(Last Updated On: 27 Nisan 2018)

Kansızlık, (Anemi) kandaki alyuvarların sayısında veya alyuvarlara renk kazandıran proteinde (hemoglobin) oluşan bir azalmanın ifadesidir. Kansızlığın bir sebebi de, demir eksikliğidir.  Demir, kana kırmızı rengini kazandıran proteinin önemli bir elemanıdır. Bedende yeterli demir olmadığında, kemik iliğindeki sürekli yeni kan üretimi aksamaya başlar. Demir eksikliği, ağır kanamaların, besin yoluyla alınan demir miktarındaki azalmanın veya mide ve bağırsakların demiri gereğince özümseyememesinin bir sonucudur.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlığa Bitkisel bir çözüm öneriyor.

Kansızlığa karşı kereviz-ıspanak kürünü uyguladığınız dönemlerde çikolatadan ve aşırı tatlı tüketiminden uzak durunuz. Günde bir bardaktan fazla çay ve kahve içmemeye özen gösteriniz. Kereviz-ıspanak kürünü uygularken gün içerisinde zengin C-vitamini içeren sebze veya meyveleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Eğer sigara içme alışkanlığınız varsa unutmayınız ki sigara vücudunuzdaki C-vitaminini önemli ölçüde azaltmaktadır. Demirin bağırsaklarda emilmesinde C-vitamini önemlidir. Çünkü C-vitamini demirin vücudumuz tarafından emilmesini takviye edici özelliğe sahiptir.
Kereviz – Ispanak Kürü
Kullanılacak olan malzeme 250 gram taze ıspanak ve 200 gram kabuğu soyulmuş kerevizdir. Kaynamakta olan bir litre suyun içerisine 200 gram ince dilimlenmiş kerevizi atınız ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte on dakika haşlayınız. On dakika tamamlandıktan sonra üzerine 250 gram ıspanağı ilave ediniz ve yine ağzı kapalı olarak beş dakika daha haşlamaya devam ediniz. Daha sonra soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu temiz bir şişeye koyunuz. Sabah aç karnına veya kahvaltıdan bir saat sonra bir su bardağı içilir. Akşam aç karnına veya akşam yemeğinden bir saat sonra bir su bardağı içilir. Onbeş gün müddetle sabah ve akşam içimleriyle gün atlamadan devam edilir. Onbeş gün sonra on gün ara verilir. On gün aradan sonra aynı şekilde tekrar sabah ve akşam olmak üzere onbeş gün devam edilir. Toplam otuz günlük uygulamayla kür tamamlanmış olur.

200 gram kerevizin yumrularının yerine kerevizin sadece taze ve yeşil olan yapraklarını ve saplarını da kullanabilirsiniz. Üç adet saplı (dallı ve yapraklı kısımları, yaklaşık 150 gram) kereviz yeterli olabilecektir. Bu takdirde haşlama süresi üç dakikadır. Üç dakika tamamlandıktan sonra 200 gram ıspanak ilave edilerek beş dakika daha haşlamaya devam edilir. Ilıdıktan sonra süzülür ve temiz bir şişeye doldurulur. Tüketim şekli yukarıda belirtildiği gibidir.

Kerevizi çoğu zaman pazarlarda bulmak mümkün olmamaktadır. Ancak, son yıllarda süpermarketlerde dondurulmuş olarak hem taze ıspanağı hem de taze kerevizi bulmak mümkündür. Kereviz-ıspanak kürü için derin dondurulmuş bu sebzeleri de aynı amaçla kullanabilirsiniz. Etkisi aynıdır.

Süpermarketlerden aldığınız derin dondurulmuş ıspanak veya kerevizi aynı şekilde buzdolabınızın derin dondurucu kısmında veya buzluğunda korumak zorundasınız. İhtiyacınız olan miktarı aldıktan sonra fazla bekletmeden tekrar derin dondurucunuza veya buzdolabınızın buzluk kısmına koymak zorundasınız. Çünkü derin dondurulmuş sebzeler şoklanarak koruma altına alındığından, buzdolabınızın normal bölmelerinde en fazla iki gün içerisinde tazeliğini ve tedavi edici gücünü yitirmektedir.

Kereviz-ıspanak kürünün onbeş gün müddetle ara vermeden uygulanması gerekir. Bu nedenle tedbirinizi önceden alarak yeteri kadar taze ıspanağı ve taze kerevizi tedarik etmeniz gerektiğini unutmayınız. Kullandığınız şişeyi mutlaka buzdolabında koruma altına alınız. Hazırlanan miktar iki günlüktür. Şişenin içinde geriye kalanın ertesi gün kullanmak için buzdolabında korunması gerekir. Hiçbir zaman bir litreden fazla hazırlamayınız. Çünkü hazırlanan ıspanak-kereviz karışımı 48 saatten fazla dayanmaz ve tedavi edici özelliğini de önemli ölçüde kaybeder.
Demirin vücudumuz tarafından en fazla alındığı besinler arasında et %10-%20 ile birinci sırayı almaktadır. Bitkisel besinlerdeki demir alınımıysa (resorpsiyon) en fazla %1 – %5′ dir. Bu genel bir kuraldır. Ancak, kereviz-ıspanak karışımı bu kuralı bozmaktadır. Kereviz-ıspanak karışımında bu oran %34′ ün üzerindedir.

Önemli Not: Eğer şeker hastasıysanız bu kürü hekiminize danışmadan uygulamayınız.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, burada ki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

[mom_video type=”youtube” id=”-CqZAd5sXTY” width=”480″ height=”360″]

Not: Yukarıda ki bilgiler Tıbbi Bitkiler ve Bitkisel Sağlık Rehberi adlı kitabımızdan alıntıdır.

[mom_video type=”youtube” id=”6ECF4njLiuM” width=”480″ height=”360″]

 

[newsbox display=”İlgili Yazılar” tag=”anemi” number_of_posts=”5″ sub_categories=”no” show_more=”yes” post_type=”post”]

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

 1. Anemi (Kansızlık) hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilen kriterlerin altında kalmasıdır.
  Bu kriterler erişkin erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda 12 g/dL nin altı kabul edilir. 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin,
  6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altı anemidir.
  En sık rastlanan anemi türleri demir eksikliğine bağlı anemi, Folik asit eksikliğine bağlı anemi, Vitamin B-12 eksikliği anemisidir.
  TÜBİTAK BiLiM TEKNİKVE POLEN   : 

  Kaynak : Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi Sayı: 203 Sahife : 34 Yıl : 1984 Ay : Ekim
  Başlık :
  Doğa Harikası POLEN
  Yazar : Prof. Dr. M. Mihri Mimioğlu – Dr. Kadriye Sorkun
  Kansızlık ve Zayıflıkta Polen
  Polenin en belirgin ve yaygın özelliği, süratle iştah açıcı ve kan yapıcı olmasıdır. Tedavilerde önemli olan, bileşiminde tüm cevherleri taşıyan bir
  kan sağlamak ve hasta bölgeye ulaştırmaktır. Gerisini vücut halleder… Nasıl bir otomobile, bozuk bir yakıt konduğunda çalışmasında aksaklık
  meydana gelirse; insan vücudunun yakıtı da ona gerekli tüm cevherleri bünyesinde bulunduran sağlıklı bir kandır. Kandaki cevherlerin bir veya
  birkaçının eksikliğine Kansızlık yani Anemi denir. Kansızlık her tür sağlık sorununa neden olan başlıca etkendir. Ülkemizde yapılan araştırmalar
  halkımızın %60-70’inin kansızlık sorunu olduğunu ortaya koymuştur. Düzenli kullanılan kürler sonucu; Polen: Kanı temizler, Kanı filtre eder,
  Kan yapar, Direnci arttırır, Alyuvar sayısını %30 oranında arttırdığı Bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.
  KANSIZLIK VE DEMİR EKSİKLİĞİNDE DOĞAL ÇÖZÜM:

  Kansızlık ve demir eksikliğinde en önemli sorun yorgunluk, halsizlik ve çok çabuk hastalanmadır.
  Tedavi süresince ve tedaviden sonra kansızlığın tekrar nüksetmemesi için takviye şarttır. kansızlık-demir eksikliği bağışıklık sistemini
  zayıflatır. bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir.Doğadaki en etkili çözüm Arı Ürünleridir…
  ARISÜTÜ-POLEN-PROBOLİS:
  İnsan metabolizmasına çok yönü faydası olan hda-10 içerir. 9 tane b vitamini çeşidini içerir. 22 farklı aminoasit içerir.
  Bağışık sistemini güçlendirici, hastalıklara ve kansere karşı koruyucu antioksidandır.
  Apiterapi yöntemi ile Anemi tedavisi ve Doğal İmmunoterapi yöntemi ile bağırsak florasının,iyileştirilmesi, yani
  Bağişıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir.Organik Sertifikalı ürün temini ve Anemi nin Apiterapi
  ve İmmunoterapiyöntemleri ile tedavi yöntemleri için,,,05050658499 ve 05324063215 nolu telefonlarımdan ve Whattsapp tan
  ulaşabilirsiniz.Saygılarımla,Kadir Onay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here