Ghee’nin (Sade Yağ-Saf Yağ) Fiziksel ve Zihinsel Faydaları

Ghee’nin (Sade Yağ-Saf Yağ) Fiziksel ve Zihinsel Faydaları

Ghee, yüzyıllardır bilinen, oda sıcaklığında muhafaza edilebilmesinden dolayı çok pratik ve kullanışlı olmuş mucizevi bir besindir. Anadolu ve Kafkaslarda “Sade Yağ” olarak bilinen Ghee; inek sütünden yapılmış tereyağından elde edilir. Fiziksel ve zihinsel faydalarından dolayı, Ghee bir süper besindir de diyebiliriz.

Ghee’nin Fiziksel ve Zihinsel Faydaları

1-Yüksek Yanma Isısına Sahiptir
Ghee’nin yani arıtılmış tereyağının yanma derecesi 250 °C’dir. Ghee ile yemek pişirebilir ve bazı yağlar gibi serbest radikale dönüşeceğine endişelenmeden kızartma yapabilirsiniz.

2-Kolay Bozulmaz

Ghee kolay bozulmadığı için buzdolabına koymaya gerek yoktur.

3-Süte Duyarlı Olanlar da Tüketebilir

Ghee tereyağından yapılır ancak arıtılma sırasında içeriğindeki kazein ayrıştırıldığı için süt ürünlerine alerjisi ve duyarlılığı olanlar rahatlıkla tüketebilirler.

4-Yağda Eriyebilen Vitaminler İçerir

Ghee, yağda eriyen A ve E vitaminlerince çok zengindir.

5-K2 ve CLA bakımından Zengindir

Ghee yaparken kullandığınız tereyağı doğal ise, K2 ve CLA gibi antioksidanlar içerir. K2 Vitamini hakkında daha detaylı bilgi ve sağlığımıza faydalarını okumak için aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm

K2 Vitamini

6-Enerji Kazanımı

Ghee orta zincirli yağ asitleri yönünden çok zengindir. Bu yağ asitleri karaciğerde doğrudan absorbe edilirler ve enerji olarak yakılırlar. Ghee, kalıcı enerji sağlamak için egzersiz yapanlarca kullanılabilir. Orta Zincirli Yağ Asitleri (MCT – Middle Chain Fatty Acids) hakkında daha detaylı bilgi ve sağlığımıza faydalarını okumak için aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

MCT Yağ Nedir ve Sağlığımız İçin Neden Önemli ?

7-Kilo Kaybı Orta zincirli yağ asitlerinden elde edilen enerjiyle, sistemdeki diğer yağların yakımı kolaylaşır ve kilo verilmesi sağlanır.

8-Sağlıklı Sindirim Yolu ve Bağırsak Duvarı

Ghee diğer yağların aksine, kısa zincirli bir yağ asidi olan bütirik asit yönünden zengindir. Faydalı bağırsak bakterileri, lifi bütirik asite dönüştürürler ve bu asidi enerji ve bağırsak duvarı koruyucusu olarak kullanırlar. Ghee tüketerek bütirik asidi doğrudan almak çok daha iyidir. Araştırmalar, sağlıklı sindirim yolu olmayan kişilerin bütirik asit eksikliği olduğunu göstermektedir.

9-Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

Yeterli oranda bütirik asit üretimi, bağırsaktaki öldürücü T hücrelerini destekler ve böylelikle bağışıklık sistemimiz güçlenmiş olur. Öldürücü T hücreleri; antijenler gösteren belirli hücreleri hedef alıp, yok eden bağışıklık destekleyicisi sitotoksik hücrelerdir.

10- Anti Enflamasyon ve Anti Kanser

Bütirit asit besin destekleri ve bütirit lavmanlar, ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayurveda hekimleri, yüzyıllardır Ghee lavmanlarını iltihap tedavilerinde kullanmaktadırlar.

11-Daha Dengeli Sindirim

Ghee, mide asidi salgısını dengeler. Böylece sindirim süreci daha sağlıklı olur. Daha iyi sindirim, daha iyi bir sağlık belirtisidir.

12-Duygu Molekülleri

Artık modern araştırmalar da gösteriyor ki, olumsuz negatif duyguların kimyasal bir doğası var. Tüm kadim kültürler beden ve zihnin bir olduğunu ve birbirinden etkilediğini zaten binlerce yıldır söylemektedirler. Bu kimyasallar yağlar tarafından çekilmekte ve yağ olarak depolanmaktadırlar.

13-Satvik Besin

Ayurvedaya göre, Ghee satvik bir besindir. Satvik besinler, zihinde olumluluğu ve içsel büyümeyi destekleyen, bilinç genişlemesini sağlayan besinlerdir. Daha fazla bilgi için tıklayınız...

14-Baharatlarınızı Ghee’de Kavurmak

Baharatların iyileştirici gücü Ghee ile açığa çıkmakta ve bedenimizde ihtiyacı olan yere ulaşmaktadır. Baharatlarınızı Ghee ile kavurduktan sonra yemeklerinize ekleyebilirsiniz… Bu kadar faydalara sahip Ghee’yi mutlaka denemeli ve mutfağınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Anadolu’da ve Kafkaslar’da da Sade Yağ olarak bilinen bu besin zaten kültürümüzde olan ancak unutulmuş şifalı besinlerden biridir. Evde Ghee yapımı çok kolaydır. Sadece inek sütünden yapılmış doğal köy tereyağı olmasına dikkat etmeniz yeterli… ? Ghee Fotoğraflı tarifimiz için tıklayınız…

Evde Ghee (Sade Yağ-Saf Yağ) Yapımı. Fotoğraflı Anlatım!

Ghee ile ilgili diğer yazılar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yazar Hakkında

Mutlu ve Sağlıklı

Mutlu ve Sağlıklı bir yaşam için yararlı doğal tedaviler ve güncel sağlık haberleri.