Ghee Saf/Sade Yağ Tarifi

  0
  Ghee yapımı kavanoz demir kaşık
  (Last Updated On: 4 Şubat 2019)
  Tarifi Yazdır
  Ghee Saf/Sade Yağ Tarifi
  Ghee (Clarified Butter) ayni zamanda Sade Yağ veya Saf Yağ olarak da bilinmektedir. Esasında kolay bir yapımı olsa da biraz sabır gerektiren süreç söz konusudur. Ama elde edeceğiniz yağ hem lezzet açısından hem sağlık açısından sizi fazlasıyla mutlu edeceğine inanıyorum. Özellikle Asya mutfağında kullanıldığı bilinse de Trabzon ve Urfa’da da yaygın olarak kullanılmaktadır.
  Ghee yapımı kavanoz demir kaşık
  Servis Yağ
  Mutfak Hint
  Porsiyon
  Malzemeler
  Servis Yağ
  Mutfak Hint
  Porsiyon
  Malzemeler
  Ghee yapımı kavanoz demir kaşık
  Yapılışı
  1. Arzu ettiğiniz miktarda Tuzsuz Tereyağını tencereye koyuyoruz ve altını yakıyoruz. Altını orta ateşe ayarlayalım ve tereyağının yanmamasına dikkat edelim.
   Çelik tencere tereyağı
  2. Kullandığınız tereyağı miktarına bağlı olarak bir süre sonra tereyağı eriyip kaynamaya başlayacaktır. İlk başlarda kaynayan tereyağı kremamsı bir kıvamda ve beyazsımsı bir sarı renktedir. Ateşi kısıp üstü açık bir şekilde bir süre daha kaynamasına müsaade edin.
   tencere kaynayan tereyağı
  3. Bir süre sonra tereyağının köpüğü süt gibi yukarıya doğru kabarma yapacaktır. Kevgir ile karıştırarak taşmasına engel olun.
   çelik tencere köpüren tereyağı
  4. Köpüklerin yapısının değiştiğini ve tereyağının renginin altın sarısı bir renge dönüştüğünü görebilirsiniz. Artık köpüğü almaya başlayabilirsiniz.
   ghee tencere tereyağı kaynama
  5. Tercihen çelik bir kevgir ile Ghee üzerinde oluşacak köpükleri alın ve başka bir kaba ayırın.
   kevgirde tereyağı kalıntıları
  6. Zamanla oluşan köpükler azalacak ve Ghee’nin altın sarısı rengi ortaya çıkacaktır.
  7. Köpükleri büyük oranda arındırdıktan sonra ateşi kapatabilirsiniz. Artık elimizde rengiyle, dokusuyla çok sağlıklı bir yağ olan Ghee var.
   tencerede ghee ve kevgir
  8. Arasına tülbent yerleştirebileceğiniz metal bir huni çok işe yarayacak ve büyük kolaylık sağlayacaktır. Ama bulamıyorsanız da tülbenti üsten koyarak süzebilirsiniz.
   çelik huni tülbent ve kavanoz
  9. Çelik bir sütlük yardımı ile yağı metal bir huni ile süzün. Sütlük ortalığı çok batırmamanız açısından yararlı olacaktır.
   sütlük ve ghee
  10. Artık tereyağından elde ettiğiniz Sade yada Saf Yağınızı cam kavanoza aktarmaya hazırsınız.
   tülbent çelik huni cam kavanoz
  11. Ghee Yapımı esnasında büyük bölüm madde yüzeye köpük olarak çıkarken, bir bölüm madde de çökelti olarak tencerenin dibine çökmüş.
   tencere dibi ghee
  12. Bu gördüğünüz Tereyağından ayırdığımız atık madde, yani süt ile ilgili olan kazein proteini, süt şekeri laktoz ve diğer süt içeriğini teşkil eden maddelerdir.
   tereyağından kalan süt kalıntıları
  13. Kavanozlara ayırdığınız saf yağı kavanozlarda soğuması için oda sıcaklığında bekletin ve sonra buzluğunuza kaldırabilirsiniz. Süt’den ayırdığımız yağımız saf yağ olduğu için oda sıcaklığında 1 yıl bozulmadan kalabilmektedir. Eğer dışarıda tutmayı düşünüyorsanız yağı ışıktan korumak için ya koyu renkli bir kavanoz ya da alüminyum bir folyo ile çevresini sarabilirsiniz.
   kavanozlarda ev yapımı ghee
  14. 4-5 saat oda sıcaklığında soğuyan Ghee katı bir forma dönüşecektir.
   tahta kaşık ghee kavanoz
  Tarif ile ilgili notlar

  ekşi maya ekmek bambu bıçak kazanozda ghee

  Kavanozlara ayırdığınız saf yağı kavanozlarda soğuması için oda sıcaklığında bekletin ve sonra buzluğunuza kaldırabilirsiniz. Süt’den ayırdığımız yağımız saf yağ olduğu için oda sıcaklığında 1 yıl bozulmadan kalabilmektedir. Eğer dışarıda tutmayı düşünüyorsanız yağı ışıktan korumak için ya koyu renkli bir kavanoz ya da alüminyum bir folyo ile çevresini sarabilirsiniz.

  Ben Ghee’yi Kurşungeçirmez (Bulletproof Kahve) için hazırlıyorum.

  Çok sağlıklı ve özel bir kahve olan Bulletproof kahve nedir? ve nasıl yapılır? öğrenmek için lütfen Kurşungeçirmez Kahve (Bulletproof Coffe) Efsanesi yazımızı okuyun. Ama ilk testi kendi yaptığım Ekşi Maya Ekmek ile test ettim. Hayatımda yediğim en güzel yağ dersem abartmış olmam. 🙂

  Not: 500 gr tereyağı ile yaptığım işlemde 315 gr Ghee elde ediyorum. Bu ölçü kullanacağınız tereyağının kalitesine, süt, yağ oranına göre değişecektir.

  Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

  Ghee kullanarak yapabileceğiniz tarifler için Tıklayın

  [Toplam:1    Ortalama:5/5]

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here