Beslenme

Ömre Ömür Katan Salata

Ömre ömür katan salata… Sadece yediğimiz gıdalara özen gösterip bilinçli tercihler yaparak pek çok sağlık problemini engelleyip, kanserden bile korunabileceğimizin farkında mısınız? Bu blogda, sık sık sağlıklı beslenme alternatiflerine değineceğim ve bununla ilgili pratik önerilerde bulunacağım. Aslında sağlıklı beslenme, zannedildiği kadar zor ve kompleks bir kavram değil, tam tersine, son derece basit, ucuz ve ulaşılabilir gıdalarla sağlıklı beslenebilir…

Salata Sadece yediğimiz gıdalara özen gösterip bilinçli tercihler yaparak pek çok sağlık problemini engelleyip, kanserden bile korunabileceğimizin farkında mısınız? Bu blogda, sık sık sağlıklı beslenme alternatiflerine değineceğim ve bununla ilgili pratik önerilerde bulunacağım. Aslında sağlıklı beslenme, zannedildiği kadar zor ve kompleks bir kavram değil, tam tersine, son derece basit, ucuz ve ulaşılabilir gıdalarla sağlıklı beslenebilir, hastalıklardan korunabilirsiniz.

Başlangıcımızı, Türk mutfağında pek fazla bir araya gelmeyen tatlar içeren lezzetli “Ömre Ömür Katan Salata” tarifi ve bu salatanın faydalarını açıklayarak yapalım:

Malzemeler – 1 Kişilik:

 • 1 adet kırmızı kapya biber
 • 1 adet yeşil elma
 • 3 adet günkurusu kayısı
 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı:

Kapya biber ve yeşil elma ince doğranır. Dikkat, yeşil elmanın kabuklarını soymayın, iyice yıkayarak, kabuklarıyla doğrayın. Limonun kabuğu iri rendeden geçirilir. Yarım limon suyu sıkılır. Doğranmış olan kapya biber ve elmanın üzerine zeytinyağı ve limon suyu eklenir, karıştırılır. Günkurusu kayısılar doğranır, rendelenmiş limon kabuğu ile beraber salatanın üzerine serpiştirilir.

Faydaları:

 • Gerek lezzet, gerekse içerik açısından oldukça zengin bir salata yaptınız. Üstelik çok düşük kalorili. Salatanız, yüksek oranda C vitamini, B-Karoten, Likopen, Potasyum, Demir, Lif, Flavonoit, Pektin ve çok kıymetli Limonen içeriyor. Acaba bunlar sağlığımızı nasıl etkiliyor?
 • Salatanızın içinde, günlük ihtiyacınızın iki katı kadar C vitamini var. C vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyan bir antioksidandır ve kansere karşı koruyucudur.
 • Kayısı ve kapya biber, B-Karoten deposudur. Salatanızın içinde, günlük B-Karoten ihtiyacınızın tamamını karşılayacak kadar B-Karoten var. B-Karoten, görme yeteneğinizi güçlendirir, kansere karşı kuvvetli koruyucudur, kalp hastalıklarından uzak tutar sizi.
 • Kırmızı kapya biber, en zengin Likopen kaynaklarından bir tanesidir. Likopen, kanser türlerini ve özellikle de prostat kanserini engeller. Kanser tedavisinde kullanılması yönünde çalışılan en önemli bitkisel kaynaklardan bir tanesidir.
 • Salatanız yüksek düzeyde Potasyum içerir. Potasyum, yüksek tansiyonu düşürür, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Günlük Demir ihtiyacınızın %25’ini bu salatadan alabilirsiniz. Demir, kansızlığı(anemi) engeller ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı direnci arttırır.
 • Salatanız yüksek düzeyde lif içerir. Yüksek Lif oranı, kolesterolü düşürür, barsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler.
 • Salatanızın içeriğindeki harika maddelerden bir tanesi de, Flavonoitlerdir. Flavonoitler, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren maddelerdir, hastalıklara karşı vücut direncini arttırırlar ve virüslere karşı savaşırlar.
 • Günde bir elma, doktoru evden uzak tutar. Elma bol miktarda Pektin içerir. Pektin, çözünebilir bir liftir. Kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü ispatlanmıştır. Bu şekilde, kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Pektin kan şekerini düzenler ve Diyabet (Şeker) hastaları için faydalıdır.

Gelelim Salatada ki Son Mucizeye: Limonen

Bu madde, adından da anlaşılacağı üzere, limon ve turunçgillerde bulunan bir maddedir. Kanser türlerinin gelişimini durdurduğu ispatlanmıştır. ABD’de her sene Limonen maddesi ile yapılan kanser tedavisi araştırmalarına milyonlarca dolar harcanmaktadır.

Bu kadar etkili ve sağlığınız için gerekli maddelere, ucuz, lezzetli ve düşük kalorili bir salatayla kolayca ulaşabilmeniz ne kadar hoş değil mi?

Umarım, bu salata kadar lezzetli bir ömür geçirir ve sağlık problemlerinizi de bu kadar kolay çözersiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu