Bitkiler

Limonlu Su ve Sağlığa Faydaları

Limonlu su çok basit ve şaşılacak derecede sağlıklı bir içecektir. Güne başlarken içeceğiniz bir limonlu su içinizi temizleyecek ve güzel bir başlangıç olacaktır. Limonlu suyunuzu bir bardak suya yarım limon sıkarak elde edebilirsiniz. Suyu soğuk değil, ılık veya sıcak tercih etmelisiniz.


Kahvaltıdan Yarım Saat Önce İçilen Ilık Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu suBağışıklık Sistemini Desteklemesi

Limonlu su bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenle bağışıklık sisteminize yardımcı olur ve soğuk algınlığına ve gribe yakalanma ihtimalinizi azaltır. Limonlarda bulunan C vitamini aynı zamanda vücudun demir emilimi için de gerekli bir vitamindir ki demir de bağışıklık sistemi için önemli bir mineraldir. Yani et ile alınmayan, bitkisel demir kaynaklarının ki bunlar “hem” kimyasalını içermeyen demir kaynaklarıdır, vücutta emiliminin dört kart artmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini seviyesi, özellikle stresli günlerde hızla düşmektedir. Bu nedenle limonlu su, özellikle stresli günlerde tercih edilebilir.

Sindirime Yardımcı Olması

Limon suyunun sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Güne limonlu su içerek başlamak bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur, mide öz sularının salınmasını arttırarak sindirime destek olur. Ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi semptomlarının hafiflemesine de yardımcı olur. Ancak bazı kişilerde ya da çok fazla miktarda tüketilmesi durumunda  mide ekşimesini tetikleyebilir ya da halihazırdaki mide ekşimesini kötüleştirebilir.Limon suyunun moleküler yapısı mide öz sularına benzediğinden mide ve bağırsak sistemine yardımcı bir etkisi olmaktadır. Limonlu su bağırsaklarınızın temizlenmesinde ve artıkların sökülüp atılmasında yardımcıdır. Limonlu su aynı zamanda şişkinliğe, hazımsızlığa ve mide ekşimesine de yardımcı olur.

Deriyi Yenilemesi

Limonlu su derinin yaşlanmasına karşı koyabilecek bir içecektir. İçeriğindeki antioksidanlar yaşlanmaya sebep olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. C vitamini yönünden zengin olması kolojen proteininin sentezlenmesinde rol oynamasını sağlar ki bu da derideki kırışıklıkları geciktirmeye ve önlemeye yardımcı olur. Zira aminoasitler c vitaminleri yardımıyla kolojenleri oluşturabilir. Limonlu suyun deri için bir diğer faydası da akne oluşumunu azaltmasıdır.

Tokluk Hissi Vermesi

Limon pektin denilen, suda çözünebilen ve genelde turunçgillerde bulunan bir life sahiptir. Lifler tokluk hissi verirler. Bu nedenle pektin, acıkmanızı geciktirir ve açlık krizlerine girmenizi engeller. Uzun süren tokluk hissi sayesinde ara öğünlerde abur cubur yemekten kaçınabilirsiniz ve öğünlerde de aşırıya kaçmazsınız.

Vücudun pH’ını Dengelemesi

İlginç bir şekilde vücut dışında asidik olan limon metabolizmaya katıldığında alkali bir hal alır ve vücudun asidik yapısını azaltıcı yani pH seviyesini yükseltici bir etki gösterir. Bu insan sağlığı açısından önemli bir etkidir.

İdrar Yollarını Temizlemesi

Limon suyu diüretiktir. Bu limon suyunun idrar oluşumunu desteklemesi anlamına gelir. Sonuç olarak vücuttaki toksinlerin vücuttan atılma hızları artar, vücut temizlenir ve daha sağlıklı olur. Limon suyu idrar yollarının pH’ını da düzenlediğinden kötü bakterilerin çoğalmasını engeller.

Nefesi Temizlemesi

Limon suyunun antiseptik özelliği, onun bir dezenfektan gibi davranmasını ve ağızdaki kötü bakterileri öldürmesini sağlar. Eğer limonlu suyun diş minenizi zedeleyebileceğini düşünüyorsanız, limonlu suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın.

Genel Olarak Sağlığınızı Koruması

Yüksek oranlarda barındırdığı potasyum nedeniyle limonlu su beyne ve sinir hücrelerinin çalışmalarına yardımcı olur, kan basıncınızı düzenler. Yine potasyum seviyesi sayesinde depresyon ve stresle mücadelede etkilidir. İçeriğindeki P vitamini sayesinde kılcal geçirgenliği artırır ve genel olarak vücutta kan akışını daha iyi seviyelere taşır.

İyileşmenizi Desteklemesi

Limonlu sunun bir C vitamini kaynağı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Askorbik asit, yani C vitamini, vücutta yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Sağlıklı kemikler, dokular ve kıkırdaklara sahip olmamız için C vitaminine ihtiyacımız vardır. C vitamini aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonlarla mücadeleye de yardımcı olur.

Karaciğeri Temizlemesi

Detoksifikasyona yardımcı olması sebebiyle limonlu su bir karaciğer temizleyicisi rolü oynar. Sindirim için gerekli olan bir asit olan Öd oluşumunu destekleyerek karaciğeri temizler ve uyarır. Fazla öd akışının kontrol edilmesi ve vücut tarafından üretilen fazla mukusun dengelenmesinde limonlu su faydalıdır. Üstelik safra taşlarının giderilmesine de yardımcı olur.

Ağrıları Azaltması

Limonlu su ürik asidin vücuttan atılmasında faydalı olduğundan eklemlerdeki ve dizlerdeki bazı ağrıları azaltır.

Göz Sağlığına Faydalı Olması

Limonlu su göz sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kimi göz problemlerinin giderilmesinde yardımcıdır.

Vücut Tuzlarının Oluşumuna Katkısı

Eğer fiziksel olarak yorucu bir işte çalışıyorsanız veya yoğun bir spor programınız varsa, limonlu su içmeniz kaybettiğiniz vücut tuzlarınızı tekrar kazanmanızda faydalı olacaktır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olması

Daha önce de belirtilen pektin içeriği sayesinde tokluk hissini arttırdığından kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Beslenme uzmanları tarafından C vitamini kaynağı olarak önerilen limon suyu, aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Sık sık sorulan “limonlu su zayıflatır mı” ve “limon suyu diyeti işe yarar mı” sorularına cevap olarak; limon suyu vücudu temizlemenin yanı sıra “yağ yakılmasına yardımcı oluyor” diyebiliriz.

Kafein Alımını Azaltmanıza Yardımcıdır

Sabahları kahve yerine limon suyu tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Zira limon suyu sabahları kahve görevi görüp sizi güne zinde başlatacak ve öğleden sonrası yorgunluğunuzu azaltacaktır.

Bağırsak Hareketlerini Düzenlemesi

Limonlu suyun bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık ve ishal şikayetlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Boğaz İltihaplanmasına İyi Gelmesi

Bademcikleriniz iltihaplanmışsa özellikle sıcak ve azar azar içilecek limonlu su boğazınızı rahatlatacaktır. Zaten her sabah limonlu su içerseniz, bir boğaz enfeksiyonuna yakalanmanız büyük oranda azalır zira limonlu suyun anti bakteriyel özelliği vardır.

Daha Çok Su İçmenizi Sağlaması

Eğer su içmek size zor geliyorsa ve limonlu suyu sade suya göre daha rahat içebiliyorsanız, limonun faydaları yanında suyun da faydalarını elde etmek için limonlu su içebilirsiniz. Zira vücudun yüzde 60’ı sudur ve günde 2-2,5 litre su içmek sizi sağlıklı ve zinde tutacaktır. Bu miktarın bir kısmını içtiğiniz limonlu sudan karşılayabilirsiniz.

  • Bir bardak limonlu su, yirmi beş kaloriden daha azdır. Kalsiyum, potasyum, pektin lifi ve C vitamini açısından zengindir. Limonlu su yaparken, konsantre limon suları ve imal edilmiş limon suları yerine işlenmemiş gerçek limon kullanmanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Limonlu suyu hazırlamak için sadece yarım limon ve 1 bardak sıcak suya ihtiyacınız var. Sıcak suya yarım limonun suyunu ekledikten sonra karıştırıp içebilirsiniz. Limonlu suyu kilo vermek amacıyla içiyorsanız uzmanların önerisi sabahları aç karnına içilmesi. Sabah kahvesini limonlu suyla değiştirebilirsiniz.

Uyarı: Fazla mide asidi üretimiyle ilgili bir probleminiz varsa (ülser, reflü…gibi) limon asitli olması ve mide asidini arttırması nedeniyle sizin için uygun olmayabilir.

Uyarı

  • Limon suyunu çok fazla tüketmenin birtakım yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerden bazıları diş minesinde aşınma ve dişlerde hassasiyet ( özellikle sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı ), mide ekşimesine yol açma ya da halihazırdaki mide ekşimesini kötüleştirme, çok sık idrara çıkma ve vücudun su kaybetmesidir. Bu sebeple limon suyunu tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda ve onun önerilerini dikkate almanızda fayda vardır.
  • Bu yazıda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.
  • Doktora danışmadan herhangi bir sağlık problemini tedavi etmek amacıyla limon suyu kullanılmamalıdır.
  • Herhangi bir yan etki ile karşılaşıldığında limon suyu içmeyi bırakmalı ve yan etki devam ederse acilen doktora görünmelisiniz.
  • Limon suyunu C Vitamini sebebiyle içiyorsanız bu vitamininin dayanıksız olduğunu unutmamalı, hazırladıktan sonra kısa sürede tüketmeli, her seferinde yenisini hazırlamalısınız.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Dondurulmuş Limon Mucizesi ve Şaşırtıcı Faydaları


Kaynak:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu