Beslenme

Nar Kabuğu Mucizesi! Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Gazi Üniversitesi eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. ibrahim uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada; Nar kabuğu, bağışıklık sistemini güçlendirerek, başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan koruduğunu söyledi.

Nar suyunun genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruduğunu ifade eden Uslu, damar tıkanıklıklarını geriletme ve tansiyon düşürücü etkilerinin de bulunduğunu vurguladı.

Uslu, Türkiye’de nar kabuğunun hemen hemen hiç tüketilmediğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Narın kabuğu, meyvesi yendikten ya da suyu sıkıldıktan sonra çöpe atılmaktadır. Çin’de son yıllarda yapılan araştırmalar, narın kabuğunun, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içerdiğini göstermektedir. Suyu adeta ilaç gibi sağlığımıza faydalı olan narın kabuğu, suyundan daha değerli bileşikler içermektedir. Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlamaktadır.”


Nar Kabuğu, Çay Olarak Tüketilebilir

Nar kabuğu ve tabak içinde nar taneleri

Araştırmaların, nar kabuğunun kötü huylu kolesterolü azalttığı, beta hücrelerini artırarak diyabetli hastalara, kalp ve damar hastalarına suyuna göre çok daha önemli faydalar sağladığını gösterdiğini aktaran Uslu, “Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, antimutajen ve antikanser özelliklere sahiptir. Çalışmalar meme, yemek borusu, cilt, bağırsak, prostat ve pankreas kanserlerinde antikanser özelliğini göstermiştir” dedi.

Uslu, Nar Kabuğunun Tüketilme Yöntemine İlişkin İse Şu Bilgileri Verdi:

“Gölgede veya 40-50 dereceyi geçmeyecek ortamlarda kurutulan nar kabukları daha sonra ufalanmalıdır. 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, yaklaşık 10 dakika kaynatıp suyu her gün çay olarak tüketilebilir. Böylece başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan kendimizi korumuş oluruz. Kurutulmuş ve parçalanmış nar kabuklarını, kahve çekme makinesinde toz haline getirip, bir çay ya da kahve kaşığı tozu salata, peynir gibi gıdalarla da tüketebiliriz.”

Özellikle şeker hastalarına, beta hücrelerini artıracak nar kabuğu tozunu tüketmeye özel çaba göstermeleri tavsiyesinde bulunan Uslu, “Genelde tüm meyvelerde olduğu gibi narın da en değerli yeri kabuğudur. Bir ilaç gibi içtiğimiz nar suyundan arta kalan kabukları da asla atmayalım ve başta kanser, şeker ve kalp rahatsızlığı olmak üzere hemen hemen tüm hastalıklardan korunalım” diye konuştu.


Nar Kabuğu Mucizesi

Nar kabuğu

Tacıyla adeta meyvelerin kralı olan nar, her derde deva bir ilaçtır. Nar bağışıklık sistemini güçlendirerek, bizleri başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan da korumaktadır. İçerdiği flovanoidler, vitaminler, polifenoller, antosiyaninler, taninler vasıtasıyla kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar kalp ve damar sağlığımızı koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini çok önemli oranda engellemektedir.

Mucizevi bir şifa kaynağı olan nar kabuk, zar, çekirdek ve sudan oluşmaktadır.

Nar suyunun genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruduğu, damar tıkanıklıklarını geriletme ve tansiyon düşürücü etkileri herkes tarafından bilinmektedir. İnsanlar narı, suyunu içerek tüketmektedir. Narın içindeki zarlar ile yendiğinde mide ülserini iyileştirdiği ise pek az kişi tarafından biliniyor.

Yine son günlerde pek çok firmanın satışa sunduğu nar çekirdeği yağı, çok değerli punicic asit içermektedir. Nar çekirdeği yağı özellikle cildimizde kırışıklıkları ve yaşlanmayı gidermekte, saçlarımızda canlılık ve saç çıkarıcı etkileri nedeniyle ilaç endüstrisi tarafından önemli miktarda kullanılmaktadır.

Nar Kabuğu, Suyundan Daha Fazla Değerlidir

Nar suyu bir ilaç gibi sağlığımız için faydalıdır, ancak kabuğu suyundan daha fazla değerlidir. Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlamaktadır. Nar kabuğundaki flavanoitler, fenolik bileşikler ve antioksidantlar suyundan çok daha fazla miktardadır.

Sıkılan Narın Kabukları Asla Atılmamalı

Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Çalışmalar meme kanseri, yemek borusu kanseri, cilt kanseri, bağırsak kanseri, prostat kanseri ve pankreas kanserlerinde anti-kanser özelliğini göstermiştir.

Ellagik asit P53 geninin kanser hücrelerince yok edilmesini engellemektedir. Ellagik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak onları çok önemli bir oranda etkisizleştirmektedir.


Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Nar Kabuğu Çayı

Gölgede veya 40-50 dereceyi geçmeyecek ortamlarda kurutarak, ufaladığımız nar kabuklarını serin bir yerde saklayalım. Daha sonra 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, yaklaşık 10 dakika kaynatıp suyunu hemen her gün çay olarak tüketelim.

Böylece başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan kendimizi korumuş olacağız. Genelde tüm meyvelerde olduğu gibi narın da en değerli yeri kabuğudur. Bir ilaç gibi içtiğimiz nar suyundan arta kalan kabukları da asla atmayalım ve başta kanser, şeker ve kalp olmak üzere hemen hemen tüm hastalıklardan korunalım.

Nar Kabuğu Çayı Faydaları

 • Nar kabuğu kabızlık için bağırsakların rahatlatılmasında yardımcıdır.
 • Nar kabuğu soğuk algınlığı ve grip için yok yardımcı olan meyvedir.
 • Fizik tedavi alan kişilerde kas iskelet ağrısının en aza indirilmesine yardımcıdır.
 • Burun tıkanıklarını içinde kullanılan nar kabuk çayı sıcak içilmelidir.
 • Kanser tedavisinde kemoterapiden sonra oluşan olumsuz etkilerin ok edilmesini sağlar.
 • Kadınlarda üreme organlarında bulunan özellikle yumurtalıklar için bakteri ve mantar yok edilmesinde yardımcıdır.
 • Nar kabuğu yüksek şeker hastalarının şeker hastalıkları tedavisinde kontrol sağlar.
 • Nar suyu mesanede biriken kanserli hücrelerin azaltılmasında ve dışarı atılmasında yardımcıdır.
 • Yumurtalık kanseri olan kişilerin zararlarını yok etmek adına kullanılır.
 • Karaciğere karşı koruyucu olan meyve suyudur.
 • Nar kabuk suyu sigara ve alkolün vücutta oluşturduğu dirençsizliğin ortandan kaldırılmasında destektir.
 • Nar kabuk suyu saçların parlamasında, dışarıdan bakıldığında daha gür ve daha canlı gözükmesinde yardımcıdır. (duştan sonra düzenli kullanılmalıdır.)
 • Nar kabuk suyu akciğerlerde biriken pis sigara ve dumanlı havanı temizlenmemesinde destektir.
 • Nar kabuk suyu ameliyatta anestezi alan kişilerin kimyasalın etkisinden en az seviyede etkilenmesine yardımcıdır.
 • Nar kabuğu boğaz ağrısı için çok ideal olan içecekti.
 • Ağız içi yaraların yok edilmesinde yardımcıdır.
 • Nar kabuğu suyunu ağız da bir miktar gargara yapılarak kullanılabilir.
 • Nar kabuğu bağışıklık sisteminin artırılmasında ve güçlenmesinde yardımcıdır.
 • Vücut direncinin hastalıklardan sonra hızlıca toparlanmasına yardımcıdır.
 • Sindirim sorunları için nar kabuğu tercih ediliyor.
 • Deri enfeksiyon hastalıkları ve sedef hastalıklarına iyi gelir.
 • Nar kabukları çok güçlü antidotsan etkisi teşkil eder.
 • Ciltteki yara iyileşmesi için idealdir.
 • Ciltte ve kadınlarda vajina bölgesinde oluşan yara şeklinde sivilceler için iyi gelir.
 • Akut bronşit için düzenli tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu