Sindirim sağlığı

Doğal ve pratik yöntemlerle reflü semptomlarınızı azaltmak mümkün.

Hazımsızlık ve reflü için kullanılan ilaçlar haricinde doğal ve pratik yöntemlerle reflü semptomlarınızı azaltmak ve hazımsızlığınızı gidermek istiyorsanız işte size 10 yöntem:

Reflü ve Hazımsızlık Semptomlarını Azaltmak Tavsiyeler

1) Aşırı yemeyin
Aşırı yediğinizde mideniz gerilecek ve mide ile yemek borusu arasında kalan kapakçığa basınç uygulanmış olacaktır. Dolayısıyla yenilen yemekler ve mide asidinin yemek borusu ve daha üstündeki kısımlara kaçışı gerçekleşerek reflü semptomları meydana gelecektir.

2) Salata harika bir seçim
Salata hazımsızlık semptomlarını gidermek ve reflü semptomlarını azaltmanın haricinde sağlığınıza faydalı pek çok antioksidan da içerir. Ancak unutmamanız gerekir ki tükettiğiniz salata az yağ içermeli ve bunun haricinde reflü semptomlarını tetikleyebilecek olan çiğ domates, soğan ve portakal gibi gıda maddelerini içermemelidir.

3) Biraz zencefil sindiriminize yardımcı olacaktırTaze Kök Zencefil
Bu bitki hem mide bulantısını gidermek için, hazma ve sindirime yardımcı olması için, metabolizmayı hızlandırması için, hem de antibakteriyel özellikleri bakımından eşsiz bir baharattır. (Asla Zencefil Tüketilmemesi Gereken 4 Durum)

4) Tam tahılları tercih edin
İşlenmiş gıdaları ve işlenmiş tahıllı ürünleri tercih etmek yerine her zaman tam tahıllı gıdaları tercih etmelisiniz.

5) Haşlanmış patates iyi bir seçim
Yağ, krema ve peynir gibi gıdaların eklenmiş olduğu patates püresi yerine direk olarak haşlanmış patates tüketin.

6) Tavuk ve balığı, kırmızı ete tercih edin
Kırmızı et yüksek miktarda yağ içeriği ile reflü semptomlarını tetikleyebilir. Ancak yağsız tavuk ya da balık tüketmenizde bir sakınca yoktur.

7) İçtiklerinize dikkat edin
Kahve gibi kafein içeren içecekler ve alkol, reflü semptomlarını ortaya çıkararak yemek borunuzda yanma hissi meydana getirecektir. Bunların yerine su ve sodayı tercih ediniz.

8) Tatlı seçimine dikkat edin
Özellikle çikolata içeren ürünler mide asidi salgısını arttıracağından reflü semptomlarını belirginleştirecektir. Bu tür tatlılar yerine elmalı pasta gibi daha hafif tatlıları tercih edebilirsiniz.

9) Yürüyüş yapın
Yemek yedikten sonra yapacağınız hafif tempolu yürüyüşler hazma yardımcı olacaktır.

10) Sigara içmeyin
Aslında sigara içmemeniz için birçok neden olmasının yanında, sigaranın sindirim sistemini tahriş edici ve birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açıcı etkisi de vardır.

Kaynak: http://alternatifterapi.com/icerik/hazimsizligi-ve-reflu-semptomlarini-azaltmak-icin-10-yontem

[Toplam:4    Ortalama:4/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here