BitkilerBeslenme

Zeytinyağı’nın Faydaları ve Zararları. Zeytinyağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Zeytinyağı, sağlık açısından en yararlı ürünlerden biridir. Yaklaşık 5000 yıl önce keşfedildiği düşünülmektedir. Çok yüksek besinler içerdiğinden dolayı yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Zeytinyağı eski Mısır medeniyetinden itibaren çok yaygın olarak kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Hem dahili hem de harici olarak kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı dışında sindirim sistemi sağlığını korumak için de eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Zeytinyağı E vitamini ve K vitamini açısından çok zengindir. Bunun dışında kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum içermektedir.


Zeytinyağı’nın Sağlığa Faydaları

Zeytinyağı'nın Faydaları

Zeytinyağının çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde cilt sağlığı için eski çağlardan beri kullanıldığını yazmıştır. 

Bunun dışında bir çok hastalığın tedavisi için de alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Özellikle sindirim sistemi sorunları için yaygın olarak tavsiye edilir ve kullanılır. Kabızlık sorunlarına anlık çözümler getirebilir. Bunun dışında kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir.


Zeytinyağı’nın Cilt Sağlığına Faydaları

temiz cilt

Doğal zeytinyağı cildin kimyasal yapısına çok daha uygundur. Bu özelliği sayesinde özellikle kuru ciltlere oldukça faydalıdır.

Bunun yanında dirsek ve dizlerde aşırı kuruma sonucu meydana gelen sertleşmeye karşı çok etkilidir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman cildin yumuşak kalmasını sağlar.

Zeytinyağını avokadoyu püre haline getirip karıştırdıktan sonra cildinize 20-25 dakika boyunca uyguladığınıza cildinizin gençleşmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak bu uygulamayı yapmanız durumunda yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkların girilmesini sağlayabilirsiniz.

Güneş yanıklarına Zeytinyağı

Aşırı derecede kuruluk sorunu yaşayan kişiler akşamları yatmadan önce ciltlerine saf zeytinyağı uygulayarak bu sorunu çözebilirler. Zeytinyağının içerdiği besin maddeleri aynı zamanda hasta cildin iyileşme sürecini hızlandırabilir.Bunun dışında zeytinyağı güneş yanmalarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Zeytinyağı E Vitamini kaynağıdır

Zeytinyağının cilt açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli nedeni sağlıklı yağlar, skualen ve oleik acidas ile birlikte fenolik antioksidan ve aynı zamanda E vitamini bakımından zengin olmasıdır. Bu karışım serbest radikallerin hareket kabiliyetlerini kısıtlar ve çok geniş bir yelpazede cilde zarar vermelerini engeller.

Zeytinyağının bol miktarda içerdiği elementler aynı zamanda tümörlerin oluşmasına engel olabilirler. Özellikle cilt ve deri kanserlerinin oluşma riskini azaltır.

Zeytinyağı aynı zamanda cildin üzerinde kötü görünümlü streçleri, siyah lekeleri ve akneleri tedavi edebilir. Ayrıca ciltlerde meydana gelen çatlakları gidermeye yardımcı olur. Bunun için söz konusu hastalıklardan etkilenen bölgelere haftada 3 kere uygulamak yeterlidir.

Makyaj çıkarmak için Zeytinyağı

Zeytinyağı aynı zamanda makyaj çıkartmak için de kullanılmaktadır. Zeytinyağı diğer kimyasal maddelerin aksine  cildi tahriş etmeden ve sertleşmesine neden olmadan makyajların çıkarılmasını sağlar.

Zeytinyağı hassas ciltler için önemli bir şifa kaynağıdır. Hassas ciltler genelde diğer ürünlere karşı alerji eğilimlidir. Fakat zeytinyağı özellikle hint yağı ile karıştırılarak kullanıldığında cilt temizliğini de sağlayabilir. Cildi serbest radikallerden, yağlardan ve ölü hücrelerden temizleyerek cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını ve sürekli nemlenmesini engeller.

Bunun dışında nemlenmeyi sağladığı için özellikle kuru ciltlerde meydana gelen dökülme sorunlarını giderir.

Zeytinyağı etkili bir antioksidandır

Bu özelliğinden dolayı serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, tahriş ve yaşlanma sorunlarını geciktirebilir.Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesini ve sürekli sağlıklı kalmaları için gerekli olan mineralleri ve vitaminleri sağlar.

Zeytinyağı deniz suyu ile karıştırılarak cilde uygulandığında özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunları giderebilir. Cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Bu uygulama aynı zamanda bütün vücudu dinlendirmek içinde yapılabilir.

Zeytinyağının cilt sağlığına katkıları saymakla bitmez, bu yüzden çok yaygı olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır.


Zeytinyağı’nın Saç Sağlığına Faydaları

Saç sağlığı

Zeytinyağının saç sağlığı açısından da bir çok faydası vardır. Özellikle kuru saçlar için eşsiz bir şifa kaynağıdır. Kuru saçların yumuşamasını sağlar. Kıvırcık saçların düzleşmesine yardımcı olmaktadır.

Bir kaseye su doldurun ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir kaşık bal karıştırarak saçlarınıza uygulayın. Bu uygulama saçlarınızın yumuşamasını ve doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olacaktır. 20 dakika boyunca bu karışımı saçlarınızda beklettiğinizde aynı zamanda kafa derisi sağlığına da katkıda bulunmuş olacaksınız.

Zeytinyağı aynı zamanda saçların hava almasını sağlar. Nemli kalan saçların kuruma ve dökülme ihtimali daha zayıftır. Saçlara 5-10 dakika uygulanan zeytinyağı aynı zamanda saç köklerinin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Saç sağlığı dışında zeytin yağının ayak ve el sağlığı için çok yaygın olarak kullanıldığını söylemek mümkün. Ayakların dinlenmesi için ılık suya bir miktar doğa zeytinyağı dökerek ayaklar suyun içerisinde olduğu halde 10-15 dakika bekletilir. Bu uygulama hem ayakların dinlenmesini hem de sert cildin atılmasına yardımcı olmaktadır.


Zeytinyağı’nın Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sağlığı

Saç ve cilt sağlığından sonra zeytinyağının en fazla sindirim sistemine faydalı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Özellikle bağırsak hareketlerinin artmasını teşvik eder, basur ve kabızlık sorunlarına anlık çözümler sunabilir.

Bunun dışında sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde bağırsakların temizlenmesine yardımcı olabilir.


Zeytinyağı’nın Diğer Faydaları

zeytinyağı

Zeytinyağının çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde cilt sağlığı için eski çağlardan beri kullanıldığını yazmıştık. Bunun dışında birçok hastalığın tedavisi için de alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Özellikle sindirim sistemi sorunları için yaygın olarak tavsiye edilir ve kullanılır. Kabızlık sorunlarına anlık çözümler getirebilir. Bunun dışında kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir.

 • Meme Kanseri Riskini Azaltır
 • Diyabete İyi Gelir
 • Kan Basıncını Düzenler
 • Kolesterole İyi Gelir
 • Karaciğeri Korur
 • Alzheimer Hastalığına Karşı
 • Kemik Sağlığını Korur
 • Ruh Sağlığını Korur
 • Kilo Kaybını Kolaylaştırır

Zeytinyağı Meme Kanseri Riskini Azaltır

Günümüzde çok sık rastlanan meme kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir. Bunun dışında doğum sonra ve emzirme döneminde kadınlarda meydana gelen meme ucu çatlamalarının iyileşmesine yardımcı olur.

Zeytinyağı Diyabete İyi Gelir

Zeytinyağı, kan şekeri seviyelerini azaltmada yardımcı kimyasallar içerir. Hastalar için vücutta insülin görevi görerek sorunların azalmasına yardımcı olabilir.

Zeytinyağı Kan Basıncını Düzenler

Zeytinyağı ve zeytin yapraklarının kan basıncını sağlıklı seviyede tuttuğu düşünülmektedir.

Zeytinyağı Kolesterole İyi Gelir

Bu konuyla alakalı olarak yapılan bir çok bilimsel araştırma sonucu, zeytinyağının kolesterole iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Fakat zeytinyağının doğal olması maksimum derecede fayda sağlar.

Zeytinyağı Karaciğeri Korur

Daha önce yazdığımız gibi çok etkili bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı genel anlamda serbest radikallerin bünyeye verdiği zararları azaltır ama özel anlamda bundan en çok etkilenen karaciğer sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir.

Temizleme merkezi olarak görev yapan karaciğeri ayrıca toksinlerin vereceği olası zararlardan korur.

Zeytinyağı Alzheimer Hastalığına Karşı

Zeytinyağı içinde bulunan doğal fenolik bileşik ‘oleocanthal’, Alzheimer hastalığının önlenmesi son derece etkilidir. Bilim adamlarına göre, phytonutreint hastalığa neden olan en önemli nedendir.

Zeytinyağı buna neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlayarak, beyin ve zihinsel sağlığımızı korumayı sağlar.

Zeytinyağı Kemik Sağlığını Korur

Zeytinyağı bizim kemiklerimizin mineralizasyonu yanı sıra kireçlenme için son derece gerekli olan vücudumuzun, kalsiyum emilimini teşvik edebilir. Aynı zamanda kemiklerin esnemesini sağlar ve kırılganlık oranını azaltır.

Bu özelliği sayesinde osteoporoz, romatoid artrit gibi ciddi kemik bozukluklarının ortaya çıkmasına engel olabilir.

Zeytinyağı Ruh Sağlığını Korur

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından bir tanesi de aşırı stres ve bunun sonucu olarak depresyon. Bu iki sorun hem ruh sağlığımızı hem de fiziki sağlığımızı ciddi anlamda tehtit etmektedir.

Fakat düzenli olarak belirli dozlarda zeytinyağı içmek bünyenin stres ve depresyon vakalarıyla mukavemetini arttırır ve böylece stres kaynaklı bir .ok fiziki hastalığa yakalanma riskini azalttığı gibi, zihinsel ve ruh sağlığımızı korur.

Zeytinyağı Kilo Kaybını Kolaylaştırır

Zeytinyağının cilt sağlığında sonra en fazla sindirim sistemi sağlığına faydalı olduğunu daha önce yazmıştık. Bunun en önemli neden özellikle bağırsak hareketlerini teşvik etmesidir. Hazmı ve sindirimi kolaylaştırdığı gibi, dışkının kolay bir şekilde bünyeden atılmasına yardımcı olur.

Bu özelliği zeytinyağının kilo vermeyi teşvik etmesini sağlar. Özellikle hareketsiz kalan bağırsaklar kilo almaya meyillidir. Bu unsurları ortadan kaldırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.


Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

Zeytinyağı sabunu

Zeytinyağlı sabunun faydaları cilt ve saç sağlığı ile sınırlıdır. Cilt ve saç sağlığı için hayati önem taşıyan mineraller ve vitaminler içermektedir.

Zeytinyağı sabunu  K ,E ve D vitaminleri içerir. Zeytinyağı sabunun sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Zeytinyağlı sabun, özellikle saç dökülmesi olan kişiler için alternatif çözüm olabilir. Saç dökülmesini engelleyebilir.
 • Zeytinyağlı sabun ayrıca ciltde meydana gelen tahrişleri giderebilir. Neredeyse bütün farklı ciltler için faydaldır. Akenelere ve sivilcelere karşı etkilidir.
 • Aynı zamanda yağlı ciltler için de faydalıdır. Kuru ciltlerin nemlenmesini ve esnekliğini sağlarken yağlı ciltleri temizler ve gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin nemlenmesine yardımcı olur.
 • El ve ayak başta olmak üzere genel temizlik için de kullanılabilir. Deri hastalıkların iyi gelir.
 • Sağlık uzmanları çok yaygın olan sedef ve egzama hastalığına iyi geldiğini savunmaktadırlar.
 • Zeytinyağı sabunu aynı zamanda mantar,egzama ve buna benzer deri hastalıklarına iyi geldiği düşünülmketedir.
 • Düzenli olarak kullanılması durumunda kuru ciltlerde beyaz döküntüleri engelleyebilir ve cilde doğal bir esnekelik ve parlaklık kazandırır.

Zeytinyağının Zararları

 Genel anlamda sağlık açısından faydalıdır. Fakat bazı özel durumlarda ve aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Zeytin yağının zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Aşırı zeytinyağı tüketimi damarlarda tıkanıklığa neden olabilmektedir.
 • Yine aşırı şekilde zeytinyağı tüketimi bünye de yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir.
 • Cilde uzun süreli zeytin yağı uygulamak tahrişlere neden olabilir. Düzenli ama periyodik boşluklar bırakarak uygulanmalıdır.

Zeytin Yağı Konusunda Tavsiyeler

Zeytinyağının faydaları detaylı olarak ele aldık. Maksimum derecede sağlığa faydalarından yararlanmak için hakiki zeytinyağı olması elzem. Bunun dışında uzun süreli dahili ve harici kullanımı faydadan çok zarar verebilir.

Özellikle aşırı şekilde içilerek tüketilmesi sindirim sisteminde olumsuz sonuçlara neden olur. Bu yüzden düzenli ama az miktarda tüketilmesini öneririz.


Kaynaklar

 1. 36 Best Benefits Of Olive Oil For Skin, Hair And Health
 2. Find out more about All About Olive Oil Find out more about Extra Virgin Olive Oil Special Report: OLIVE OIL HEALTH BENEFITS AND NUTRITION
 3. Olive oil, extra virgin
 4. Why Extra Virgin Olive Oil is The Healthiest Fat on Earth
 5. 5 things you may not know about olive oil
 6. Olive oil
 7. Healthy Benefits of Olive Oil

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu