Sağlık

Masa Başı Çalışanlarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar!

Eğer siz de bir masa başı çalışanıysanız, hareketsiz kalmak sizin de en önemli problemlerinizden biri olmalı! 🙂

masa basi dogru yanlis oturus Uzun süre hareketsizlik ve sabit bir pozisyonda oturmaya bağlı olarak masa başı çalışanlarının en önemli problemleri; bel ve boyun ağrılarıdır. Bu problemlere ek olarak varis, kifoz (sırttaki kamburluk), dirsek ağrıları ve Karpal Tünel Sendromu olarak adlandırılan rahatsızlıklar yer alıyor.

Hayır hayır! Size bu riskler yüzünden işinizi bırakın demiyorum 🙂 Eğer bu riskleri taşımak istemiyorsanız çalışma alanınızda yapacağınız bir kaç küçük değişiklikle korunabilir veya bu riskleri taşıyorsanız Fizyoterapistinize danışarak doğru değerlendirme, tedavi ve egzersiz programlarıyla tekrardan ağrısız günlerinize kavuşabilirsiniz.


Çalışma Alanınızda Yapabileceğiniz Küçük Değişiklikler:

Öncelikle değişime tahmin edebileceğiniz gibi masa ve sandalyenizden başlamalıyız! 🙂

  1. Çalışma masanızda bel bölgesini destekleyecek ergonomik bir sandalye sizin en iyi ofis arkadaşlarınızdan biri olmalıdır elbette. Aşırı yumuşak sandalyeler yerine kol ve bel destekleri olan ergonomik sandalyeler tercih etmelisiniz.
  2. Monitörünüz tam göz hizanızda olmalı. Masanızın boyu ayarlanabilir değilse, monitör yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. İnanın bana doğru boyun pozisyonunuzu koruduğunuz zaman, ağrılarınızın üzerinde olumlu bir etki yaratacaksınız.
  3. Klavye kullanırken bileklerinizin altına yumuşak destekler ekleyerek, bileklerinizi sabit bir noktada kalmaktan kurtararak, en sık karşılaşılan problemlerden biri olan Karpal Tünel Sendromu’ndan korumuş olursunuz.
  4. Bel ve boynunuzun doğru bir pozisyonda kalması kadar, oturma esnasında kalça, diz ve ayak bileği açınızın da önemli olduğunu unutmayın! Kalça-diz-ayak bileği açılarınızın uygun bir pozisyonda kalması için 90°-90°-90° olması gerekmektedir. Ayaklarınız altına bloklar veya basamaklar ekleyerek uygun pozisyonu korumanızı sağlayabilirsiniz.
  5. Yere eğilmeniz gerektiğinde, bel yaralanmalarınızı önlemek için belinizi bükmenizi değil de dizlerinizi büküp yere çömelmenizi tavsiye ediyoruz.

Unutmayın! Ağrılarınız iş veriminizi ve performansınızı kötü yönde etkiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu