın kolesterol seviyedini dengelediğini ortaya koymuştur.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakarit olarak bilinen bir madde içerir. Bu madde bakterilere, iltihap ve serbest radikallere karşı etklidir.. Eğer bir soğuk, öksürük veya grip sorununuz var ise ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve için. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Zerdeçal Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir ve etkili bir dezenfeke aracı olarak kullanılabilmektedir. Kesik ve yanık yaralarının üzerine zerdeçal tozu serperek mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha hılzı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir: 

Zerdeçal Kilo Vermeye Yardımcı Olurzerdeçal kök

Zerdeçal tozu ideal vücut ağırlığının korunması için çok faydalı olabilir. Obezite ve diğer kilo ilgili hastalıkları tedavi amaçlı çay olarakta kullanılabilir. Yemek esnasından bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek yeterli olacaktır.

Zedeçal Alzheimer Hastalığı Önleyebilir

Bir beyin hastalığı olan Alzheimer hastalığını giderebilir. Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir hatta durdurabilir.

Zerdeçal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Safra kesesine inanılmaz faydaları vardır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Çiğ şekilde tüketimi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir

Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının korunmasını sağlar, bünyenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.


zerdeçal suyuZerdeçal Suyunun Faydaları

Güçlü bir kaynak olmasını sağlayan içerdiği 300’den fazla antioksidandır. Ham tüketimi sağlık açısından daha faydalıdır. Sütle seyreltilerek tüketmekte mümkündür.

 • Artrit tıbbi müdahale gerektirebilen ağır bir kemik bozukluğu hastalığıdır. Zerdeçal suyu artrit hastalığına yakalanma riskini azlatır.
 • Alzheimer hastalığı kişinin kademeli hafıza kaybına uğramasına neden olur ve düzenli tüketimi bu hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Suyun kanseri önleyici özelliği vardır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlığını giderebilir. Bünyede metebolik oranı arttırarak hazmı kolaylaştırır.
 • İçerdiği zengin asitler mide sağlığı için faydalıdır. Midenin ihtiyaç duyduğu asit ve asit oranını dengeler.
 • Vücutta kan enfeksiyonlarına neden olan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Karaciğer sağlığını koruyan bileşen ve maddeler içerir.
 • Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Kanda şeker seviyesini dengeleyerek diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Her Sabah Güne Zerdeçal Suyu İçerek Başlamanın Faydaları


Zerdeçal Çayının Faydalarızerdeçal çayı

Zerdeçal çayı eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan bir çok bilimsel araştırma sağlığa faydalarını ıspatlanmıştır, bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı neredeyse bürün organları korur.
 • Çayı kan pıhtılaşmasını önler.
 • Bütün vücudu temizlerken, özellikle karaciğere çok yardımcı olur.
 • Mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir.
 • Çok iyi bir antidepresandır, sindileri ve kasları güçlenirir, sakinleştirir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Zerdeçal Çayı Nasıl Hazırlanır:

Çayın hazırlanması gayet basittir.

Malzemeler:
Zerdeçal – 1 çay kaşığı
Su – 4 su bardağı
Saf ham bal , taze limon suyu,
1 tatlı kaşığı (isteğe bağlı – tat için) rendelenmiş zencefil

Hazırlanışı:
Bir cezveye su ve zerdeçalı koyun ve 15 dakika kaynamaya bırakın. Daha sonra sıvıyı süzün ve olası atıklardan ayırın. Tüketilmeden önce bal veya limon suyu veya rendelenmiş zencefil ekleyin. Günde 1-2 bardak içmenin bir sakıncası olmaz.


Zerdeçalın Zararlarızerdeçal zararları

Aşırı kullanılmadığı sürece sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bunun yanında bünyeye göre yan etkileri değişebilir. Genelde tüketimine dikkat edilmesinde fayda var. Aşırı ve yanlış kullanılması durumunda bu sağlık sorunlarıyla karşılaşmak mümkün;

 • Baharatlara karşı duyarlı kişilerde kramp ve gaz sorunlarına neden olabilir.
 • Aşırı kullanılması durumunda kalp çarpıntısına neden olabilir.
 • Çok fazla tüketildiğinde kusmaya neden olabilir.
 • Kanama bozukluğu olan kişilerin uzak durması gereken bir besin kaynağıdır. Kanı incelttiği için ameliyat olacak veya yeni ameliyat olmuş hastalarda geçici süre uzak durmalıdırlar.
 • Karaciğer hastalarının doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.
 • Diyabet hastalarına faydalıdır ama kullanımına ve dozuna dikkat edilmelidir.
 • Aşırı kullanım, kan hücrelerine zarar verebilir.
 • Warfarin ve aspirin gibi ilaçlar ile kesinlikle tüketilmemelidir.

Tavsiyeler

Adı çok az duyulan ama sağlık açısından çok fazla faydası olan bir bitki türü. Süte ve bal ile karıştırılarak ve çiğ olarak tüketildiğinden faydalarından maksimum düzeyde yararlanmak mümkün. Gebe anne adaylarının ve çocukların tüketimini doktor kontrolünde yapmalarını öneriyoruz.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

[Toplam:3    Ortalama:2.7/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here