Beslenme

Çağla Badem: Sağlığa, Cilde ve Saça Faydaları

Çağla badem besin açısından oldukça zengindir. Cilt ve saç için gerekli olan zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bizi sağlıklı tutar ve bazı tıbbi ve kozmetik faydaları da vardır.


Çağla Bademin Cilt, Saç Ve Sağlık İçin Faydaları:

AntioksidanÇağla badem faydaları

Çağla badem antioksidan bakımından zengin bir ajandır. Kirlilik nedeniyle vücutta biriken zehirli maddelerin atımını sağlar. Zengin bir E vitamini kaynağı olduğu için serbest radikalleri temizler ve pürüzsüz, temiz ve parlak bir cilde sahip olursunuz.

Detoksifikasyon Sağlar

Doğal bir detokstur ve iç sistemimizi temizler, aksi takdirde akne, siyah nokta, beyaz nokta, sivilce vb. gibi pek çok cilt problemine neden olur. Bu nedenle bademlerin düzenli olarak tüketilmesi çeşitli cilt sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Çağla badem, gerekli besinleri cilt hücrelerimize sağlar. Bu nedenle, aynı zamanda “cilt yiyeceği” olarak da adlandırılır.

Yaşlanma Karşıtı

Çağla badem yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Kırışıklıklar, ince çizgiler, siyah lekeler vb. gibi yaşlanma problemlerini önleyebilir. Çağla bademleri doğrudan daha genç görünmek için veya temiz ve kusursuz bir cilde kavuşmak için çağla badem ile  yüz maskesi yapabilir veya badem yağını cilt için kullanabilirsiniz bu daha canlı, parlayan ve beslenen bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir.

Cildi İyileştirir

Çağla badem düzenli olarak tüketildiğinde cildinizi iyileştirir. Size yumuşak ve parlak bir cilt sağlar. Ayrıca cildi güneşin ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden koruyarak cilt rengini iyileştirir ve korur.

Çağla badem saç faydalarıSaç Dökülmesini Önler

Çağla bademler, saç için gerekli olan zengin vitamin ve temel besin kaynağıdır. Yeşil badem yemek düzenli olarak saç dökülmesini önler ve saç tellerini besler. Karşılığında güçlü ve beslenmiş saçlar elde edersiniz.

Saçı Uzatır

Çağla bademler saç gelişimini destekler. Saç uzaması için gerekli olan zengin bir protein, demir ve E vitamini kaynağıdır. Bademleri bir gecede suya batırın ve ertesi gün yiyin.

Saç Canlandırıcı

Çağla badem, protein ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Bademlerde ki protein, kan dolaşımına yardımcı olur. Bu saçlarınızın parlak ve canlı görünmesini sağlar. Farkı görmek için beslenmenize yeşil badem ekleyin.

Zihinsel Gelişim Sağlar

Bu şaşırtıcı gelebilir ama çağla bademler zihinsel gelişimin artmasında yardımcı olur. Bu bademler, beyni ve sinirleri besleyen zengin bir karnitin ve riboflavin kaynağıdır. Bu yüzden bu bademleri beslenmenize dahil etmek, daha yüksek zihinsel gelişime yol açan beyin işlevselliğini artırmaya yardımcı olur.

Kilo Kaybı

Çağla badem kilo kaybına önemli ölçüde katkıda bulunur. Vücuttaki istenmeyen yağları giderir ve sizi zayıflatan sağlıklı yağlara sahiptir. Vücuttaki fazla yağları gidermek için alışılmadık bir özelliğe sahiptir.

PH Dengesini Korur

Çağla bademler vücuttaki PH dengesini korumaya yardımcı olur. Vücudumuz mide ve bağırsak suyu salgılanması nedeniyle asidik hale gelir. Ancak bu bademler asidik sekresyonların etkisini nötralize eden ve vücuttaki PH dengesini koruyan alkali protein içerir.

Çağla badem Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çağla badem antioksidandır, toksinleri ve atık maddeleri vücuttan temizler. Bu da vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, bu nedenle bu bademler bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudunuza birçok hastalığa ve enfeksiyona karşı direnç kazandırır.

Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Yemekten sonra vücuttaki kan şekeri seviyesinin yükselmesi yaygın bir durumdur. Kan şekerinin ani yükselişi ve düşüşü sağlık açısından iyi değildir. Yeşil badem, kan şekeri seviyesini düzenleyen insülin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

Güçlü Kemikler

Çağla badem yüksek oranda fosfor içeriğine sahiptir. Kemikler ve dişler için kalsiyum ve fosfor son derece önemlidir. düzenli olarak  yeşil badem yemek dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirir. Aynı zamanda vücudun tüm iskelet sistemini geliştirir.

Kalp Hastalıkları Önler

Çağla bademler, arterler için gerekli olan flavonoidleri içerir. Rüptürleri(yırtık) veya hasarları önleyerek kan damarlarını korur. Ayrıca kalp krizi ve her türlü kalp hastalığını önleyebilir. Bu bademler sağlıklı yağlara sahiptir ve dolayısıyla kolesterolü kontrol altında tutar.

Sindirim Sistemi

Çağla badem lif açısından zengindir, bu da sindirim sürecini kolaylaştırır. Bu nedenle bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve kabızlığı önler. Bu bademler sindirim sürecine yardımcı olur ve sindirim sistemi için mükemmeldir. Sindirim sisteminin düzgün çalışması için çağla badem tüketmelisiniz.


Çağla Bademin Besin Değerleri

Badem, yağ oranı açısından oldukça zengin ve 100 gramında 600 kalori bulunan bir yemiştir. Badem protein, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve E vitamini gibi pek çok vitamin ve mineral barındırır.

 • Protein miktarı: 0,4 gram
 • Yağ miktarı: 0,11 gram
 • Demir miktarı: 1,14 miligram
 • Kalsiyum miktarı: 3,14 miligram
 • Karbonhidrat miktarı: 3,15 gram
 • Potasyum miktarı: 83 miligram
 • Sodyum miktarı: 0,29 miligram

Çağla Badem için Son Düşünceler

30 gramı ortalama 160 kalori olan ve sadece 20 günlük tüketim şansı olan bu güzel meyve sağlığa da oldukça yararlı. Çağla badem besin değerleri

 • Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürür.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Safra taşı oluşumunu azaltır.
 • Vücutta iltihabik reaksiyonlara neden olan C reaktif proteinin düzeyini düşürür.
 • Yüksek lif içeriği ile barsaklardaki iyi bakterilerin oluşumunu artırarak probiyotik etki yaratır.
 • İçerdiği yüksek potasyum ile tansiyonu düzenler.
 • Zeytinyağının içerdiği tekli yağ asitlerini içerir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rolü vardır.
 • Güçlü bir antioksidan olan vitamin E’yi içerir. Cilt sağlığında etkilidir.
 • Yüksek kalsiyum içeriği ile günlük alınması gereken kalsiyum miktarına farklı kaynak olarak katkıda bulunabilir.
 • Magnezyum kas kasılması ve özellikle kalp için önemli bir mineraldir. İçerdiği yüksek magnezyum ile hem toplar ve atar damarları geliştirir hem de kanın oksijenlenme oranını artırarak metabolizmayı hızlandırır.
 • Yüksek lif içeriği ile kan şekerini yükseltme düzeyi (glisemik indeks) de düşüktür.
 • Bu özellikleri sayesinde antioksidan özelliği vardır ve E vitamini ile cildi güzelleştirir. Ayrıca antikanser besinler arasında yer alır ve kolesterolü düşürür.
 • Badem hemen çürüyebileceği için buzlukta veya karanlık ortamlarda saklanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu