SağlıkKadın Sağlığı

Varis Nedir? Varis Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi. Önerilen Takviyeler

Varis Nedir?

Varis nedir? nedenleri nelerdir? Ven, yani toplardamarlar, kanı kalbe götüren damarlardır. Derin ve yüzeysel toplardamarlar bulunur. Yüzeysel toplardamarlar, deri altından başlayıp kanı derin venlere ulaştırırlar.

Toplardamarların kanı kalbe götürürken geri kaçmaması için kapakçıkları vardır. Kapakçıklar çevre dokudaki adalelerin kasılması ile daha iyi çalışır.

varis nedir

Uzun süre ayakta veya oturarak çalışanlarda (kuaför veya şoförler), şişmanlıkta ve hamilelikte toplardamar içi basınç artar. Deri altına yakın toplardamarlarda tıkanıklık olması, damar içi basıncını artırır, kapakçıkların yapısını bozar. Damar, basınç artışına bağlı genişleyerek varise neden olur. Kalıtsal yatkınlık söz konusudur.

Toplardamarlara baskı yapan karın içi tümörler, karın içinde aşırı sıvı toplanması (asit), toplardamar iltihapları, toplardamar tıkanıkları varis nedenidir.

Yaş ilerlemesi ve menopoz döneminde damar yapısı zayıflayarak varis oluşumuna katkıda bulunur. Varisli damarda kan birikir. Kadınlarda daha sık görülür.


Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

varis lazer tedavisi

Erken dönemlerde spor, sıcak su ve kaplıcalardan uzak durma, varis çorabı önerilir. Uzun süre ayakta durma ve oturma önerilmez. Sık sık ayaklar yükseğe kaldırılarak kanın akışı sağlanmalıdır.

Skleroterapi, varis oluşturan damar içine sıvı tıkayıcı bir madde verilmesiyle yapılır, büyük varislerde tercih edilir.

Lazer ışını ile yapılan tedaviler daha küçük varisler üzerine etkili olup toplardamarın küçültülmesi sağlanır. İlerlemiş olgularda cerrahi yöntemlerle toplardamar çıkarılır.


Varis Tedavisinde Beslenme Değişiklikleri

varis için beslenme

Kilo Verme

Şişman olanların kilolarının %10’unu vermesi bile varislerde belirgin azalma sağlayabilir.

Beslenme planının bir diyet uzmanı ile beraber ayarlanması, günlük beslenmenin 5-6 öğüne yayılması, arada aşırı kalori alımına neden olan atıştırmaların önüne geçilmesini sağlar.

E Vitamini ve C Vitamini

Güçlü ven yapısı için kolejen ve elastin yapımında görev yapan C vitaminini bol içeren gıdalar tüketilmelidir. E vitamini ile beraber C vitamini alındığında yararı artmaktadır.

Lifli gıdalarla beslenme

Özellikle hemoroid yakınması olanların liften zengin gıdaları tüketmeleri yararlıdır. Lif yapıdaki gıdalar dışkının hacmini oluşturur ve kabızlığa karşı yararlıdır.

Yeterli miktarda su tüketin

Yeterli miktarda su içilmelidir (en az 8 bardak). Yeterli su içilmez ise lifli gıdalar suyu çekemez ve kabızlığı daha da artırır.

Meyve ve sebze ile beslenin

Meyve ve sebzelere canlı renklerini sağlayan biyoflavonoidler damar yapısını destekler. Düzenli tüketilen biyoflavonoidden zengin gıdalar varis oluşumunu azaltır. Yabanmersini, flavonoidden ve E vitamini bakımından zengindir.

Su Teresi

Mevsiminde günde 50 gram tüketilmesi yararlıdır. Su teresi de
varis yakınmalarında yararlıdır; salataya, sandviçe katılabilir veya patates püresi ile beraber tüketilir C Vitamini ve E vitamininden zengin avokado, meyve listesinde bulunmalıdır.

Biberiye

Dolaşımın hızlanmasına yardımcı olan biberiye, ince damarları destekleyen ursolik asitten zengindir. Balık, et gibi gıdalara tat katmasında, domates ile hazırlanan soslarda tüketilebilir.

Zencefil

zencefil

Zencefiil, varis içinde oluşabilecek pıhtıların azaltılmasında ve dolaşımın rahatlamasına yardımcı olup günde 1-2 tatlı kaşığı alınabilir.

Zencefil Nasıl Kullanılır? Sağlığa ve Beyine En Önemli 12 Faydası

Dikkat! Asla Zencefil Tüketilmemesi Gereken 4 Durum

Yaban Mersini

Pancar, damarlara hasar veren homosistein maddesini azaltan, koyu rengini veren betasiyanin maddesini bol içerir; yaprakları da ıspanak gibi tüketilebilir.

Kuşkonmaz (Ayrelli)

Kuşkonmaz da damar duvarlarını destekleyen doğal bileşenler içerir, haşlaması yapılabilir.

ilgili yazı: Kuşkonmaz’ın (Ayrelli) Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kapari ve dövülmüş buğday

Rutin bileşiği damar sağlığında yararlı olup kapari ve dövülmüş karabuğdayda bol bulunur.

Örümcek ağına benzer spider varisleri olanlarda rutin eksikliği olabilir. Günde 2 fincan kapari yaprağı çayı veya bir çorba kaşığı kapari konservesi yararlıdır.

100 gram dövülmüş kabuksuz karabuğdayda sadece 92 kalori olması, sağlıklı bir gıda sınıfında yer almasını sağlar. Ayrıca proteinden de zengindir.


Varis Tedavisinde Yaşam Tarzı Değişiklikleri

varis çorabı

Uzun süre ayakta durulmamalı veya oturulmamalıdır.

Otururken bacak bacak üstüne atılmamalı, ayaklar yüksek bir tabureye konarak aşağıya sallanmamalıdır.

Özellikle yatarken kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde ayak ucunun kaldırılması şişliğin azalmasını sağlar.

Kas kasılmaları ile toplardamardan kan dönüşümünü sağlamak için
bacaklar hareket ettirilmeli, ağır olmayan egzersizler yapılmalıdır.

Uzun süre oturmak veya ayakta hareketsiz durmak varisi artıracağı için sık sık hareket edilmelidir.

Kilolu olanlar, kilo vererek toplardamar üzerine olan baskıyı azaltarak kan akımını rahatlatabilirler.

Özellikle dizüstü bölgesini sıkan dar kıyafetler bacaklardaki varislerin artmasına neden olur, bu tür kıyafetler giyilmemelidir.

Yüksek topuklu ayakkabılar kas çalışmasını bozacağı için, kasların işlevini kolaylaştıran alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.


Varis Tedavisinde Önerilen Besin Takviyeleri

Diosmin

Damar gücünü artıran, serbest radikal hasarını ve şişkinliği azaltan, lenfatik akışı artıran flavonoit yapısında bileşiktir. 1-2 haftalık kullanım sonucunda etkileri görülür.

%95 diosmin ve %5 hesperidin içeren preparattan günde l kez 600 mg alınması önerilir. Diosmin ve çam kabuğu ekstresine ilaveten, C ve E vitamini, yaban mersini ve üzüm çekirdeği ekstreleri damar sağlığı için yararlı olup kan dolaşımını desteklemektedir.

Bromelain ve Diğer Fibrinolitik Etkili Gıdalar

Bromelain, fibrinin parçalanmasını sağlar ve varisli damarlarda sertlik ve yumru gibi şişlik oluşmasına engel olur. Varisli damar ile kalp ve dolaşım problemi olan hastaların fibrini parçalama özelliğinde olan acı kırmızıbiber, sarımsak, soğan ve zencefıli tüketmeleri önerilir.

Uyarı

Bromelain ve diğer fibrinolitik etkili gıdalar ve destekler, aspirin ve kumadin gibi kan sulandırıcı ilaçların etkisini artırabilir.


Varis Tedavisinde Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler

Çam Kabuğu Ekstresi

Kılcal damarları destekleyen ve kan dolaşımı artıran, kolajen ve elastin bütünlüğünü sağlayan antioksidan etkili proantosiyanidinleri içermektedir, Günde 100-300 mg alınması önerilir.

Tavşanmemesi (Ruscus aculeatus) Kökü

Kökler, ana etkili bileşik olarak steroidal yapıda saponin olan ruskogeninleri içermektedir. Köklerden hazırlanan standart ekstrenin damar elastikiyetini ve gücünü artırdığı tespit edilmiştir.

Hafif idrar söktürücü ve iltihap giderici etki de gösteren ruskogeninler üzerinden standardize edilmiş olan ekstreyi içeren kapsül şeklindeki preparattan günde 3 kez 100 mg alınması önerilir. Günlük toplam alınacak ruskogenin miktarı 7-11 mg’dır.

At kestanesi (Aesculus hippocastanum) Ekstresi

Kan dolaşımını ve damar direncini artırır, şişkinliği azaltır. Triterpenik yapıda saponozitlerden olan Essin kompleksi içeren standardize ekstresinden günde 2 kez 300 mg alınması önerilir. Varisli damarlara, essin içeren merhem veya jeller ovularak tatbik edilir

Uyarı:

Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlara önerilmez. Aspirin, kumadin gibi pıhtılaşmayı önleyen, kan sulandıncı ilaçların etkisini artırabilir.

Gotu Kola (Centella asiatica) Ekstresi

%70 triterpenik asit içeren ekstreden günde 3 kez 30 mg alınması önerilir. Dahilen ve haricen kullanılır. Selülit, venöz yetmezlik ve varisli damarlarda yararlı bulunmuştur. Destek bağ dokusunu desteklediği ve kanın akışkanlığını arttırdığı saptanmıştır.

Cadıfındığı (Hananelis Virginiana)

Dahilen ve haricen yaprak ve kabukları venöz yetmezlikte kullanılır. Standart ekstresini içeren merhem, 2-3 hafta boyunca günde 2 kez ovularak sürülür.

Tıbbi Kokulu Yonca (Melilotus ofFıcinalis)

Bacaklardaki ağrı ve yorgunluklar, şişkinlikler, yüzeyel kan toplanmalarında ve hemoroitte kullanılır. 2 çay kaşığı toz drog sıcak su ile nemlendirilerek lapa haline getirilir. Tülbent içine alınan lapa, şişkinlik ve hemoroitler için kullanılır.


Varis için masaj yağı

  • 2 damla buğday rüşeymi yağı
  • 4 damla maydanoz tohumu yağı
  • 4 damla selvi tohumu yağı
  • 20 ml tatlı badem yağı

Yağ karışımı hazırlanır. Ayak parmaklarından yukarı, bacaklara doğru masaj yapılır. Masaj uygulamasının oturarak yapılması tavsiye edilir.

Kaynak Kitap: Tam Şifa- Prof. Dr. Canfeza Sezgin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu