DiyabetSağlık

Bir Çeşit Oruç Perhizi Diyabetli Pankreası (Tip1 Diyabet) İyileştiriyor

Oruç Perhizi Diyabetli (Şeker Hastalığı) Pankreası -Tip1 Diyabeti İyileştiriyor

Oruç perhizi Pankreas’ın kendi kendini yenilemesini tetikliyor. Amerikalı araştırmacılara göre.

Hayvanlar üzerinde yapılan oruç perhizi deneylerinde, kan şekeri seviyesini kontrol etmemize yardımcı olan pankreasın, yeniden depolama fonksiyonu sayesinde, diyabetik (şeker hastalığı) semptomları azalttığı gözlemlenmektedir.

Journal Cell’de yayınlanan çalışmaya göre bu oruç perhizi, vücut sisteminin yenilenmesini sağlıyor. https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(17)30130-7

Uzmanlar bulguların, bu rahatsızlığa yeni bir tedavi yöntemi olabilecek nitelikte olmasından ötürü, çok heyecan verici olduğunu vurguluyor.

Ancak uzmanlar, sağlıkçıların görüşü alınmadan, oruç perhizi denenmesinin sakıncalı olduğuna da değinmektedirler.

Yapılan deneyler esnasında fareler, bir çeşit oruç perhizine “fasting-mimicking diet” konuldular. Bu, insanların 5 gün boyunca daha düşük kalori, daha az protein ve daha az karbonhidrat tükettikleri ancak, yüksek oranda doymamış yağ aldıkları bir tür perhiz gibi düşünülebilir.

Bunun yanısıra, 800-1,100 kalori değerleri arasında değişen, daha fazla kuruyemiş ve çorba tüketimi ile yapılan Vegan perhizini de andırmaktadır. 5 günlük bu oruç perhizi ardından fareler, 25 gün boyunca dilediklerini yiyorlar. Bir nevi, hem ziyafet hem de kıtlık dönemlerini deneyimliyorlar.

Daha önceki araştırma, bu şekilde beslenmenin yaşlanma sürecini geciktirebileceğini de öne sürmekteydi.

Diyabet (Şeker Hastalığı) konulu yazılarımız


Diyabetik Terapi Oruç perhizi diyabet

Hayvanlarla yapılan deneylerde oruç perhizi, pankreasta bulunan beta hücresini yenilediğini göstermektedir.

Beta hücreleri, kandaki şeker seviyesini tespit eden ve yükselen insülin hormonunun tahliye edilmesini sağlayan hücrelerdir.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Valter Longo şunları vurguladı: “Sonuç olarak, fareleri uç noktaları deneyimlemeye zorlayarak ve onları tekrar eski durumlarına geri getirerek yani, aç bırakıp tekrar besleyerek, pankreastaki hücrelerin tetiklenerek harekete geçmesi ve bir çeşit gelişimsel yeniden programlama ile bu organın işlevsel olmayan kısımlarının yeniden yapılanması sağlanmaktadır.”

Fare deneyleri, bu yöntemin Tip 1 ve Tip 2 diyabete faydalarının olduğunu göstermektedir.

Tip 1 diyabet, bağışıklık sisteminin beta hücrelerini tahrip etmesi; Tip 2 Şeker Hastalığı ise, genel olarak yaşam tarzı ve vücudun insüline yanıt vermemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Tip 1 diyabeti olan insanlardan alınan doku örnekleri de benzer etkileri ortaya koymuştur.

Dr. Longo: “Tıbbi olarak bu bulgular yüksek olasılıkla çok önem arz etmektedir çünkü, en azından fare deneylerinde, perhiz yöntemiyle diyabetik semptomların ortadan kaldırılabileceğini göstermiş bulunmaktayız.”

“Bilimsel olarak, bu bulgular belki de daha fazla önem arz etmektedir çünkü, herhangi bir genetik değişiklik yapılmadan, yalnızca perhiz yaparak hücrelerin yeniden programlanabildiğini kanıtladık.”

Diyabet (Şeker Hastalığı) konulu yazılarımız


Bu Nasıl Bir Uygulamadır?

BBC muhabiri Peter Bowes, Dr. Valter Longo ile farklı bir deneyde yer aldı.

Bowes şöyle dedi: “Her 5 günlük oruç perhizi periyodunda, ortalama bir insanın yediği öğünün dörtte birini yediğim zaman, 2kg ve 4kg (4.4-8.8Ibs) arasında kilo kaybettim.”

“Ancak bir sonraki periyoda başlamadan önce, 25 gün boyunca normal öğünlerimi almaya başladım ve neredeyse kendi gerçek kiloma geri döndüm. Fakat, oruç perhizinin her sonucu çok hızlı bir şekilde geçmedi.”

Bir tür kanser ile bağlantısı olan IGF-1 hormonu sebebiyle, Bowes’un kan basıncı daha düşüktü.

Bowes ekledi: “Beş günlük perhiz boyunca çok az ve lezzeti pek de yerinde olmayan yemekler verildi, ancak yine de yiyecek birşeylere sahip olduğumdan ötürü memnundum.”

Peter Bowes: Bilim için Perhiz (Fasting for science)

Peter Bowes: Ara ara perhiz, bedenim için iyi birşeyler yaptı (Intermittent fasting and the good things it did to my body)

İnsanların ayrı ayrı perhiz denemeleri sonucunda, kanlarındaki şeker seviyesinin arttığı gözlemlenmiştir.  En son bulgular, bunun sebebini açıklamaya yardımcı olmaktadır.

Ancak, Dr. Longo insanların hemen karar vererek bu oruç perhizinden vazgeçmemesi gerektiğini söyledi.

Dr Longo BBC’ye konuştu: “Bu oruç perhizi insanların sandığından daha karmaşık ve evde denenmesi sakıncalı bir uygulamadır.”

Dr. Longo, tıbbi bir yönlendirme almadan uygulandığı takdirde, insan sağlığını tehlikeye atabileceğini de sözlerine ekledi.

Birleşik Kırallık Diyabet’te araştırma iletişimleri direktörü olan Dr. Emily Burns şunları söyledi: “Bu çok heyecan verici bir haber, ancak diyabetiği olan insanlarda etkisini ölçmeden önce, insanlarla yapılan çalışmalarda sonuçların örtüştüğünü görmemiz gerekmektedir.”

Burns, “Tip 1 ve Tip 2 Diyabeti olan insanların, pankreastaki hücreleri onarabilen veya yenileyebilen böyle bir tedavi sürecinden son derece faydalanabileceklerini düşünmekteyim” diye sözlerine ekledi.

Diyabet (Şeker Hastalığı) konulu yazılarımız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu