Vejeteryanlık Hakkında Her Şey

Vejeteryanlık Hakkında Her Şey

Vejeteryanlık nedir? Kendi içinde kaça ayrılır? Doğru ve yanlış tarafları nelerdir? Bugün her yönüyle bu konuyu işleyeceğim. İşte son yıllarda giderek yaygınlaşan beslenme alışkanlığıyla ilgili merak ettikleriniz…

Vejeteryan olmaya karar vermeden önce bu işin aslını öğrenmek gerekir. Çünkü basit bir seçim gibi görünen vejeteryanlık, insan sağlığını yakından ilgilendiren bir karardır. Vejeteryan: Çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanları ve bazı durumlarda yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketmeme…

 

Vejeteryan: Çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanları ve bazı durumlarda yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketmeme…

Semi Vejeteryan: Kırmızı et yemezler, az miktarda beyaz et tüketirler. Aslında gerçek vejeteryan değildirler. Ancak birçok kişi etoburluktan geçiş yaparken bu ara dönemi uygular.

Lakto Vejeteryan: Hayvanın kendisini yemezler ancak süt, peynir, yoğurt, bal gibi ürünleri tüketirler. Bazıları yumurta da yer.

Vegan: Hiçbir şekilde hiçbir hayvan ürünü yemezler. Sadece sebze, tahıl, tohum, meyve gibi gıdalarla beslenirler.

Vejeteryanlığın Avantajları

1. Bilinçli beslenen vejeteryanların, et yiyenlerden daha sağlıklı ve ortalama yaşam sürelerinin daha uzun olduğu Amerika’da 50 bin kişi ile yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir./span>

2. Ekolojik değerler ve çevrenin korunması açısından vejeteryan ağırlıklı beslenme gezegenimiz için daha yararlıdır.

3.Vejeteryanlarda kabızlık daha az görülmektedir. Ayrıca et yiyenlere göre çok daha sakin bir ruh haline sahiptirler.

4. Bilinçli vejeteryanlarda kalp ve damar hastalıklarına daha az rastlanmaktadır. Özellikle bağırsak kanseri çok daha az görülmektedir.

5. Gut hastalığı, yüksek kolestrol, şeker, kolon, meme, prostat, akciğer kanseri, safra-böbrek taşları, üre ve obeziteye et ağırlıklı beslenenlerde daha sık rastlanmaktadır.

 

Vejeteryan Beslenmenin Dezavantajları

Vejeteryan beslenenlerde belli başlı 2 risk faktörü görülebilir.

1. Et türü gıdalar daha doyurucu olduğu için kısa sürede acıkabilirler. Sık sık karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tükettikleri için kan şekerleri yükselebilir, yağlanma ve kilo alma durumu ortaya çıkabilir. Vejeteryanlarda kabızlık daha az görülmektedir. Ayrıca et yiyenlere göre çok daha sakin bir ruh haline sahiptirler.

2. Vejeteryanlarda çinko, B-12 vitamini, demir ve protein eksikliği olabilir. Çünkü et; demir ve çinko açısından zengindir. Ayrıca hayvansal gıdalarda diğerlerine göre çok daha yüksek oranda protein bulunur. Ancak bilinçli beslenen bir vejeteryanda bu sorunların çoğu görülmeyebilir.

 

Vejeteryanlar İçin Sağlıklı Beslenme Programı

Dikkat! Uzun süre vejeteryan beslenenlerin 6 ayda bir kan tahlili yaptırarak demir, kan sayımı, depo demir, Vitamin B-12, çinko ve protein düzeylerine baktırmalarında ve sonucu bir doktorla paylaşmalarında yarar var.

 

1. Hellim ızgara, yanında sebze çorbası ve salata.

2. Üç yumurta beyazı ve 1 sarıdan taze lorlu veya çökelekli, bol maydanozlu omlet.

3.  Ara öğünde 1 bardak light ayran.

4. Yemekle 1 kase az yağlı yoğurttan cacık.

5. Az miktarda pirinç veya bulgur ya da tam buğday ekmeği yanında soya veya barbunya fasulyesi ya da yeşil mercimek, kuru fasulye, börülce, nohut.

6.  Izgara sebze yanında 1 kase az yağlı yoğurt.

7. Sabah kahvaltısında 1 bardak az yağlı süt, biraz ceviz, fındık ve yulaf ezmesi. (İsterseniz süt yerine az yağlı yoğurt da kullanabilirsiniz)

8. Kinoa, kaliteli bitkisel protein ve demir içeren mucizevi bir tahıl. Artık ülkemizde de bulunuyor. Et yemeden protein almak isteyenler için mükemmel bir doğal destek.

Dikkat! Uzun süre vejeteryan beslenenlerin 6 ayda bir kan tahlili yaptırarak demir, kan sayımı, depo demir, Vitamin B-12, çinko ve protein düzeylerine baktırmalarında ve sonucu bir doktorla paylaşmalarında yarar var.

Kaynak: http://www.endersarac.com.tr/dr-ender-sarac/yazilar/vejeteryanlik-hakkinda-her-sey.html

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yazar Hakkında

Mutlu ve Sağlıklı

Mutlu ve Sağlıklı bir yaşam için yararlı doğal tedaviler ve güncel sağlık haberleri.