SağlıkBeslenme

Hazır Kahve Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor? Hazır Kahve Zararları

Hazır Kahve herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında hazır kahvelerin  dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zararları vardır.

Son yıllarda özellikle ofislerde, kafelerde ve buna benzer kapalı ve açık ortamlarda vazgeçilmez bir içecek halinde gelen bu içecek küçük paketlerde hazırlanan hepsi bir arada paketleri ile yoğun bir ilgi gören hazır kahveler, özellikle aşırı kullanımda yani günde 3-4 kupa ve üzeri içmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hazır Kahve Kafein İçeriği

hazır kahve

Hazır kahve, demlenmiş kahveden daha az kafein içerir. Bu, tüm markalar için geçerli değildir, ancak etiketleri okuyorsanız, porsiyon başına 27 mg kadar kafein içeren hazır kahve bulabilirsiniz.

Bir porsiyon genellikle 1 çay kaşığıdır. Bir fincan jenerik demlenmiş kahve en az 95 mg kafeine sahiptir.


Hazır Kahve Zararları Nelerdir?

Özellikle hazır ürünlerin içerisindeki bir takım koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcı kimyasal maddeler sebebiyle, hazır kahvenin zararları diyebileceğimiz bir tür problem grubu ortaya çıkıyor.

Hazır Kahve Zararları Nelerdir?

 • Zehirli Bileşikler
 • Kalp ve Damar Hastalıkları
 • Yüksek Tansiyona Neden Olabilir
 • Kahve Mide Asit Salgısını Artırır
 • Şeker Hastaları Dikkat Etmeli
 • Vücutta Su Kaybına Neden Olur
 • Migren Tetikleyici
 • Vitamin ve Mineral Eksikliği
 • Doğurganlığı Düşürür
 • Halüsinasyonlar
 • Kolesterol

Zehirli Bileşikler

Anında kahve, hayvanlarda kansere neden olduğu gösterilen bir kimyasal bileşik olan akrilamidde yüksektir. Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre, akrilamid ayrıca sinir hasarına da neden olabilir. Akrilamid, yüksek sıcaklıkta ısıtma sırasında bazı gıdalarda doğal olarak gerçekleşir.

2002 yılına kadar gıdada akrilamid varlığı keşfedilmediğinden, bilim adamları hala tehlikelerinin tamamını bilmiyorlar. Akrilamid miktarı, ppb cinsinden veya milyar başına kısım olarak ölçülür.

Bazı markalar ve hazır kahve çeşitleri, öğütülmüş kahveye kıyasla çok yüksek miktarlardadır. Tek bir popüler kahve markası, geleneksel kahve çeşitlerinde sadece 13 ppb’ye kıyasla 458 ppb içerir.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Hazır kahveler, yoğun kafein içerdiğinden, aşırı kullanımda kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayabiliyorlar. Özellikle kalp ritminin bozulması, sık görülen bir durum haline gelmiş durumda.

Bozulan kalp ritmi ise doğal olarak taşikardiye davetiye çıkarıyor. Doktorlar, genelde hazır kahve tüketiminin, daha doğrusu kahve tüketiminin sınırlı tutulması yönünde tavsiyelerde bulunuyorlar.

Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yapılan araştırmalarda kafeinin, tansiyonu hızla arttırdığı ve kalp ritmini ciddi manada etkilediğini ortaya koyuyor.

Günde 3-4 bardak kahve tansiyon yüksekliğine neden olabilir. Çevremizde düzenli olarak günde 4-5 fincan kahve tüketen kişiler üzerinde araştırma yapan uzmanlar kişilerde kandaki basınç yani tansiyon hızla yükseldiği görüldü.

Öyle ki yapılan deneylerde, günde 250 gr. ve üzerinde kafein alan deneklere göre, hiç almayan deneklerin tansiyonlarının çok daha stabil ve olağan sınırlar arasında olduğu tespit edilmiş durumda.

Kahve Mide Asit Salgısını Artırır

Ülseriniz varsa eğer kahve tüketirken bir kez daha düşünün. Çünkü kahve Ülser ve buna benzer mide hastalıklarının oluşmasına neden olmasa bile var olan rahatsızlığın daha da kötüye gitmesine neden olur.

Şeker Hastaları Dikkat Etmeli

Şeker hastalığı olanlar hazır kahve içerken dikkatli olmalıdır. Yapılan araştırmalara göre yemek saatinde yükselen kan şekeriyle birlikte içilen hazır kahvenin şeker hastalarını olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir.

Vücutta Su Kaybına Neden Olur

Hazır kahve tüketimi vücutta su kaybına sebep olduğu bilinmektedir. Uzmanlar tarafından açıklanan bilgilere göre kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu söylerken bir kısım uzmanlarda kaybın önemsiz bir miktar olduğunu savunuyor.

Migren Tetikleyici

Fazla kahve migreni de tetikleyen sebeplerden biridir. Kahve uzun yıllardan beri migreni tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Kahvenin bileşenleri beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene sebep olduğu bilinmektedir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Hazır kahve zararları arasında vitamin ve mineral eksikliği de yer alıyor. Kahvede bulunan kafein vücudun demir ve diğer besin değerlerini etmesini engellediği ortaya çıkmıştır.

Ayrıca kalsiyumun idrar ile vücuttan dışarı atılmasına neden olur. Buda kemik erimesi hastalığına yol açıyor.

Doğurganlığı Düşürür

Hazır kahve zararları arasına doğurganlığı da olumsuz yönde etkilediği söylenmektedir. Aşırı kullanım kadınlarda doğurganlık oranını düşürür.

Ayrıca hamile ve emziren kadınlarda da hazır kahve tüketimi belirli sınırlarda olmalıdır.

Halüsinasyonlar

Durham Üniversitesi ekibi tarafından yapılan bir ön çalışma, günde yedi fincan veya daha fazla hazır kahve içen insanların halüsinasyonlar görme riski yüksek olduğunu göstermiştir.

Bunun nedeni kafeinin kortizon üretimini, bir stres hormonunu arttırması olabilir. Çalışma kesin değildir ve araştırmacılar, sonuçların zaman testini nasıl etkilediğini görmek için birkaç yıl boyunca çalışmaya devam etmeyi planlamaktadır.

Kolesterol

Hazır kahve Harvard Halk Sağlığı Okulu Beslenme Bölümü’nde yardımcı doçent olan Dr. Rob van Dam’a göre, bir kahve makinesinde veya Türk kahvesinde yapılan kahveden daha az kahve içebiliyor.

Cafestol kahve çekirdeklerinde bulunan bir diterpenoid moleküldür. Kahvenin önerilen biyolojik ve farmakolojik etkilerinden sorumlu olabilecek bileşiklerden biridir.

Cafestol, kolesterolü yükseltebilen bir maddedir. Otomatik bir kahve makinesinde hazırlanan hazır kahve ve filtre kahve, çok az miktarda Cafestol içerir.

Zaten yüksek kolesterolünüz veya ailenizde kalp hastalığı varsa, hazır kahve French Press denilen kahve yapma yöntemi veya Türk kahvesinden daha iyi bir seçimdir.


Hamilelik’te Hazır Kahve

gebelik

Gebelik sürecinde alınan kafein miktarının maximum 250 gr. olması doktorlar tarafından şiddetle tavsiye ediliyor. Aşırı kahve tüketiminin doğurganlığı azalttığı da biliniyor.

Günde 3-4 fincan ve üzerinde kahve tüketen kadınların, doğurganlık oranlarının hızla düştüğü Edinburgh Üniversitesi’nin 2003-2004 yıllarında yaptığı ayrıntılı “Kahve ve Sağlığa Etkileri” adlı araştırmada kanıtlanmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu