PsikolojiYoga

Doğanın Üç Temel Gücü Guna’lar: Sattva, Rajas ve Tamas

3 Guna, Sattva, Rajas ve Tamas, yoga felsefesinin temelinde bulunur ve diğer bir deyişle ‘doğanın üç temel gücünü’ temsil ederler.Yoga’da vejetaryen beslenme, Sattva (Satvik) olarak adlandırılır. Sattva, kusursuz idrak yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlayan temel ve saf özelliktir.

Guna'lar sattva rajas tamas

Doğanın 3 Temel Gücü Guna’lar

Sattva

Guna’lardan biri olan Sattva, zihni içselleştirir, bilinci içeriye döndürür, ve baş ile kalbin birliğidir. Dolayısıyla Yogiler sürekli olarak Satva’nın geliştirilmesiyle ilgilenirler. Çünkü doğanın bu temel özellikleri bakış açısı ile, yediğimiz yiyeceklerin zihnin durumu üzerindeki etkisini çok iyi bilirler.

Bu yüzden Satvik yönde bir beslenme, Yogik yaşam tarzında gereklidir. Doğal, taze, baharatsız, kimyasal olarak değiştirilmemiş ve tam besinlerden oluşan vejetaryen bir beslenme düzeni Satvik bir beslenmedir.

Rajas

Guna’lardan bir diğeri olan Rajas tutku, istek ve kontrol edilemeyen arzuları, alt hayvansal beynin kontrol edilemez eğilimlerini kamçılar. Bu sebeple zihnin dikkatini dağıtır ve doğru düşünceden ve derin anlayıştan uzaklaştırır. Çok baharatlı, acı, uyarıcı, rafine edilmemiş şeker ve alkollü yiyecek ve içecekler Rajasik’tir.

Tamas

Guna’lardan diğeri Tamas, zihinde tembellik ve durağanlığa sebep olur. Yüksek düşünceden ve anlama yeteneğinden zihni uzaklaştırır, aynı zamanda bedeni hastalıktan kolay etkilenir hale getirir. Et ve süt ürünleri, kızartılmış gıdalar, bayat ve çürük gıdalar ‘tamasik’ gıdalardır. Satvik insanlar, hastalıklardan özgürleşirler ve yüksek düşünce ve derin anlayışa daha yatkındırlar. Bu sebeplerden ötürü Yoga beslenme şekli satvik olmalıdır…

Ayurveda ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu