Rahatsızlıklar

Sızıntılı Bağırsak Sendromu (Geçirgen Bağırsak Sendromu) Nedir?

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Nedir?

Sağlık dünyasıyla ilgilenen biriyseniz, muhtemelen sızıntılı bağırsak sendromu (geçirgen bağırsak sendromu) olarak bilinen bu durumu duymuşsunuzdur. Oldukça rahatsız edici görünebilir, ama dikkate alınması gereken önemli bir sorundur.

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, sızıntılı bağırsak sendromunun farklı hastalıklara neden olabileceği ihtimalinden dolayı, özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç sızıntılı bağırsak belirtisi vardır.

sızıntılı bağırsak sendromu

Zayıf beslenme seçenekleri, kronik stres, aşırı toksin yüklenmesi ve bakteriyel dengesizlikten etkilendikçe, sızan bağırsakların yaygınlığının salgın oranlara ulaştığı görülmektedir.

Doktorlar şuan bu durumun var olabileceğini kabul ediyor, ki bu da bana özellikle şok edici geliyor çünkü 100 yıldan uzun bir süredir tıbbi literatürde “bağırsak geçirgenliği” (sızan bağırsaklar için başka bir isim) tartışılıyor!

Probiyotikler ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir

Neden sızan bağırsak sendromu sizi ilgilendirmeli? Son zamanlarda sızan bağırsak “otoimmün hastalık için tehlike sinyali” olarak adlandırılmıştır. (1) Sızan bağırsaklarla karşılaşıp karşılaşmadığınızı merak ediyorsanız, yapılacak ilk şey belirtilerinize ulaşmaktır.

Standart Amerikan Diyetindeki insanlar için kötü bağırsak işlevi ve yüksek düzeyde iltihaplanma ile mücadele etmenin çok yaygın olduğunu unutmayın – ancak sindirim sorunları ve otoimmün rahatsızlıkların yaygın olması onları “normal” hale getirmez!

Bu makalede, bu durumla mücadele eden insanlarda görülen yaygın sızıntılı bağırsak sendromunun kısa bir tanımı özetlendi. Sızıntılı bağırsak sendromunu iyileşebilir mi? Aşağıda öğreneceğiniz gibi, sızıntılı bağırsağı tamir etmek için yapmanız dört adım vardır; bunlar arasında diyet gıdalarından tetikleyici gıdaların alınması, faydalı besinlerin alınması ve mikrofloranızın probiyotiklerle yeniden dengelenmesi yer alır.


Sızıntılı Bağırsak Sendromu (Geçirgen Bağırsak Sendromu) Nedir?

Modern tıbbın babası olan Hipokrat, “Bütün hastalık bağırsakta başlıyor.” demiştir. Ölümünden sonra iki bin yıldan fazla bir süredir, bilimsel araştırmalar, yıllar öncesine dayanan bir sorun olduğunu kanıtladı. Otuz yılı aşkın süredir, çalışmalar (bağışıklık sistemi, bağırsak fonksiyonu) modern diyetlerin ve yaşam tarzlarının, sindirim sistemimize zarar vererek genel sağlığa olumsuz katkıda bulunduğuna dair giderek daha fazla bilgi sahibi olduğumuzu tartışmak üzere (bugüne kadar birkaç bin makale bulunmaktadır) çalışmalar yapılmıştır.

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Bağırsaklar, sıkı birleşme (veya TJ) proteinleri tarafından birbirine bağlanan tek bir özel epitelyal hücreler tabakası ile korunur. Sızıntılı bağırsak semptomları, bağırsak sıkı-bağlantı eklem arızasının bir sonucudur.

Bu sıkı eklemler, bağırsaklarınız ile kan akışınız arasındaki geçittir. Sindirim sisteminizden kan dolaşımına geçmesine izin verilen besinleri kontrol ederler. 40’tan fazla farklı TJ proteininin bağırsak sağlığında bir rol oynadığı kabul edilmiştir. Sıkı eklemlerin çok hassas bir işi vardır – bunlar, hayati öneme sahip besinlerin kan dolaşımına girmesine izin vermek arasındaki hassas dengeyi korumak zorundadırlar. Ksenobiyotiklerin (beslenme veya yaşam tarzınızdan hastalığa neden olan bileşikler) sindirim sisteminizden (vücudun farklı yerlerine) dışarı çıkmasını önlemek için yeterince küçük kalmaları gerekir. (1)

Frontiers in Immunology dergisinde yayınlanan bir raporda, sızıntılı bağırsakların patolojisi şöyle açıklanmaktadır: (2)

Bağırsak epitel astarı, salgılanan faktörlerle birlikte, bulunduğu yeri çevresinden ayıran bir bariyer oluşturur. Patolojik koşullarda, epitelyal astarın geçirgenliği, lümen(tüp şeklinde organın içinde ki boşluk) içindeki toksinlerin, antijenlerin ve bakterilerin kan dolaşımına girmesine izin vererek, “sızıntılı bir bağırsak” yaratabilir.

Sızıntılı bağırsak sendromunuz olduğunda, kan dolaşımına asla girmemesi gereken küçük parçacıklar girmeye başlar. Antimikrobiyal moleküller, immünoglobulinler ve sitokin aktivitelerinden kaynaklanan bağırsaklarda da yaygın anormallikler yaşanır. Bu, bağışıklık sisteminizin büyük çoğunluğunun bağırsak içinde bulunduğundan önemli bir problemdir.

Sonuç? Akut(hızlı başlayan, kısa süreli) inflamasyonun bozulması ve bazen otoimmün reaksiyonlar yaşanması. Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmaya hizmet eden bağışıklık yanıtınızın normal bir parçası aşırı performans gösteren ve çoğu hastalığın kökeninde kronik iltihaplara yol açabilir.

Sızıntılı Bağırsak Sendorumu’nun Temel Nedenlerinden Bazıları Şunlardır:

Genetik Yatkınlık

Bazı insanlar, sızıntılı bağırsak sendromu geliştirmeye daha yatkın olabilirler çünkü vücutlarını otoimmün tepkileri başlatmaya “tetikleyen” çevresel faktörlere karşı hassastırlar.

Zayıf Neslenme

Özellikle alerjen ve filizlendirilmemiş tahıllar, ilave şeker, GDO’lu gıdalar, rafine yağlar, sentetik gıda katkı maddeleri ve konvansiyonel süt ürünleri gibi enflamatuar gıdaları içeren bir beslenme.

Kronik Stres

Aşırı Toksin Yükü

Yüksek ilaç ve alkol tüketimi dahil. Her yıl 80.000’den fazla kimyasal ve toksinle temas kuruyoruz, ancak sızıntılı bağırsaklara neden olan en kötü suçlular arasında antibiyotikler, böcek ilaçları, musluk suyu, aspirin ve NSAIDS sayılabilir. Klor ve florürü gidermek için yüksek kaliteli bir su filtresi almanızı ve vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmak için doğal bitki bazlı ürünlere bakmanızı öneririm.

Bakteriyel Dengesizlik

Dysbiosis olarak da adlandırılır, bu da bağırsaklarınızda ki yararlı ve zararlı bakteriler arasında bir dengesizlik anlamına gelir. Bağırsak mikrobiyotalarının epitelyal bariyeri desteklemede ve otoimmün reaksiyonları önlemede çok önemli olduğunu göstermektedir. Bağışıklık, hücre proliferasyonu ve metabolizması ile ilişkili intestinal epitelyal hücrelerde bulunan tüm gen transkripsiyonlarının en az yüzde 10’u bağırsak mikrobiyotası tarafından düzenlenir.

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Ne Kadar Önemlidir?

Aslında, 2014’te yapılan bir araştırmaya göre, bağırsak geçirgenliği ile ilgili gerçekler ve araştırmalar, hiperpermeabilitenin kronik durumu, birçok semptom ve sağlık durumuna bağlıdır.


Sızdıran Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Sızdıran Bağırsak sendromunun en belirgin işaretlerden bazıları şunlardır: (3)

 • Gastrik ülser
 • Enfeksiyöz ishal
 • İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)
 • İnflamatuar bağırsak hastalıkları (Crohn’s, ülseratif kolit)
 • İnce Bağırsak Bakteriyel Aşırı Büyüme (SIBO)
 • Çölyak hastalığı
 • Özofagus ve kolorektal kanser
 • Alerjiler
 • Solunum yolu enfeksiyonları
 • Akut inflamasyon koşulları (sepsis, SIRS, çoklu organ yetmezliği)
 • Kronik inflamatuar durumlar (artrit gibi)
 • Tiroid bozuklukları
 • Obezite ile ilişkili metabolik hastalıklar (yağlı karaciğer, Tip II diyabet, kalp hastalığı)
 • Otoimmün hastalıklar(lupus, multipl skleroz, Tip I diyabet, Hashimoto ve daha fazlası)(4)
 • Parkinson hastalığı (5)
 • Kronik yorgunluk sendromu (6)
 • Kilo verme ya da obeziteye karşı eğilim (7)

Bu hastalıklar sızıntılı bağırsak sendromu ile bağlı olsa da, nedensel bir ilişkileri olduğu henüz kanıtlanmamıştır; diğer bir deyişle, sızıntılı bağırsakların bu koşullardan herhangi birine neden olduğu henüz tespit edilmemiştir, sadece sızıntılı bağırsak sendromu olan kişilerin bir takım başka sağlık sorunlarına sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Dolayısıyla, bilimsel kanıtlar, bağırsak aşırı geçirgenliğinin (sızıntılı bağırsak sendromu) aslında bu koşullardan sorumlu olduğunu henüz kanıtlamamış olsa da, sızıntılı bağırsak ve diğer işlev bozukluklarının aynı anda meydana gelme eğiliminde olduğunu kuvvetle göstermektedir. (8)

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir


Sızıntılı Bağırsak Sendromu Belirtileri

Sızıntılı bağırsak sendromuna sahip olup olmadığınızı nasıl anlarsın?

Aşağıda, bağırsak sağlığınızla ilgili bir soruna işaret eden yedi sızıntılı bağırsak sendromu belirtileri ve erken ortaya çıkan durumları bulacaksınız.

Gıda intoleransı (Gıda Duyarlılığı)

Kan dolaşımına giren toksinlerin saldırısı nedeniyle, bağırsak aşırı geçirgenliğine sahip insanların bağışıklık sistemleri, vücutlarını belirli gıdalarda (özellikle de glüten ve süt ürünlerinde) antijenlere karşı daha duyarlı hale getirebilen çeşitli antikorları kitlesel olarak üretmektedir. Fare ve insan çocuklarını içeren çalışmalarda sızıntılı bağırsak, gıda alerjileri ile bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. (910) Alerjilerin en yaygın sızıntılı bağırsak semptomlarından biri olduğuna inanılmaktadır.

Gıda alerjileri ve Gıda Duyarlılığı ile ilgili yazılarımız ilginizi çekebilir

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığı

2012 yılında Macaristan’dan araştırmacılar, bağırsak geçirgenliğinin artmasının, çoğu zaman irritabl bağırsak sendromu ve ülseratif kolitten muzdarip insanlarda kolonda lokalize olduğunu ortaya çıkarmıştır. (11) Bilim adamları, 1988 kadar geri döndüğünde, Crohn hastalığının sızıntılı bağırsak rahatsızlığı olan insanlar için daha fazla risk olabileceğini ileri sürmüştür. (12)

Küçük bir çalışma (12 hastayı gözlemleyerek) çinko desteğinin bu olgularda sıkı birleşim disfonksiyonunun çözülmesine yardımcı olabileceğini keşfetti, ancak bu sonuçları doğrulamak için daha geniş çapta daha fazla araştırma yapılması gerekti. (13)

Otoimmün Hastalıklar

Sızıntılı bağırsakların bir otoimmün hastalığa neden olabileceğini anlamanın anahtarı, “zonulin” olarak bilinen bir protein üzerinde yapılan araştırma ile gerçekleştirilmektedir. Journal of Journal dergisinde yayınlanan 2011 tarihli bir makaleye göre: Fizyolojik İncelemeler: (14)

Zonulin, şimdiye kadar makromoleküllerin kaçakçılığı ve dolayısıyla tolerans / bağışıklık yanıtı dengesinde yer alan tek hücreli sıkı bağlantıların tek fizyolojik modülatörüdür(hücrenin çevresel değişimlere kendini uydurması). İnce ayarlanmış zonulin yolu genetik olarak duyarlı bireylerde deregüle(kısıtlamaları kaldırmak) edildiğinde, hem intestinal hem de ekstraintestinal otoimmün, inflamatuar ve neoplastik bozukluklar ortaya çıkabilir.

Gluten bu tehlikeyi daha da çok tetikleyebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, glutenin “otoimmünitenin genetik ifadesinden bağımsız olarak zonulin sinyalizasyonu(düzenleme) unu aktive ederek makromoleküllere intestinal(bağırsaklara ait) permeabiliteye(geçiirgenlik) yol açtığını” ortaya çıkardı.(15)

İyi haber şu ki, en azından sızıntılı bağırsaklar, otoimmün hastalıklarda bir rol oynar, geri dönüşlüdür ve bu problemli bağışıklık yanıtlarının bir kısmını potansiyel olarak hafifletebilir. (16)

Bağırsak Sağlığı ve Hastalıklarla ilişkileri ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir

Tiroid Problemleri

Sızıntılı bağırsak sendromunun doğrudan etkilediği otoimmün hastalıklardan biri Hashimoto hastalığıdır. (17) “Kronik tiroid” olarak da bilinen bu bozukluk, hipotiroidizm (düşük tiroid fonksiyonu), bozulmuş metabolizma, yorgunluk, depresyon, kilo alımı ve diğer birçok endişeyle birlikte görülebilir.

Besin Emilim Bozuklukları

Bazı hastalarda, vitamin B12, magnezyum ve sindirim enzimleri dahil olmak üzere sızıntılı bağırsaktan kaynaklanan çeşitli beslenme eksiklikleri gözlemlenir. Bu yaygın besin eksiklikleri, birçok fonksiyonel tıp pratisyeninin, sızıntılı bağırsak problemleri yaşayan kişiler için probiyotiklere ek olarak bir tam-gıda multivitamin reçete etmesinin bir nedenidir.

Enflamatuar Cilt Koşulları

İlk olarak 70 yıl önce tanımlanan bağırsak-deri bağlantı teorisi, bağırsak aşırı geçirgenliğinin, özellikle akne ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarına neden olabileceğini anlatmıştır. (18) Uzun süreli (bazen tehlikeli) yan etkilere sahip kremler ve ilaçlar genellikle bu cilt bozuklukları için reçetelenir, ancak bu sorunların bağırsaktan kaynaklandığını gösteren çalışmalar vardır.

Ruh Sorunları ve Otizm

Nöroendokrinoloji Mektupları dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, sızıntılı bağırsakların çeşitli nörobilişsel bozukluklara neden olduğu gösterilmiştir. Örneğin, bağırsak hiperpermeabilitesinin(geçirgenlik) inflamatuar tepki karakteristiği, pro-inflamatuar sitokinlerin(doğal ve çok özel immün yanıt oluşumunda rol oynayan, immün sistem hücrelerinin karşılıklı ilişkilerini düzenleyen çözünür peptid ve glikoprotein yapısında maddeler) ve depresyona yol açtığı düşünülen diğer kimyasalların salınımını tetikler. (19)

Journal of Nutritional Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada, “bağışıklık sistemi bozukluğu ile artan bağırsak ve nörokimyasal bileşikler ve / veya nörotoksik ksenobiyotik(Besinle alınan doğal bileşikler dışında kalan ve çeşitli yollardan canlı vücuduna giren kimyasal maddeler.) üretimi ve emilimine yol açan artan disbiyoz(ağırsaklardaki mikrobiyal organizmalar ve bunları taşıyan kişi arasındaki kompleks ekolojik denge bozulduğunda ortaya çıkan bir gastro-intestinal sistem rahatsızlığı) arasındaki kısır döngü” açıklanmıştır.

Yazarlar, otizmin bağırsak mikrobiyomundaki sorunlara, özellikle de yaşamın ilk yılı içinde, bağlantılı olabileceği yönündeki teorilerine işaret eden bir dizi araştırmanın bulgularını açıklamaya devam ediyorlar. (20) Aslında, modern bilimde, sızıntılı bağırsakların otizmle güçlü bir şekilde ilişkili olduğu yaygın bir hipotezdir. (21)

Bağırsak Sağlığı ve Psikoloji ilişkisi konulu bu yazılarımız ilginizi çekebilir


Tıp Topluluğunun Sızıntılı Bağırsak Sendromu Hakkında Söyledikleri

Geleneksel doktorların çoğu, sızıntılı bağırsakların gerçek olduğu fikrini destekliyor mu?

Sızıntılı bağırsak sendromu bağırsaklarWebMD, sızıntılı bağırsakları “tıbbi bir gizem” olarak tanımlamaktadır. (22) Bu şaşırtıcı değildir, çünkü çoğu doktora tıp fakültesinde öğretilen bir tanı değildir. “Bir tıp oktorunun bakış açısına göre, çok gri bir alan” diyor Cleveland Clinic’teki İnsan Beslenmesi Merkezi Direktörü gastroenterolog Donald Kirby. Ona göre, “Doktorlar en büyük bağışıklık sistemi organımız olan bağırsak hakkında yeterince bilgi sahibi değiller” (21).

Daha da kötü yapmak için devlet kurumları da karışıklığa katkıda bulundular. Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) göre, “Şu anda önemli bir yaygın problemin doğrudan sebebi olan sızıntılı bir bağırsak olduğunu destekleyen teoriyi destekleyen çok az kanıt var.” demiştir. (23)

Yine de, herkes aynı fikirde değil. Bir yuvarlak masa toplantısı, 2014 yılında yedi farklı Avrupa üniversitesindeki araştırmacıları aşağıdaki konularda hemfikir kılmıştır: (24)

Bağırsak bariyerinin değiştirilmesinin, diğer çarpmalara ve genetik veya epigenetik takımyıldızlara bağlı olarak çeşitli hastalıkların başlangıcını kolaylaştıran birçok sonucu olduğu görülmektedir. Bağırsak bariyerinin ve bakteriyel translokasyonun artan önemi, bağırsak bariyeri fonksiyonlarını ve bağırsak mikrobiyotalarını nasıl iyileştirebileceğimize dair soruları gündeme getirmektedir.

Bu nedenle, bilimin, sızıntılı bağırsak sendromuna gerçek bir sorun olarak yaklaştığını cesaretlendirmekle birlikte, maalesef sızıntılı bağırsağı test etmek veya tedavi etmek için standart teşhis araçlarının bulunduğu bir noktada değiliz.

Bağırsak Sağlığı ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir

Batı / geleneksel tıp dünyasında, bir hastalık için standart tanı ölçütleri yoksa, spesifik terapiler veya tedaviler de yoktur. Üstelik, “kanıtlanmış” tedavi modeli yoksa, çoğu tıp doktoru, “güvenli yol” olduğuna inandıkları şeyleri takip etmekten başka bir seçenek bırakmaz ve sadece sızıntılı bağırsak semptomlarını tedavi eden ilaçları reçeteler. Örneğin, asit reflü ilaçları gibi semptomları yönetmek için ilaçlar (proton pompa inhibitörleri veya antasitler gibi) kullanılabilir, ancak bu ilaçlar kök problemi çözmez.

Tıp camiasının çoğu, sızıntılı bağırsağın varlığını reddettiğinden, sızıntılı bağırsağın ne olduğunu ve sizin veya sevdiğiniz birinin bundan etkilenmesi durumunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlamak çok önemlidir. İyi haber şu ki, pek çok işlevsel ve bütünleştirici tıp uygulayıcısı, bu durumu on yıl öncesine kıyasla daha iyi anlıyor. Sızıntılı bağırsak sendromundan muzdarip olup olmadığınızı ve bağırsağınızı tamir etmenize yardımcı olacak araçlar sağlamanız için size yardımcı olma olasılıkları daha yüksektir.


Sızıntılı Bağırsak Sendorumundan Nasıl Kurtulursunuz?

Sızıntılı bağırsak semptomları, nedenleri ve fikirleri hakkında konuştuk, şimdi de sızan bağırsakları nasıl test edeceğimizi ve onaracağımızı konuşalım.

Sızıntılı Bağırsakları Nasıl Test Edebiliriz?

Tanıyı doğrulamanıza ve doğru tedavi yönünü göstermenize yardımcı olabilecek birkaç sızıntılı bağırsak sendromu testi mevcuttur. Testler, belirli hassasiyetleri tanımlamak ve semptomlarınıza hangi tipte toksin veya eksikliklerin neden olduğunu açığa çıkarmak için oldukça faydalıdır.

Sızıntılı bağırsak testleri şunları içerir:

 • Zonulin veya Lactulose Testleri
 • IgG Gıda İntolerans Testi
 • Tabure Testleri
 • Organik Asit Vitamin ve Mineral Eksikliği Testleri
 • Lactulose Mannitol Testi

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Tedavisi Var Mı?

Yıllarca süren araştırma ve hasta bakımından sonra, sızıntılı bağırsağın iyileşmesine yardımcı olmak için dört aşamalı bir süreç vardır.

Sızıntılı Bağırsakları Sendromunu iyileştirmek için temel adımlar şunlardır:

 • Yiyecekleri ve bağırsaklara zarar veren faktörleri kaldırın.
 • Anti-inflamatuar sızıntılı bağırsak diyetini takip edin ve zararlı gıdaları iyileştirici gıdalarla değiştirin.
 • Bağırsakları, butik asit gibi belirli sızıntılı bağırsak takviyeleri ile onarın.
 • Mikrobiyomunuzu probiyotiklerle (faydalı bakteriler) dengeleyin. Bu önemlidir, çünkü bağırsağınızdaki bakteriler bağırsak bariyerinin ana bileşenidir. Besin maddeleri için rekabet ederek zararlı veya patojenik bakteri türlerinin kolonizasyonuna karşı direncin geliştirilmesine yardımcı olurlar. Bağırsak mikrobiyota ayrıca besinlerin sindirimini ve emilimini düzenler ve epitel hücrelerini enerji ile beslemeye yardımcı olur.

Sızıntılı Bağırsak Sendromunda Beslenme

İnsanların en çok sordukları sorular şunlardır: “Sızıntılı bağırsak sendromum varsa ne yiyebilirim? Ve sızıntılı bağırsak sendromum olduğunda ne yememeliyim? ”

Sızıntılı bağırsak veya glisemik indeks sorunları ile mücadele ediyorsanız, işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarın – filizlenmemiş tahıllar, ilave şeker, GDO’lu ürünler, rafine yağlar, sentetik katkılar ve geleneksel süt ürünleri dahil.

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Diyeti

 • Kemik suyu
 • Ham kültürlü süt ürünleri (kefir, yoğurt, amasai, tereyağı ve çiğ peynirler gibi)
 • Fermente sebzeler ve diğer probiyotikler. Probiyotikler, bağırsak geçirgenliğine karşı savunan sıkı birleşme proteinlerinin üretimini artırarak sızıntılı bağırsağın tersine çevrilmesine yardımcı olabilir.
 • Hindistan cevizi ürünleri. (Hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi sütü gibi)
 • Filizlenmiş tohumlar (chia tohumu, keten tohumu ve kenevir tohumu gibi)
 • Omega-3 yağ asitleri içeren besinler, özellikle somon ve diğer vahşi balıklar
 • Otlar ve baharatlar
 • Ot beslenen sığır eti, kuzu eti, diğer taze sebzeler ve çoğu meyve, elma sirkesi, deniz sebzeleri ve diğer süper yiyecekler gibi anti-inflamatuar gıdalar

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Hakkında Son Düşünceler

Sızıntılı bağırsak sendromu, sindirim sistemindeki bağırsak sıkı bağlantılarındaki bozuklukla sınıflandırılarak, normalden fazla partiküllerin sindirim sisteminden kan dolaşımına geçmesine izin verir. Bu meydana geldiğinde, inflamatuar immün yanıtların dengesi bozulur ve kronik inflamasyona ve zayıf bağışıklığa yol açar.

Hiçbir nedensel ilişki henüz resmi olarak belirlenmemiş olsa da, sızıntılı bağırsak sindirim bozuklukları, depresyon, otizm, çölyak hastalığı, otoimmün hastalıklar ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda sorun ve hastalık ile ilişkilidir.

Yaygın sızıntılı bağırsak belirtileri şunlardır: gıda duyarlılıkları, sindirim sorunları, otoimmün hastalıklar, tiroid disfonksiyonu, besin emilim bozukluğu, enflamatuar cilt hastalıkları ve depresyon ve otizm gibi beyin ile ilgili sorunlar.

Sızıntılı bağırsak sendromu henüz medikal toplumda tanınan bir tanı değildir – ancak şimdiye kadar yapılmış olan geniş araştırmalar nedeniyle bir gün tanınacağına inanılıyor.

Sızıntılı bağırsak belirtilerinden muzdaripseniz, tedavi seçenekleri hakkında naturopatik doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. Hastaların çoğu, hastalık ve iltihaplara neden olan bir hastalıktan ziyade, iyileştirici bir diyete uyum sağlayarak iyileşmeler görmüşlerdir. Ayrıca, birçok insanın daha iyi bağırsak sağlığını desteklemek için uyguladığı yararlı besin takviyeleri vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu