Beslenme

Zerdeçal Suyu İle Güne Başlamanın Faydaları

Zerdeçal, besin değeri yüksek ve çok güçlü bir antioksidandır. Yaşlanma karşıtı ve iltihap sökücü özelliklerinden dolayı sağlık için mucizevi faydalara sahiptir. Bu yüzden de giderek çok daha popüler hale geleceği aşikardır.

Zerdeçalın aktif bileşeni kurkumindir. Kurkuminin, sayısız faydası vardır ve bunlar 7.000’in üzerindeki bilimsel makale de yazılmış, anlatılmıştır.

Uzun lafın kısası, bu kadar önemli bir baharatı çok daha fazla tüketmemiz gerekli. Her yemeğe az az katabilir, faydalarından az da olsa yararlanabilirsiniz. Fakat esas faydalar için daha yüksek miktarlarda zerdeçal tüketmeniz gerekiyor. Bunu da sabahları zerdeçallı su içerek veya eczanelerden alabileceğiniz takviyelerle yapabilirsiniz.

Zerdeçalın pH seviyesi çok idealdir. Her gün, her sabah zerdeçallı su içerseniz, vücudunuz alkalize olur. Sindiriminiz iyileşir ve asıl önemlisi eklem yangısı semptomları kaybolur. Tek yapmanız gereken güne 1 bardak zerdeçallı su içerek güne başlamak.

Curcumin ve Zerdeçal konulu yazılar

Zerdeçal Suyu Nasıl Yapılır?

1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı toz zerdeçal katın. Arzu ederseniz bir fiske karabiber ilave edip iyice karıştırın. Hepsini su ılıkken hemen için.
Zerdeçal suyu


Her Sabah Zerdeçal Suyu İçmenin Faydaları

Eklem yangısı semptomlarını azaltır : 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre kurkumin, etkili bir steroid olmayan antiinflamatuar ilaç ve dahası iltihap ve ağrı dindirici ilaçlardan bile daha etkili.

Sindirime iyi gelir : Bilim insanları düzenli tüketmenin sindirim sistemine iyi geldiğini söylüyor.

Kalp sağlığına iyi gelir : Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin, kan damarlarındaki plakları temizler ve kan pıhtısı oluşumunun önüne geçer.

Bunu, 2011 yılında Japonya Niigata Üniversitesi Eczacılık ve Uygulamalı Hayat Bilimleri fakültesinden uzmanların yaptığı ve Biological and Pharmaceutical Bulletin dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 3 hafta boyunca zerdeçal tüketen erkek farelerin kalp sağlıklarının iyileştiği gözlenip, ispatlandı.

Beyninizi korur : Bilim insanlarına göre büyüme hormonu beyin kaynaklı nörotropik faktör seviyesinin, düşük olması genelde Alzheimer‘s hastalığı ve bunama ile bağlantılı olduğu tespit ettiler. Dahası kurkuminin bu hormon seviyesini düzenlediği ve böylece yaşlanmaya bağlı beyin fonksiyonlarında gerilemeyi ve beyin hastalıklarını önlediği biliniyor.

İltihabı Önler : Birçok hastalığın ana nedeni iltihaptır. Zerdeçalın ana bileşeni olan kürkümin de iltihap karşıtı özelliğe sahip ve bu yüzden iltihapla etkili şekilde savaşır ve organizmayı korur.

Tip 2 Diyabet‘i iyileştirir : Auburn Üniversitesinde 2009 yılında yapılan ve Biokimya ve Biofiziksel Araştırma İletişimi dergisinde yayınlanan bir çalışamda, bu baharatın diyabetin tedavisinde büyük faydaları olduğu gösterildi.

Kanser İlacı Özellikleri sağlar : Kurkumin güçlü bir antioksidan olduğu ve antioksidanlar da hücrelerin hasar görmesini önlediği için kanseri başarılı şekilde önler.

Vücudun alkali (baz) dengesini düzenler :  Yüksek derecede baziktir ve kanser sadece asidik ortamda oluşur. Bu yüzden kansere karşı kalkan görevi görür.

Yaşlanmayı yavaşlatır ve uzun bir ömür yaşamanıza katkı sağlar. : Kurkumin serbest radikallerle çok iyi savaşır ve iltihabı önler, bu yüzden de yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Karaciğeri korur : Safra kesesinin düzgün çalışmasına yardımcı olur, karaciğeri toksinlerin zararlı etkilerinden korur ve karaciğer hücrelerinin etkin şekilde yenilenmesini sağlar.


İçerik Kaynakları :

  • http://positivemed.com/2016/03/15/turmeric-water/
  • https://lajollamom.com/turmeric-lemon-water-detox/
  • https://www.youtube.com/watch?v=4hoeYA4IGdc
  • http://www.healthyfoodhouse.com/she-was-drinking-warm-turmeric-water-every-morning-for-12-months-and-then-this-happened/
  • http://www.hayatmutfakta.com/2017/03/her-sabah-gune-zerdecal-suyu-icerek.html

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu