Beslenme

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Hindistan cevizi yağı dünyada kilo kaybı ile en dost olan yağdır.

Metabolizma üzerinde güçlü etkileri olan eşsiz yağ asitleri kombinasyonunu içerir.

Bazı çalışmalar, sadece beslenmenize hindistancevizi yağı ekleyerek, karın boşluğundaki yağın, özellikle de “tehlikeli” yağın kaybedildiğini göstermektedir.

Bu makalede hindistancevizi yağının kilo ve karın yağlarını nasıl kaybetmenize yardımcı olabileceği açıklanmaktadır.


Hindistan Cevizi Yağı Orta Zincirli Trigliseritlerden Yüksek, Metabolizmayı Artıran Yağ Asitleridir

Hindistan cevizi yağıHindistan cevizi yağı, beslenmede ki diğer birçok yağdan büyük ölçüde farklıdır.

Çoğu gıda ağırlıklı olarak uzun zincirli yağ asitleri içerirken, hindistancevizi yağı neredeyse tamamen Orta Zincirli Yağ Asitlerinden oluşur (1).

Bu orta zincirli yağ asitleri ile olan şey, uzun zincirli yağ asitlerinden farklı olarak metabolize olmalarıdır.

Orta zincirli yağlar doğrudan sindirim sisteminden karaciğere gönderilirler, ya hemen enerji için kullanılırlar veya keton cisimlerine dönüşürler.

Bu yağlar genellikle keton seviyesinde bir ketojenik diyetle epileptik hastalar tarafından kullanılırken, beslenmeye biraz daha karbonhidrat sağlayarak keton seviyelerini arttırmak için kullanılır (2).

Hayvan çalışmalarından, orta zincirli yağların diğer yağlardan daha az verimli depolandıklarını gösteren bazı çalışmalar da vardır.

Bir çalışmada, sıçanlar uzun zincirli veya orta zincirli yağlarla aşırı beslendi. Orta zincirli yağlar ile beslenen fareler,% 20 daha az ağırlık ve% 23 daha az vücut yağı elde etmiştir (3).

Hindistan cevizi yağı, çoğu diğer yağlardan farklı metabolize olan ve metabolizma üzerinde yararlı etkilere yol açan yağ asitleri olan Medium Chain Triglycerides’te (orta zincirli yağlar) yüksektir.


Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Nasıl Artırır?

Farklı besinler ve makrobesinler farklı metabolik yollardan geçer.

Yediğimiz farklı gıda türlerinin hormonlarımız ve metabolik sağlığımız üzerinde büyük etkisi olabilir.

Hindistan cevizi yağıBazı metabolik yollar diğerlerine göre daha verimlidir ve bazı gıdaları sindirmek ve metabolize etmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır.

Hindistancevizi yağının önemli bir özelliği, “termojenik” olmasıdır -diğer yağlardan aynı miktarda kalori ile karşılaştırıldığında enerji harcamasını (yağ yakma) artırma eğilimi gösterir (4).

Bir çalışmada, günde 15-30 gram (1 ila 2 yemek kaşığı) orta zincirli yağ oranı günde 5 kalori harcayarak enerji tüketimini% 5 arttırmıştır (5).

Diğer birçok çalışma bu bulguları doğrulamaktadır. İnsanlar kullandıkları yağları orta zincirli yağlarla değiştirdiklerinde (Hindistan cevizi yağı, MCT) daha fazla kalori yakıyorlar (6).

MCT ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Bu nedenle, hindistancevizi yağından alınan kalori, zeytinyağından ya da tereyağından alınan kalori ile aynı DEĞİLDİR (bu yağlar çok sağlıklı olmasına rağmen).

Birçok çalışma orta zincir trigliseritlerin(yağların) metabolizmayı hızlandırabildiğini göstermektedir, bir çalışmada günde 120 kalori ile enerji harcamasını arttırmakta olduğunu göstermiştir.


Hindistan Cevizi Yağı İştahı Azaltabilir

“Kilo kaybı, tamamen aldığımız ve harcadığımız kaloriler ile ilgilidir.”

Bunun büyük bir aşırı basitleştirme olduğu düşünülmesine rağmen, çoğunlukla doğrudur.

Vücudunuz aldığı kaloriden daha fazla enerji (kalori) harcarsa, o zaman yağ kaybetmeye başlarsınız.

Kilo vermek için kalori eksikliği gerekli olsa bile, bu kalorileri saymak veya bilinçli olarak bilmemiz gereken bir şey olduğu anlamına gelmez.

İnsanlar doğal ortamlarında yağsız ve sağlıklı kalabilme kabiliyetine sahiptir. Obezite salgını 1980 yılına kadar başlamamıştı ve gün içinde alınan kalorinin ne olduğunu bile bilmiyorduk.

İştahımızı azaltan her şey, düşünmemize gerek kalmadan daha az kalori almamızı sağlayabilir. Hindistan cevizi yağının bu etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Orta zincirli yağ asitleri üzerine yapılan birçok çalışma, diğer yağlardan alınan aynı kalori miktarına kıyasla, tokluk hislerini arttırdıklarını ve kalori alımında otomatik bir azalmaya neden olduklarını göstermektedir (7).

Bu, yağların metabolize olma şekliyle ilgili olabilir. Keton cisimlerinin (hindistancevizi yağı yediğinizde karaciğerin ürettiği) güçlü bir iştah azaltan etkiye sahip olduğu bilinmektedir.(8910)

Mekanizma ne olursa olsun, işe yarıyor. 6 sağlıklı erkek ile yapılan bir çalışmada, yüksek miktarda MCT tüketmek, günde otomatik olarak 256 daha az kalori alınmasına neden olmuştur (11).

Başka bir çalışmada 14 sağlıklı erkeğin, kahvaltıda MCT yiyenlerin öğle yemeğinde daha az kalori aldıkları görülmüştür (12).

Yani … hindistan cevizi yağı yağ yakımını artırır (“kaloriyi arttırır”) ve aynı zamanda iştahı azaltır (“kalorileri azaltır”).

Hindistan cevizi ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu