Beslenme

Zerdeçal Her Hastalığa Çare Oluyor

Zerdeçal, meme kanserine neden olan hücreleri yüzde 75 oranında bloke ederken; karaciğer kanserinin metastaz yapmasını da yüzde 70 oranında engelliyor. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde ise çok daha faydalı oluyor

Tropik bölgelerde yetişen ve zencefil benzeri bir bitki olan zerdeçal (kurkumin); yüzyıllardır Hint tıbbı (Ayurveda) ve Çin tıbbında kullanılıyor. Son birkaç yıldır yapılan ve onay verilen birçok çalışma da; bu baharatın özellikle kanserden korunmada ve hastalığın tedavisinde çok faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

Yemek Borusuna İyi Geliyorzerdeçal faydaları

Köri baharatının üretiminde de kullanılan zerdeçalın; yemek borusunda oluşan kanser hücrelerini yok ettiği biliniyor. Bağırsakta polip oluşumunu engellediği, kolon, akciğer, prostat kanserlerinde de faydalı olduğu görülüyor. Bu baharat östrojeni taklit eden maddeleri bloke edebilme kabiliyetine sahip bir baharattır. Östrojen taklitçisi bu maddeler; özellikle meme kanserinin büyümesinde önemli rol oynuyor. İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışma, östrojeni taklit eden kimyasalların neden olduğu kanserli hücreleri yüzde 75 oranında bloke ettiğini ve büyümeyi tersine çevirdiğini gösteriyor.

Ayrıca;parakuatın, nitrozaminler ve karbon tetraklorür gibi diğer kimyasalları bloke etmede de çok etkili…

Zerdeçal Tümörleri Küçültüyor

Yararlı etkileri farelerde yapılan araştırmalarda da kanıtlandı. Son derece zararlı bir kimsayal madde olan dietilnitrozamin (DEN) verilen farelerde, karaciğer kanserinin geliştiği gözlendi. Fareler bu baharat ile tedavi edildiğinde; kanserli hücrelerde yüzde 38 azalma gözlendi. Hint araştırmacılar, hasarlı hücrelerin düzelmesinde etkili olduğunu söylüyor. Yapılan bir başka araştırma ise; kanserli tümörlerde yeni kan damarlarının oluşmasını önlediğini ve karaciğer kanserinde, hastalığın metastaz yapmasını yüzde 70 oranında engellediğini ortaya koyuyor.

Karaciğer kanserinde tümörün yüzde 81 oranında küçülmesini de sağlıyor. 2011 Eylül ayında Johnson Kanser Araştırma Merkezi’nde yapılan bir araştırma, zerdeçal çiğnetilen hastalarda baş boyun kanserinin büyümesine sebep olan hücre sinyallerinin engellendiğini göstermiştir.

zerdeçal tozBir Çay Kaşığı Kadar Yeterli

Bu baharatın faydalarını bilen Hintliler, günde ortalama bir çay kaşığı tüketiyor. Hintliler’de Batılılar’a göre; akciğer kanseri 1/8, kolon kanseri 1/9, meme kanseri 1/5 ve böbrek kanseri 1/10 oranında daha az görülüyor. Hintliler’de çok kötü beslenmelerine rağmen, kanserin bu kadar az görülmesi, tamamen zerdeçal tüketimine bağlanıyor.

Antiviral Etkisi Vardır

Öte yandan yapılan bir araştırmada; kanser ilaçlarına karşı direnç kazanan bazı tümörlerde zerdeçalın etkili olduğu görülüyor. Bu baharatın; zeytinyağı, karabiber, acı kırmızı biber ile birlikte alınması ise vücuttaki emilimini yüzde 100’e yaklaştırıyor. Bu baharatın antiviral etkisi de var. Bu baharatın, uçuğa neden olan Herpes Simplex virüsünü yok ettiği birçok bilimsel dergide yayımlanmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Kanserli hücreleri bloke eden baharat, uzun vadede de ümmin (bağışıklık) sistemini güçlendiriyor. Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nde araştırmalar yapan bilimadamları; zerdeçalın, kanserden korunmada da çok etkili olduğu görüşünde…

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir: 

Antikorları Artırıyor

Bu baharatın alımından sonra bağırsak mukozasını inceleyen araştırmacılar; CD4+T-Helper ve B tipi bağışıklık hücrelerinin sayısının daha fazla olduğunu gözlemliyor. Bu, vücudun da bağışıklık sisteminin geliştiğini gösteren bir bulgu… Öte yandan Hint araştırmacılar; farelere  verildiğinde, antikorların arttığını ve dolayısıyla bağışıklığın güçlendiğini de vurguluyor.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir: 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu