5 Bin Yıllık Şifa Kaynağı: Bakır Bardaktan Su İçmenin 7 Faydası

5 Bin Yıllık Şifa Kaynağı: Bakır Bardaktan Su İçmenin 7 Faydası
(Son Duzenleme Tarihi: 18 Temmuz 2017)

Su içmenin yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Her mevsimde önemli olan su içmenin faydaları kadar önemli olan bir şey daha var ki, o da bakır bardakta su içmek. Üstelik bakır bardakta su içmek basit bir eylem de değil Hindistan’da yüz yıllardır uygulanan bir şifa yöntemi.

Hindistan’da Vedik isimli kültüre has doğal şifa yöntemi olan ayurveda yüzyıllardır uygulanıyor. Peki nedir bu ayurveda?
Bir yaşam tarzı olarak adlandırılan ayurveda; bilinci yükselten, genel sağlığa olumlu özellikler kazandıran,yaşlanmayı geciktiren ve aromaterapi barındıran bir sistemdir.

Ayurvedaya göre bakır bardakta içilirse, kendisi şifa olan su daha da şifalı bir hale geliyor. Bakır kapta 8 saat bekletilerek şifalı hale gelen suya bu kültürde “Tamara Jal” ismi veriliyor. Bakırda bekletilen bu su hiçbir zaman bozulmuyor ve tazeliğini koruyor. Su ayrıca bakırla temas ederek mineralin özelliklerini kendisine aktarıyor.


İşte bakır kapta su içmenin diğer mucizevi faydaları:

1- Bakterileri geri püskürtür
Bakır oligodinamik olarak bilinir. Bu sayede bakterileri öldürebilme özelliğine sahiptir. Özellikle e. coli ve s. aureus adlı oldukça yaygın olan ve insanlarda çesitli hastalıklara sebep olan bakterilere karşı oldukça etkilidir.

2- Suyu arındırıp temizler bununla da yetinmez sterilize eder
Yukarıdaki özelliğinden dolayı aynı zamanda bakır, suyu sterilize eder. Hatta bakır kaplar sanitasyon sistemleri gelişmemiş ülkelerde suyu sterilize etmek amacıyla da kullanılır.
Küçük bir not: Bakır bardaktan su içemeyebilirsiniz, bunun için de suyu 8 saat bakır bir kabın içinde bekletip, günlük kullandığınız bardaklara dökerek içmeniz öneriliyor.

3- Beynimizin kıvrımlarını harekete geçirir
Beynimiz, verileri ileten sinir taşıyıcıları ile görevini yerine getirir. Bu iletkenler miyelin adı verilen ve beyindeki nöron akışını hızlandıran bir maddeyle kaplıdır. Bakır, bu akışları hızlandırmaya yardımcı olarak beynimizdeki veri alışverişini hızlandırır ve etkili düşünmemizi sağlar.

4- Tiroid bezini harıl harıl çalıştırır
Vücuttaki bakır seviyesinin eksikliği tiroid bezlerinin düzenli çalışmasını engeller ancak bakır, tiroid bezinin fonksiyonlarını yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu önemli minerallere sahiptir.
Bakır bardaktan su içildiği zaman vücuttaki olası mineral eksikliği önemli ölçülerde giderilir ve salgı bezinin fonksiyonları düzenli bir hale gelir.

5- Hayata daha pozitif bakmanızı sağlar
Aynı zamanda ayurvedik düşünce ve sağlık sistemine göre bakır kapların suya pozitif elektrik yükleme özelliği vardır ve bu pozitif elektrik vücudun sinirsel anlamda dengelenmesini sağlar.

6-Ağrıları, hiç görmediğiniz bir arkadaşınızmış gibi unutturur
Bakırın özelliğini alan su, içildiğinde kireçlenme ve romatizma gibi eklem ağrılarını hafifletme özelliği de bulunur.

7- Cildinizi temizleyip yeniler
Melanin vücudu koruyup ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar, akne ve kızarıklıkların önüne geçer. Melanin üretimi açısından oldukça etkili olan bakır, bu maddenin oluşmasını sağlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.