VitaminlerBeslenmeSağlık

E Vitamini’nin Sağlığa ve Cilde Faydaları

E Vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve vücutta bir antioksidan olarak rol oynar. Ayrıca sağlığınız için kritik olan vücuttaki belirli yağların serbest radikal tarafından hasar görmesini önlemeye yardımcı olur. E Vitamini, vücudun birçok organının düzgün işleyişi için gerekli olan önemli bir vitamindir ve doğal olarak yaşlanmayı yavaşl

atmada son derece yararlıdır. Bazı yağlar, fındık, kümes hayvanları, yumurta, meyve ve buğday tohumu yağı gibi birçok gıdada bulunur. Takviye olarak da mevcuttur.

E vitamini güçlü bağışıklık sistemi, sağlıklı cilt ve sağlıklı gözler için anahtardır. Son yıllarda, takviyeleri antioksidan olarak popüler hale gelmiştir. Bunlar hücreleri hasardan koruyan maddelerdir. Bununla birlikte, takviyelerinin alınmasının riskleri ve yararları halen net değildir.


E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

 • Tahıllarda ve tahıllardan üretilmiş besinlerde,
 • Ispanak, kabak, marul, lahana, taze fasulye gibi yeşil sebzelerde,
 • Bitkisel yağlar, Zeytinyağı, balıkyağında,
 • Fındık, ceviz gibi kuru yemişlerde,
 • Balıklarda, ton balıklarında, sardalyede,
 • Yumurta sarısında,
 • Domates ve patateste

E Vitamininin Genel Faydaları

 • Hücre zarında antioksidan etkisi sağlar.
 • Kanseri ve atardamar hastalıklarını önler.
 • Kan pıhtılaşmasını sağlar, kan dolaşımını düzenler.
 • Tansiyonu düşürür, kılcal damar rahatsızlıklarını önler.
 • Yara izlerini onarır ve düzeltir.
 • Bacak kramplarını hafifletir.

Günlük E Vitamini İhtiyacını Karşılamak İçin;

 • Gün içerisinde pişirdiğiniz tüm yemeklerde zeytinyağı kullanın.
 • Mümkün ise her gün 5 adet ceviz yiyin.
 • Her ne kadar diyet dahi yapsanız salatanızdan zeytin yağını eksik etmeyin.
 • Balık yemeye özen gösterin. Haftada 2 gün mutlaka balık yiyin.
 • Yeşillikler sofranızdan eksik olmasın. Ton balıklı salata E vitamini açısından oldukça zengindir.
 • Her zaman sebze yemeklerini zeytinyağı ile pişirmeye özen gösterin.

E Vitamininin Fazla Tüketilmesi durumunda Karşılaşılan Sorunlar

E vitamininin fazlası idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırılır. Bu neden ile fazlalığı pek görülen bir durum değildir. Ama yine de fazla alındığında ishal ve bulantı ile kendini gösterebilir. Bir bebeğin günlük E vitamini ihtiyacı 5-6 mg, bir çocuğun 7mg, yetişkinlerin günlük ihtiyacı ise 8-10 mg’dır.

E vitamininin Vücuda Yeteri Kadar Alınmaması Durumunda Karşılaşılan Sorunlar

Eğer vücudunuzda yeteri kadar yok ise kansızlık ve göz bozuklukları ortaya çıkıyor. Hemen yorulursunuz ve yaralarınız geç iyileşir. Cinsel isteksizlik ve kısırlık da eksikliğin de ortaya çıkar. Eğer vücudunuzda E vitamini eksik ise kanser riskiniz var demektir ve kalp rahatsızlıkları da her an kapınızı çalabilir.


E Vitamininin Sağlığa Faydaları

1. E Vitamini Kolesterol Dengelerini düzenler

Kolesterol doğal olarak karaciğer tarafından üretilen ve hücrelerinizin, sinirlerin ve hormonların doğru işleyişi için vücut tarafından gerekli olan bir maddedir. Kolesterol seviyeleri doğal haldeyken dengeli, normal ve sağlıklıdırlar. Oksitlendiğinde tehlikeli olur. Çalışmalar, E Vitamininin kolesterol oksidasyonunu önleyen koruyucu bir antioksidan olduğunu gösterdi. Bunun nedeni, E vitamini vücuttaki serbest radikal hasarıyla mücadele edebilmesidir ki bu da kolesterol oksidasyonuna yol açması.

2. E Vitamini Hastalık Gelişimini Önler

Serbest radikaller vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerle savaşmakta ve bunları parçalamakta olup kalp hastalığı ve kansere neden olabilir. Bu moleküller vücudunuzda doğal olarak bulunurlar ve hızlandıklarında veya okside olduklarında ciddi hasara neden olabilirler. Vitamin E, serbest radikal hasarını azaltma, iltihaplanma ile mücadele etme ve bu nedenle hücrelerinizdeki doğal yaşlanmayı yavaşlatmaya ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarıyla savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Çalışmalar, E Vitaminin bağışıklığı belirgin şekilde arttırabildiğini, bu nedenle hem genel hastalıkların hem de ciddi koşulların oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

3. E Vitamini Cilt Hasarlarını Onarır

Cildinizdeki kılcal duvarları güçlendirmeye ve nem ve elastikiyeti artırmaya yardımcı olarak vücudunuzda doğal bir anti-aging etkisi yaratır. Çalışmalar Vitamin E’nin hem vücudunuzdaki hem de cildinizdeki iltihaplanmayı azalttığını ve sağlıklı, genç cildin korunmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Bu antioksidan özellikler aynı zamanda güneş ışınlarından dumana veya ultraviyole ışınlara maruz kaldıklarında, cildin kanserden korunmasında da yardımcı olur. C vitamini ile E vitamini, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt inflamasyonuyla savaşır ve aynı zamanda sivilce ve egzama belirtilerini azaltmada faydalı olabilir . E Vitamini de cildin iyileşme sürecine yardımcı olur. Derinin epidermis tabakası tarafından emilir ve diğer faktörlerin yanı sıra cilt kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan güneş yanığı tedavisinde kullanılabilir. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için, yara izlerini, sivilceleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir; Bu cildinizi daha sağlıklı ve daha genç görünmesini sağlar.

4. E Vitamini Saçları Güçlendirir

Güçlü bir antioksidan olduğundan, saçlarınızdaki çevresel zararları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kafa derisindeki kan dolaşımı da teşvik edebilir. E vitamini yağı derinizin doğal nemini muhafaza edebilir, bu da saç derinizin kuru ve sulanmasına yardımcı olur. Bu yağ ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı ve daha taze olmasını sağlayacaktır. Özellikle kuru ve sıkıcı görünüyorsa, saçınıza bir kaç damla E vitamini yağı uygulayabilirsiniz.   saçını tarayan sarışın kadın

5. E Vitamini Hormonları dengeler

Endokrin ve sinir sisteminizin dengelenmesinde önemli bir rol oynamaya yardımcı olabilir, doğal olarak hormonlarınızı dengede tutmaya yardımcı olur. Hormonal dengesizliğin belirtileri, PMS, kilo alımı, alerjiler, üriner sistem enfeksiyonları, ciltteki değişiklikler, kaygı ve yorgunluk olabilir. Hormonlarınızı dengede tutarak, sağlıklı bir kilo vermeyi destekler ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

6. E Vitamini PMS semptomlarına yardımcı olur

Menstrüel bir dönemden 2-3 gün önce ve adetlerden 2-3 gün sonra bir E vitamini takviyesi almak, kramp, anksiyete ve PMS ile ilişkili sorunları azaltabilir. E vitamini adet sancısının şiddetini ve süresini azaltabilir ve menstrüel kan kaybını azaltabilir. Bunu hormonlarınızı doğal olarak dengeleyerek yapar ve menstrual döngününüzün düzenlenmesini sağlar.

7. Vizyonu Geliştirir

E Vitamini, körlüğün ortak bir nedeni olan yaşla ilişkili maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. E vitamininin görme için etkili olabilmesi için, yeterli miktarda C vitamini, beta karoten ve çinko ile tüketilmesi gerektiğini aklınızda bulundurun. Ayrıca yüksek dozda vitamin E ve vitamin A’nın günlük olarak alınmasının lazer göz cerrahisi geçiren insanlarda iyileşme ve görme düzeyini artırdığı görülmüştür.

8. E Vitamini Alzheimer hastalığına yardımcı olur

E vitamini, orta şiddette Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafıza kaybının ve işlevsel düşüşün kötüleşmesini yavaşlatabilir. Ayrıca, bağımsızlık kaybını ve bakıcı ya da yardıma ihtiyacı da geciktirebilir. C vitamini ile alınan E vitamini çeşitli demans formları geliştirme riskini de azaltabilir.

9. E Vitamini Tıbbi Tedavilerin Etkilerini Artırır.

Bazen radyasyon ve diyaliz gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılır. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikalleri savuşturan güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda, akciğer hasarında saç dökülmesine neden olabilecek ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltmak için de kullanılır.

10. Fiziksel Dayanıklılığı ve Kas Gücünü Artırır

Fiziksel dayanıklılığı artırmak için kullanılabilir. Egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırabilir ve kaslarınızdaki oksidatif stres seviyesini düşürebilir. E vitamini de kas gücünü artırabilir. E vitamini, kan dolaşımını hızlandırarak yorulmayı ortadan kaldırır; Aynı zamanda kılcal duvarlarınızı güçlendirebilir ve hücrelerinizi besleyebilir.


E Vitamini Yağının Cilde Faydaları

Hem besleyicidir hem de antioksidan özelliği bulunur, yağı ise en saf formdadır ve birçok yönden faydalıdır. İçeriğindeki, açık kahve/ kırmızımsı tokoferol olarak bilinen madde pek çok cilt bakım ürününde bulunur. e-vitamini kapsülleri ve papatyalar

Uzun süredir cilt bakımında kullanıldığı için artık reklamlarda daha egzotik maddelerin isimleri söylenerek dikkat çekmeye çalışıyorlar. Halbuki cilde en çok fayda sağlayan içerik e vitamini, özellikle diğer antioksidanlarla birleştirildiğinde… Üstelik bulması da çok kolay. E vitaminini herhangi bir eczanede sıvı ya da kapsül formda bulabilirsiniz.

Neden Vitamin E?

Derimizin yapı maddelerinden biri bu yüzden ciltte mucizeler yaratıyor. Aynı zamanda bağırsak hastalıkları, kanser ve zararlı besinlerle savaşmanıza yardım ediyor.

Nasıl Kullanılır?

Yaygın olarak güneş kremlerinde, yaşlanmayı önleyen kremlerde, nemlendiricilerde ve losyonlarda bulunur. Sorununuza göre farklı şekillerde kullanabilirsiniz;

Kırışıklıklar: Yaşımızın ilerlemesiyle kırışıklıklar kendini göstermeye başlar. Zamanla oluşan kırışıklar anılarınızı, deneyimlerinizi, hayatınızı taşır ve doğanın bir harikasıdır. Fakat uygun olmayan cilt ürünleri ve sigara kullanımı sonucu oluşan kırışıklıklar için aynısını söyleyemeyiz. Daha dinamik bir görünüm için ciltteki hasarları bloke ediyor ve kırışıklık oluşumunu engelliyor. Cildin elastik yapısını koruyan kolajen üretimini artırarak kırışıklıkları onarır. Ayrıca yeni cilt hücrelerinin büyümesini destekler.

Lekeler: Ciltteki kahverengi lekeler yaşlanma, dıştan gelen hasarlar veya zayıf karaciğer fonksiyonlarından kaynaklanabilir. E vitamini bu hasarları onarır. Ciltteki kahverengi lekelere lokal olarak uygulandığında, hücre zarlarına ulaşır ve hücre yenilenmesini teşvik ederek cildi iyileştirir.

Manikür: Kuru ve ölü deriyi yumuşatan e vitamini manikür yaparken kurtarıcınız olabilir. Tırnaklara ve çevresine birkaç damla yağ uygulamak uygulanan bölgeyi nemlendirir ve çatlak oluşumunu engeller.

Aşırı Kuru Cilt: Yoğun iyileştirme özelliği ile cildi nemlendirir ve antioksidan takviyesi yapar. Ancak saf e vitamini yağı gün içinde nemlendirici olarak kullanıma ideal değildir çünkü kalın ve yapışkan bir yapısı vardır. Yatmadan önce kuru bölgelere sürülürse yoğun terapi uygular, cildi iyileştirir ve korur. Daha pürüzsüz bir etki oluşturması için e vitaminini zeytinyağıyla karıştırıp kullanabilirsiniz.

Kuru Dudaklar: Normal ciltte olduğu gibi kuru dudakları yumuşatmaya da yardımcı olur.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu