Sağlık

Şeker Vücudumuzu Nasıl Mahvediyor? Hastalıklara Etkisi ve Zararları

Şeker sizin için kötü mü? Gerçekten tepeden tırnağa insan vücudu için zararlı mı? İlave şekerlerden söz ettiğimizde, cevap “evet” dir. Şeker endüstrisi, şekerin sağlık üzerindeki etkileri hakkında kamuoyunu değiştirmek için aktif olarak mücadele etmesine rağmen, bugün şekerin hemen her organ sistemini etkilediğini biliyoruz. Ve bu etkileşim kesinlikle iyi anlamda değil.


Şeker’in Zararları Nelerdir? Sağlığımızı Nasıl Mahvediyor

Ticker Trouble

Şeker zararlarıÇoğu insan kalp hastalıklarından yağların kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bazı endüstriyel -trans yağlar gibi, inflamatuar yağlar kalp krizine neden olurken, kalp hastalıklarında şeker gerçek suçludur. Aslında, 2016’da araştırmacılar, şeker lobisinin 1960’larda ki sahte Harvard araştırmasına sponsor olduğunu kanıtlayan büyük bir şeker endüstrisi skandalı ortaya çıkardılar. Harvard araştırmacıları tarafından şekerin sağlık etkilerinin ısınması için ödenen şeker lobisini kapatır, bunun yerine kalp hastalığında doğal olarak oluşan yağların rolüne odaklanır.

Bu hatalı “araştırma”, “şüphesiz”, koroner kalp hastalığını önlemek için gerekli olan tek diyet müdahalesinin, daha az kolesterol yemeye ve doymuş yağ yerine çoklu doymamış yağ yemesi gerektiğine karar verdi.

Artık bunun doğru olmadığını biliyoruz. 2014 yılında, araştırmacılar bilimsel olarak, çok fazla ilave şekerlerin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinizi önemli ölçüde artırabildiğini gösterdi. Aslında, ilave şekerden kalorilerin yüzde 17 ila 21’ini alan insanlar, kalorilerinin sadece yüzde 8’ini şekerden alanlara kıyasla kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskinin yüzde 38 daha fazla olduğunu göstermektedir. Göreceli risk, kalorilerin yüzde 21’ini veya daha fazlasını tüketenler için iki kattan fazladır.

Günümüzde, çoğu ABD’li yetişkin günde yaklaşık 22 çay kaşığı ilave şekerleri tüketmektedir. Amerikan Kalp Derneği’nin önerdiği rakamlardan çok daha fazlası.

AHA diyor ki:

• Çoğu kadın için en fazla 6 çay kaşığı veya 100 kalori günlük.
• Çoğu erkek için günde en fazla 9 çay kaşığı veya 150 kalori alınmalı.


Şeker ve Hastalıklara Etkisi

Karaciğer Yağlanması

Şeker alımını azaltmak için başka bir sebep. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, ABD’de yükselişte ve tahmin edin suçlu kim? Şeker! İçeceklerde ve işlenmiş yiyeceklerde saklanan yüksek fruktozlu mısır şurubu “kitle imha silahı” olarak adlandırılmıştır. Karaciğerde yağ biriktiğinde alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı oluşur. Avustralya’daki Westmead Hastanesi’nde Sydney Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, NAFLD Amerikalıların yüzde 17 ila yüzde 33’ünde mevcut. Bu büyüyen obezite, insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet sıklığı ile paralellik gösterir. Ve hastalığı olan birçok Amerikalı herhangi bir semptom yaşamaz.

Tuft Üniversitesi araştırmacısı, şekerli meşrubat içen insanlara göre, şekersiz içecekleri tercih edenlere göre daha yüksek alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı riskiyle karşılaştıklarını keşfetti.

İlginçtir, mikrobiyomlar da oyunda. Mikrobiyom diyet ve karaciğer arasındaki arayüz olarak hizmet eder ve diyet etkilerini değiştirir. Bilim adamları alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığındaki bağırsaklarımızın rolünü aktif olarak araştırıyorlar. İlave şekerlerin alımını büyük ölçüde azaltarak bu hastalığı bir dereceye kadar iyileştirir gibi görünmektedir.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Sızıntılı Bağırsak (Geçirgen Bağırsak) ve Diğer Metabolik Hastalıklar

Özellikle konu bağırsak olduğunda, ilave şekerler kötü müdür? Şekerin bağırsaklara kötü geldiğinden emin olabilirsiniz. Bağırsakta yaşayan mikroorganizmaların aslında metabolik bir “organ” a benzediğini bilerek, araştırmacılar artık şekerin bağırsak mikrobiyotasını bağırsak geçirgenliğini arttıracak şekilde değiştirdiğine inanıyorlar, AKA sızıntılı bağırsak belirtileri. Aşırı tüketilen ilave şekeri hayatınızdan çıkartmak, etkili sızan bağırsak tedavi planının önemli bir parçasıdır. İlave şekerler, bağırsak duvarına zarar verebilecek, sızan bir bağırsak yaratan maya ve kötü bakterileri besler.

Bu, şeker tetikleyicilerinin bağırsaktan kan dolaşımına maddelerin aktarılmasına yol açabildiği kronik, düşük dereceli enflamasyon anlamına gelir. Bu obezite ve diğer kronik, metabolik hastalıkları tetikleyebilir. Aralık 2014’te yapılan bir çalışmada, şekerle tatlandırılmış soda içeceklerinin, araştırmacıların soda içenlerin kısa telomerlere sahip olduğu, uzun ömürlü ve hızlandırılmış hücre yaşlanmasına işaret ettiği için metabolik hastalıkların gelişimini etkileyebileceği bulunmuştur.

Bağırsak ile ilgili yazılarımız ilginizi çekebilir:

Diyabet Eğilimli Bir Vücut

PLOS ONE dergisinde yayınlanan bir 2013 çalışmasında, bir kişinin günlük 150 kalori alması (bir kutu soda ile eşdeğer), tip 2 diyabet riskini yüzde 1.1 artırmaktadır. Bu artan risk, araştırmacıların, yedikleri diğer yiyeceklere (et, yağlar, tahıllar, yüksek lifli gıdalar, yağlar dahil) göre ayarlanmış olsa bile, gerçekten ürkütücüdür.

Araştırmacılar ayrıca, sedanter yaşam tarzı ve alkol kullanımından bağımsız olarak şekerin diyabet üzerindeki etkisini de bulmuşlardır.

Diyabet ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Kanser

Şekerler kanser riskini artırır mı? Ulusal Sağlık Enstitüsü, şekerin 24 farklı kanser türüyle bağlantısını araştırmak için yola koyulduğunda, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirterek, daha önce yayınlanmış bir araştırma bulmamışlardır. Fakat farklı şeker türleri ve belirli kanserler arasında bazı ilişkiler bulmuşlardır.

Örneğin, ilave şekerler yemek borusu kanseri riskini artırırken, fruktozun ise (yüksek fruktozlu mısır şurubu), ince bağırsakta kanser riskini artırdığı görülmüştür.

Diğer araştırmalar, yüksek miktarda şeker alımı ve kolon kanseri arasındaki bağlantıyı göstermektedir. Bu yüksek risk, aşırı kilolu, obez veya diyabetli olma gibi diğer kolon kanseri risklerini göz önünde tuttuklarında bile şekerin ciddi zararları ortaya çıktı.

Diyet şekeri de göğüs kanseri tümörleri ve akciğerlere metastaz riskini artırabilir. Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi, tipik Batı diyetinde yüksek miktarda şeker içeren 12-LOX (12-lipoksijenaz) olarak bilinen bir enzimatik sinyal yolunun meme kanseri riskini arttıracak bir şekilde etkilediğini gösteren 2016 tarihli bir çalışmayı yayınladı.

“Farelerde sukroz alımının, şekerli olmayan nişasta diyetine kıyasla, tümör büyümesi ve metastazında artışa neden olan Batı diyetlerinin seviyelerine benzer olduğunu keşfetti… Önceki araştırmalar, şekerin gelişiminin, özellikle glukozun ve enerji temelli metabolik yolların kanser gelişimindeki rolünü incelemiştir. Bununla birlikte, iltihaplanma da kademeli ilerlemek, daha fazla çalışmayı garanti eden şekerden kaynaklı karsinojenez üzerinde çalışmak için alternatif bir yol olabilir. ”- Peiying Yang, palyatif, rehabilitasyon ve bütünleyici Tıp profesörü.

Araştırmacılar, meme tümörleri çalışmalarında akciğer metastazını kolaylaştıran sorumlu şekerler olan fruktoz, sofra şekeri ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun bir bileşenine saptamışlardır. Önceki epidemiyolojik çalışmalar, diyette şekerin alımının meme kanseri gelişimini etkilediğini ve inflamasyonun rol oynadığını düşündüğünü göstermiştir.

Hayvan çalışmasında, nişasta kontrol diyetindeki farelerin yüzde 30’u tümörleri teşhir edildi. Sükrozla zenginleştirilmiş diyetler? %50 – 58 oranında meme kanseri ile karşılandı. (Sükroz, sofra şekerinin ana bileşenidir). Meme kanseri, nişasta kontrol diyetine kıyasla sükroz veya fruktoz ile zenginleştirilmiş diyetle beslenen farelerde akciğerlere yayılma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Kanser ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:


Kaçınmanız Gereken Şeker Kaynakları

Şeker türleriİlave şekerler, ürün ambalajlarında farklı isimlerle anılabilir. Ürünlerde ki şekerlerin oranının doğal veya ilave kaynaklardan geldiğini söylemek neredeyse imkansız olsa da, ürün etiketleri doğruyu söylüyorlar.

Gizli şekerler ilavelerini bulmak için bir kural, “ose” ile biten herhangi bir bileşen şekeri bir türüdür.

Daha doğal isimlere aldanmayın. Şeker kamışı, pancar şekeri, meyve suyu, pirinç şurubu ve pekmez gibi tatlandırıcılar hala şekerin türlerindendir. Ürün etiketlerinde üst kısımlara bakmalısınız,  genellikle üst kısımlarda yazar.

İlave Şeker İçin Kullanılan Diğer İsimler Şunlardır:

 • Susuz dekstroz
 • Esmer şeker
 • Pudra şekeri
 • Mısır şurubu
 • Mısır şurubu katkı maddeleri
 • Üzüm şekeri
 • Fruktoz
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS)
 • İnvert şeker
 • Laktoz
 • Malt şurubu
 • Maltoz
 • Şeker kamışı
 • Nektarlar (örneğin, şeftali veya armut nektarı)
 • Krep şurubu
 • Ham şeker
 • Sakaroz
 • Şeker
 • Beyaz toz şeker

Şeker Hakkında Nihayi Düşünceler:

 • Evet sağlığınız için kesinlikle çok kötü. İlave şekerler, erken ölüm riskini önemli ölçüde artırabilir.
 • Şekerler, beyin fonksiyonunu etkiler, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir ve kalp hastalığınızın riskini artırır.
 • İlave şekerler, göğüs kanseri ve akciğerlerde metastaz riskini artırıyor gibi görünmektedir.
 • Madde etiketlerinde ilave şekerler için düzinelerce isim vardır. Bununla birlikte, doğal olarak eklenmiş şekerler bu etiketlerde ayırt edilmez. Tüm bunların, 2018 ortalarında değişmesi gerekiyordu.
 • Sadece işlenmiş yiyecek ve içecekleri tüketmeyerek şeker alımınızı azaltabilirsiniz.
 • Kullanmak istiyorsanız, daha az işlenmiş formlar kullanın, ancak bunları idareli olarak kullanın. Alternatif olarak, tatlandırma amacıyla yeşil stevia kullanmanızı öneririm.
 • Yeterli yüksek kaliteli protein, lif ve fermente gıdalar elde etmek, zamanla tatlı iştahınızı kaybetmenize yardımcı olabilir.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir: 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu