İnanılmaz Faydalarıyla Hindistan Cevizi
(Son Duzenleme Tarihi: 27 Nisan 2018)

Hindistancevizi, doğal besinler arasında sağlık açısından inanılmaz faydaları olanlardan bir tanesidir . Hindistancevizi, Hint evlerinde asırlar boyunca alternatif tedavi aracı olarak kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır.Sağlık açısından bir çok faydası olan bu meyve maalesef ülkemizde çok yaygın tüketilmiyor.

Hindistan ceviziDaha çok Hindistan ve o bölgede yetişen bu otantik meyvenin yüzlerce çeşidi vardır. Hindistancevizinin dış görünüşü ve tadı yetiştiği toprağa göre değişir. Dış kısmı olgunlaştıkça kahve rengine dönen yeşil renklidir. Sert kabuğu altında beyaz yenilebilir bir tabaka vardır ve bu beyaz tabakanın içerisinde de bir miktar su vardır. İçerdiği su da aynı zamanda sağlık açısından bir çok fayda sağlar, bu yüzden suyunu tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Hindistancevizi tüketimi sağlık uzmanları tarafından her yaştan insana tavsiye edilmektedir ve gebelik döneminde de tüketilebilen besin maddelerinin arasında gösterilir.

Karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermektedir. Niasin, Pantotenik asit, Piridoksin, Riboflavin ,Tiamin yanında ,C vitamini , E vitamini ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan hindistancevizi, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir. Özellikle manganez ve fosfor açısından oldukça zenginidir. Bunun dışında  sağlık açısından bir çok faydası olan bileşenler içermektedir.


Hindistancevizi’nin Sağlığa Faydaları

Hindistancevizi doymamış yağlar dışında, doymuş yağları yüksek miktarda içerir, ancak bunlar zararsızdır. Bu yağlar, orta derecede yağ asitleri, trigliseritler içerir. Bu yağ asitleri vücut tarafından farklı şekilde emilir. Bu yağların epilepsi ve Alzheimer gibi beyin bozuklukları üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğu düşünülmektedir.

Sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Lif Deposu

Hindistancevizi diyet lifini yüksek düzeyde içermektedir ve bu oran ortalama %61 dir. Bu özelliği sayesinde glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır, bu durum da diyabet gelişim riskini azaltır ve enzim sistemi üzerinde stres gidermeye yardımcı olur.

Diyabeti Dengeler

Kanda insülin salgılamasını ve glikoz düzeyini azaltır. Bu durum diyabetin kontrol altında tutulmasını sağlar. Bunun dışında kanda şeker seviyesini düşüren ve arttıran glisemik seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Hindistancevizinin kolay sindirilmesi sindirim sistemi ve bağırsak sorunları için de faydalıdır. İçerdiği lifler yardımıyla emilimin daha sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca kusma ve bulantı sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Kinetin ve trans-zeatin açısından oldukça zengindir, bu maddelerin anti kanserojen özellikleri dışında yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hindistancevizi tüketimi bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Bunun en önemli sebebi, antiviral, antifungal, anti bakteriyel ve anti parazitik özelliklerinin olmasıdır. Hindistancevizi yağı tüketimi boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenya ve benzeri kötü ve en hassas hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olabilir Bunun dışında bakteri ve virüslere karşı vücudun direncini arttırır.

Karın Yağlarını Eritir

Karın boşluğundaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Bunun dışında karındaki yağların neden olduğu hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Genel Sağlığa Katkıda Bulunur

Bu konuyla ilgili olarak bir çok bilimsel çalışma sonucu düzenli olarak tüketiminin genel sağlık açısından bir çok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Enerji Sağlar

Hindistancevizi yağı yakarak enerjinin artmasını sağlar. Açlık hissini bastırıcı özelliğinin dışında, vücuda doğrudan iştah azaltıcı maddeler salgılar. Sürekli Hindistancevizi ürünleri tüketen kişiler, hipoglisemi  etkisi ile birkaç saat yemeden dirençli kalmayı başarır. Aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu teşvik eder ve kronik yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Epilepsi Hastalığına İyi Gelir

Ketojenik diyet özellikle çocuklarda epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Hindistancevizinin en önemli özelliğinden bir tanesi de bu maddeyi içerdiği için epilepsi hastalarına iyi gelmesidir. Özellikle çocuklarda epilepsi nöbetlerinin şiddetini ve oranını azaltabilir.

Kanserle Mücadele Eder

Modern tıp tarafından yapılan bir çok labaratuvar araştırması hindistancevizi tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Besleyicidir

İçerdiği su, süt ürünlerinin içerdiği yağlar kadar faydalı olduğu düşünülür. Suyu özellikle kan sağlığı için çok faydalıdır.Anne sütü ile eşdeğer laurik asit içerir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler

Doğal diüretik özelliği idrar yolu enfeksiyonlarıını önler. Bu özelliği ayrıca idrar akışının hızlanmasını sağlayarak enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Vücutta kolesterol düzeylerini geliştirmeye yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır. İçerdiği doymuş yağlar, vücutta iyi  huylu kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller.Bu durum teorik olarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Gebelik Döneminde Son Derece Yararlıdır

Hindistancevizi suyu steril ve hamile bayanlar için çok faydalıdır. Bu özelliği anne ve bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir ve başta enfeksiyon olmak üzere diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Savunma sisteminin hastalıklara karşı direncini arttırır.Aynı zamanda genel fetusun sağlığını iyileştirmek için amniyotik sıvı seviyelerini artırır.

Bakterilerle Savaşır

Hindistancevizi bakteri, virüs ve mantarları öldürmek için yardımcı olur ve bu tür hastalıklara neden olan mikropları kırmak için ihtiyaç duyulan asitleri bol miktarda içerir.

Ağız Hijyeni İçin Etkilidir

Suyu , ağız bakterileri öldürmek, kötü nefes sorunlarını azaltmak ve genel diş sağlığını geliştirmek için birçok sağlığa zararlı unsurları ortadan kaldırır.

Kemik Sağlığını Korur

Düzenli olarak tüketimi, sağlıklı kemikler ve dişlerin gelişimini destekler.Kalsiyum ve manganez bol miktarda içerdiği için kemik gelişimine yardımcı olur. Ayrıca osteoporoz,  ince ve kırılgan kemik yapılarının olmasına engel olabilir.

Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları

Hindistancevizi saç ve cilt sağlığı açısından da çok faydalıdır. Bu yüzden çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve saç bakım malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kuruluktan meydana gelen pul pul dökülmelerin önüne geçebilir. Cilt sağlığını destekler ve deri cildin hastalıklara yakalanmasına engel olabilir. Bunun dışında ellerdeki kuruluk için de etkili bir tedavi sunabilir.
 • Son zamanlarda yapılan labaratuvar çalışmaları hindistancevizinin cilt kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin cilde verdiği zararları ortadan kaldırarak sorunun kansere dönmesine izin vermez.
 • Kan dolaşımını teşvik ettiği için bu durum aynı zamanda direkt olarak cilt sağlığına etki eder. Kan dolaşımının hızlanması cildin içeriden daha hızlı temizlenmesini sağlayabilir. Bunun dışında cildin temizlenmesini ve genç kalmasını sağlayabilir.
 • Hindistancevizinin cilt sağlığı kadar saç sağlığına da inanılmaz katkıları vardır. Saçların dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Kafa derisine uygulandığında  kepek sorununu çözer. Saçların sağlıklı ve parlak kalmasını sağlar. Olumsuz hava şartlarından kaynaklanan yıpranmaları giderebilir.

Hindistancevizi Yağının FaydalarıHindistancevizi yağı

Yağı da en az hindistancevizi kadar sağlık açısından faydaları vardır.  Hindistancevizi yağı insanlar için sadece bir tüketim maddesi değil aynı zamanda sağlık açısından da inanılmaz bir nimettir. Organik hindistan yağı doymamış yağların neredeyse %92’ni içerir.

Şimdi hindistancevizi yağının faydalarına bakalım;

 • Organik hindistancevizi yağı doymuş yağların,% 92 içerir. Doymuş yağlar da yüksek sıcaklıklarda şekil ve özelliklerini korumakla bilinirler. Fakat bu yağlar vücutta birikmezler tam teri kan basıncının sağlıklı seviyede seyretmesi için çok faydalıdırlar.
 • Hindistancevizi yağı insanların vücutlarındaki yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı olur
 • Organik hindistancevizi yağı, insan vücudunda yağ birikimini azaltır. Bu özelliği aynı
 • Hindistancevizi yağının anti bakteriyel özelliği vardır ve ağız hijyeni için faydalıdır. Yenilebilirdir ve bilindiği kadar her hangi bir yan etkisi yoktur.
 • Lorik asit bakımından zengin olan hidnistan cevizi yağı mantar hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Hindistancevizi yağı aynı zamanda enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde yaygın olarak kullanılır.
 • Hindistancevizi yağı mide ve bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. Bunun yanında vücutta paratiz büyümesi ve üremesine karşı etkilidir. Kolaylıkla parazitlerin öldürülerek bünyeden atılmasına yardımcı olur.
 • Vücudun metabolik hızını arttırır ve sindirim sistemi sağlığı için inanılmaz faydalıdır. Midede toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Kemiklerin sağlamlaşmasını sağlar ve esnekliğini korur. Kemik sağlığı açısından hindista cevizi yağı çok faydalıdır. Bunun dışında kas sağlığının korunmasına ciddi katkıda bulunur.
 • Yukarıda belirtildiği gibi, organik hindistancevizi yağı toksinleri temizleyerek sindirimi kolaylaştırır. Toksinler, vücutta serbest radikallerin artmasının bir sonucudur.. Organik yağının içerdiği asitler serbest radikallerden bünyeyi temizler. Bu nedenle, şişkinlik gibi mide sorunları için doğal tedavi sağlar.
 • Hindistancevizi yağı kalp dostu yağ moleküllerini içeriyor. Bunlar yağların vücutta oluşumunu ve dolaşımını kontrol ederler.Doymuş yağlar, molekülleri kolayca filtreler ve tekrar dolaşım sağlayarak karaciğer tarafından emilimini kolaylaştırır. Bu nedenle, doğrudan kolesterol oluşumunu azaltır. Bu durum ise kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Hindistan Cevizi Yağı’nın Cilde 18 Faydası


Hindistancevizi Suyu’nun FaydalarıHindistancevizi suyu

Hindistancevizi suyunun faydalarından yazının başında kısmen bahsetmiştik. Hindistancevizinin en iç kısmına az miktarda bulunur ve bir çok faydası vardır.

Şimdi Hindistancevizi suyunun faydalarını sıralayalım;

 • Hindistancevizi suyunun nemlendirici özelliği vardır fiziksel aktiviteler esnasında meydana gelen mineral ve sıvı kaybını giderir.
 • Hindistancevizi suyu yaşlanmaya neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar, özellikle cildin yaşlanmasına karşı etkilidir. Cilt hücrelerinin sağlığını koruyan besin ve maddeler açısından zengindir.
 • Hindistancevizi suyu potasyum ve magnezyum açısından zengindir bu yüzden düşük kan basıncı sorununu ortadan kaldırması yanında düzenli olarak tüketimi kalp sağlığı açısından da önemlidir.
 • Yapılan bir çok araştırma sonucuna göre, Hindistancevizi suyu metabolik canlılığın devam etmesini sağlar.
 • Hindistancevizi suyunu içerdiği potasyum aynı zamanda genel anlamda böbrek sağlığına faydalıdır ve ayrıca böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Hindista cevizi suyu folik asit, fosfataz, katalaz, dehidrojenaz, distazın, peroksidaz, RNA polimeraz ve benzeri gibi biyolojik olarak aktif enzimlerden oluşur. Bu ve bunlara benzer enzimler sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır.
 • Harika bir doğal enerji içeceğidir ve hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Hindistancevizi suyu kas kramplarına karşı etkilidir. Anlık olarak bile kas krampları sorununu ortadan kaldırabilir.
 • Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Hindistancevizi suyu B vitamini ve türevlerini içerdiği için sinir sistemi için faydalıdır. Stresle mücadelede yardımcı olur.
 • İdrar akışını hızlandırır. İdrar yolu enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında çocuklarda bağırsak solucanlarının dökülmesini sağlar.
 • Şişkinliği giderir ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Yağ yakımını teşvik etmektedir.
 • Kan dolaşımını arttırdığı gibi , diyabet hastalarına iyi geldiği düşünülmektedir. Düzenli tüketilmesi durumunda diyabeti kontrol altında tutar.
 • Hindistancevizi suyu kabızlık ve dizanteri gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Hindistancevizi suyu çok etkili antioksidanlar içerdiğinden dolayı doğal antibiyotik özelliği vardır ve tepeden tırnağa sağlık açısından faydalıdır.Bütün bunların yanında yukarıdaki başlıklarda detaylı olarak anlattığımız gibi saç ve cilt sağlığı için inanılmaz faydaları vardır.

Hindistancevizinin Zararları

Tüketiminde aşırıya kaçılmadığı ve hindistancevizinin içerdiği vitamin ve minerallerin olumsuz etki etmediği bir hastalıkla mücadele edilmiyorsa tüketilmesi bir risk teşkil etmez. Kişinin sağlık koşularıyla da yakından ilgili olarak

Hindistancevizinin bazı ayn etkileri şunlardır;

 • Hindistancevizi yüksek yağ içeriğine sahip olduğundan, büyük miktarlarda kullanıldığında kilo veya kolesterol düzeylerini arttırdığı yönünde endişeler  vardır. Ancak, bu kaygılar bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmamıştır.
 • Gebelik döneminde tüketilmesinin bir sakıncası yoktur, bazı sağlık uzmanlarının aşırı tüketiminin gebelik döneminde yan etkilere neden olabileceği yönünde iddiaları vardır ama bilimsel ispatı henüz yoktur. En doğrusu aşırıya kaçmadan tüketmektir.
 • Hindistan cevizinin kolesterolü yükselttiğine dair bazı iddialar vardır. Yazıda hindistancevizinin kolesterole iyi geldiğini yazmıştık fakat bu konuyla alakalı yaptığımız daha detaylı bilimsel araştırma sonuçları çelişkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu yüzden kolesterol sorunu olan kişilerin doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.
 • Hindistancevizi suyunun kan basıncı seviyesini düşürdüğü belirtilmektedir. Zaten kan basıncı seviyesi düşük olan kişiler doktorlarına bu konuyla ilgi mutlaka danışmalıdırlar.
 • Hindistancevizi kan basıncını etkilediği için planlanmış bir ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin durdurulması gerekir.

Tavsiyeler

Ülkemizde hala yeterli miktarda tüketilmeyen hindistancevizinin sağlık açısından bir çok faydasını ele aldığımız bu makalede düzenli olarak hindistancevizinin sağlıklı kişilerde her hangi bir yan etkiye neden olmayacağınız söyleyebiliriz.


Kaynaklar

 1. 10 Amazing Health Benefits Of Organic Coconut Oil
 2. Coconut Secrets for Optimal Health
 3. The Health Benefits of Coconut: Coconut Oil, Coconut Milk, Coconut Water, Coconut Flour & More
 4. 10 Proven Health Benefits of Coconut Oil (No. 3 is Best)
 5. The Truth About Coconut Water
 6. The health benefits of… coconut milk
 7. Coconut
 8. The Numerous Health Benefits of Coconuts
 9. Health Benefits of Coconut Oil
 10. Coconut nutrition facts
 11. Coconut water nutrition facts
 12. The Surprising Health Benefits of Coconut Oil
 13. 101 Uses for Coconut Oil
[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here