Beslenme

Ghee (Sade Yağ-Saf Yağ) Nedir, Nasıl Yapılır?

Ghee (saf yağ), Tereyağından saf yağ yapılması işlemidir. Tereyağı özünde son derece faydalı bir yağdır. Tereyağının İçinde potasyum ve vitaminler vardır ve zihin fonksiyonları, beyin sağlığı açısından son derece faydalıdır. Genelde Asya kökenli olarak bilinse de Trabzon ve Urfa’da saf yağ diye bilinen yağ Ghee’ye tekabül etmekte ve aynı yöntemle hazırlanmaktadır.

Ghee (Saf yağ) Nasıl Yapılır?Ghee kavanozu

Tereyağının eritilmesi sonucu içindeki zararlı maddelerin ayrıştırılıp laktoz ve sütten kalma katı cisimlerinden arıtılması sonucu elde geriye kalan altın renkli yağdır. Isıya dayanıklılığı açısından da pişirme yağı olarak tüketilmesi sağlıklıdır. Kolesterolü yükseltmediği gibi son derece de kolay sindirilen Ghee’yi bütün sıcak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Saf yağ, evde çok rahat yapabileceğiniz bir yağdır. İsterseniz tereyağınızı da evde kendiniz yapar bundan saf yağ elde edersiniz dilerseniz de marketten aldığınız tereyağ ile de aynı işlemi yapabilirsiniz. Elbette serbest otlayan hayvanlardan sağılmış doğaya saygılı, dost, metotlarla yapılmış tereyağını kullanırsanız elde ettiğiniz saf yağ da aynı ölçüde sağlıklı olacaktır.

Kullanmak istediğiniz tereyağını çelik bir tencereye koyup eritmeye başlayın. Zaman zaman karıştırarak tereyağını yakmadan eritmeye başlayın.. Yağın yanmaması esastır. Yağ eriyip de kaynamaya başlayınca o şekilde 20-25 dakika kadar kısık ateşte tıkırdamaya bırakın. Bu aşamada üstünde oluşan köpükleri bir kevgir yardımıyla temizleyebilirsiniz. Tencerenin dibinde kahverengi çökelti oluşup köpüklerin altındaki sıvı da altın sarısı bir renk alınca artık tencereyi ocaktan alabilirsiniz. Tel bir süzgece temiz, boyasız bir tülbent serip erittiğiniz yağı cam bir kavanoza süzün. Güneş ışığından korumak gerektiği için kavanozun koyu renkte olması daha iyidir ya da şeffaf bir kavanozu alüminyum folyo ile de sarabilirsiniz. Bütün çökelti ve köpükler tülbentte kalınca elde ettiğiniz geride kalan sıvı Ghee’dir.

Oda ısında 1-2 saate kadar donacaktır ve bu şekilde aylarca saklayabilirsiniz. Ekmek tüketimini mümkün olduğu kadar kısıtlamak gerektiğini artık hepimiz kabul ediyoruz ancak eğer sabah kahvaltılarında vazgeçemiyorsanız üzerine biraz saf yağ sürüp afiyetle yiyebilirsiniz. Buzdolabında çok daha uzun sureli saklayabilirsiniz fakat yine de az miktarlarda yapıp taze tüketmek faydalı etkilerini daha da arttırır.

Ghee (Saf yağ) Faydaları

Ghee bağırsak sağlığı, göz altı  torbaları, cilt kuruluğu ve kırışıklık için çok iyidir. Bin yıllık geçmişi olan Ayurveda Tıbbında ise saf yağ sadece yağ olarak değil bir çok hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Özellikle kronik, dejeneratif ve inatçı hastalıklarda uygun kürlerle büyük faydalar sağladığı çeşitli araştırmalarla sabittir. Saf yağ kullanımını düzenli bir hale getirirseniz, yağda çözünen bütün vitaminlerden de maksimum düzeyde faydalanmış olursunuz.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir: 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu