BeslenmeRahatsızlıklar

Tahıl Tüketenler Bu Hastalıklara Hazırlıklı Olsun! Tahıl Tüketiminin Zararları

Kardiyolog Dr. William Davis “Buğday Göbeği” kitabında buğday ve tahıl zararlarını ayrıntılı olarak anlatıyor. Bununla da yetinmeyip blogunda ve facebook sayfasında bu konuyla ilgili sürekli yazılar yazıyor.

tahıl

Tabii bir de bu görüşlere karşı olanlar var. Çölyak hastası olmayanlar için tahıl tüketmenin hiçbir zararı olmadığını, aksine tahıl tüketilmezse yeterince lif ve B vitamini alınamayacağını savunuyorlar.

Dr. Davis’in bu makalesi “Diğer % 99: Sadece Çölyak Hastalığıyla Sınırlı Değil” başlıklı ve tahıl tüketiminin hangi hastalıklara neden olduğunu sıralıyor ve söyledikleriyle ilgili çok sayıda bilimsel çalışma olduğunu belirtiyor.


Tahıl Hangi Hastalıklara Neden Olur?

 • Serebellar Ataksiya
 • Periferal Nöropati
 • Demir Eksikliği Anemisi
 • Jinekomasti
 • B12 Vitamini Eksikliği
 • Haşimato Tiroidit
 • Romatoid Artrit
 • Tip 1 Diyabet
 • Tip 2 Diyabet / Hiperglisemi
 • Egzama, Sedef, Sebore, Rosacea
 • Şizofrenik Paranoya, Bipolar Bozukluk, Depresyon

Serebellar Ataksiya

Serebellar Ataksiya

Gliyadine karşı oluşan çölyaktakinden farklı antikorlar beynin serebellum bölgesine hasar veriyor. Bu bölge koordinasyon, safra kontrolü ve birçok diğer vücut fonksiyonunu kontrol ediyor.

Bazen serebellum hasarının sonu tekerlekli sandalyeye kadar gidiyor. Genelde buğdayı, tahılı kesmek akla gelmiyor oysa bu yapılırsa hastalığın ilerlemesi duruyor.

Geri dönüşü zor çünkü; sinir sistemi ve beyin dokusunun iyileşmesi kolay değil.

Periferal Nöropati

Bacaklara ve çeşitli organlara giden sinirlerin hasar görmesi olarak tanımlanabilecek bu hastalık diyabet durumunda ortaya çıkıyor.

Diyabet olmayan durumlarda ise gliyadinin tetiklediği bir otoimmün reaksiyon olarak gelişebiliyor. Tahılı kesince ortadan kalkıyor.

Demir Eksikliği Anemisi

Buğday ve tahılların içindeki fitatlar demir emilimini % 90’a kadar azaltabiliyor. Demir eksikliği anemisinin ikinci önemli nedeni tahıl tüketimidir.

Jinekomasti

Erkeklerdeki göğüs büyümesinin de en önemli nedeni tahıl tüketimi olarak gösteriliyor.

B12 Vitamini Eksikliği

Tahıllar vücutta çok hayati görevleri olan B12 vitamininin emilimini sağlayan proteinin üretilmesini engelleyen bir etki yapıyorlar.

Haşimato Tiroidit

Otoimmün bir hastalık olan Haşimato vakalarından % 50’sinde gliyadine karşı olan antikorlar yüksek oluyor. Tahıllardan uzaklaşılınca tiroid inflamasyonu gerilemeye başlıyor.

Romatoid Artrit

Bu hastalığın da gliyadinler tarafından başlatıldığı gösterildi.

Tip 1 Diyabet

Bu konuda kanıtlar çok açık, tüm vakalarda olmasa da büyük çoğunlukla pankreas hücrelerinin tahribatını gliyadinler başlatıyor.

Tip 2 Diyabet / Hiperglisemi

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Bir insanı diyabet yapmanın formülü çok basit, kan şekerini yükselten besinler ver, insülin direnci oluşsun, karaciğer yağlanması ve karın yağlanması başlasın, bu sonuçta insülinin işlevini engellesin.

Bu süreç yüksek glisemik indeksli beslenmeyle başlıyor. Glisemik İndeksi en yüksek besinler ise tahıllar.

Egzama, Sedef, Sebore, Rosacea

Bu otoimmün cilt hastalıkları da çoğu zaman tahılları kesince iyileşiyor.

Şizofrenik Paranoya, Bipolar Bozukluk, Depresyon

Bu hastalıkların görüldüğü kişilerde tahıllar kesilince önemli iyileşmeler sağlanıyor.


Dr. William Davis Kimdir?

Dr. William Davis

William R. Davis, Milwaukee merkezli bir Amerikan kardiyoloji uzmanı ve “mükemmel, kronik bir zehir” olarak nitelendirdiği “modern buğday” a karşı durduğu için bilinen sağlık kitaplarının yazarı.

William Davis 2000’den fazla hastasına buğday içermeyen diyetler uyguladıktan sonra, ABD’deki obezitenin yağ, şeker ya da yaşam tarzından değil, buğdaydan kaynaklandığı sonucuna vardı.

Buğday Göbeği kitabında Davis günümüz koşullarında elde edilen buğdayın insan sağlığına zararlı etkilerini ortaya koymaktadır. Geleneksel yöntemlerle yetiştirilen buğday, günümüzde, maliyeti en aza indirme peşinde olan üreticilerin elinde değişime uğramıştır.

Artık buğday kan şekerini, şekerden çok daha fazla yükselten ve istenmeyen bir alışkanlık oluşturarak daha fazla açlık, aşırı yeme arzusu ve yorgunluğa yol açan bir besin haline gelmiştir.

Dr. Davis buğdayın kilo almaya, yağın yanlış bölgelerde birikimine, diyabetten kalp rahatsızlıklarına ve çölyak, romatizmal eklem iltihabı ve erken bunama gibi vücuttaki bağışıklık ve sinir sisteminin bozulması sonucu ortaya çıkan hastalıklara kadar birçok etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Sonunda da buğday içeren ürünlerin beslenme düzeninden tamamen çıkarılmasını önerirken, bunun için basit ve etkin bir yöntem gösteriyor.

Yaşamlarından buğdayı tümüyle çıkarmış erkek ve kadınlar üzerinde yıllardır gerçekleştirilen klinik araştırmalara dayanan Buğday Göbeği, yeniden sağlığa kavuşmak ve istenmeyen kilolardan kurtulmak için izlenmesi gereken yola ışık tutuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu