Rahatsızlıklar

Grip Nedir? Grip Belirtileri Nelerdir? Grip Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Kötü bir bağışıklık sistemi veya besin yetersizliği olan kişiler grip veya soğuk algınlığına yakalamaya daha eğilimli olabilirler.

Stres, uyku eksikliği ve toksinlere maruz kalma grip belirtilerini kötüleştirebilir.


Grip Nedir?

Grip, influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Virüsler, havadan veya virüs taşıyan insanlardan bulaşabilir.

Grip Belirtileri

 • Ateş
 • Öksürük
 • Burun akması
 • Kas veya vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Kusma
 • İshal

Her yaştan insan grip olabilse de, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve 65 yaş ve üstü yetişkinler, griple ilişkili daha ciddi komplikasyonlar geliştirme riski taşırlar. (1)


Konvansiyonel (Geleneksel) Grip Tedavisi

Grip olmuş kadın

Geleneksel grip tedavisi antiviral ilaçları ve aşıları içerir. Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), 6 aylıktan büyük yaştaki herkes için enjekte edilebilir influenza aşıların yapılmasını önermektedir.

Aşı enjeksiyonları inaktif influenza aşısı (IIV) ve rekombinant influenza aşısı (RIV) olarak mevcuttur.

Grip aşısı hakkında bilmeniz gereken birkaç şey vardır. Aşı etkisini hemen göstermemektedir, etkili olabilmesi için en az iki hafta gerekmektedir. Bu yüzden Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), grip virüsünün daha yaygın olduğu sonbahar mevsiminde aşı yapılmasını önermektedir..

Grip aşısı kesin çözüm olmayabilir

Grip aşısı

Bilmeniz gereken bir şey de, aşı olsanız dahi  grip olma riskinizin olmasıdır. Aşı da kullanılan virüs, her zaman havada dolaşan virüs ile eşleştirilemeyebilir.

Aşının etkinliği yıldan yıla değişmektedir, çünkü grip virüsleri sürekli değişmektedir, buna antijenik kayma denilmektedir ve uzmanlar grip mevsiminin başlamasından birkaç ay önce aşıya dahil edilecek virüsleri incelikle seçmeye çalışırlar.

Herhangi bir mevsimde hangi grip virüslerinin en belirgin olduğundan yüzde yüz emin olmak mümkün değildir, bu nedenle bir grip aşısının tam koruma sağlayacağı garanti edilemez.

2017-18 yılları arasında grip aşısı yaygın bir başarısızlık ile sonuçlanmıştır. CDC’nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu’nca yayınlanan bir çalışma, 2 Kasım 2017 – 3 Şubat 2018’de ABD’de 4,562 çocuk ve yetişkin arasında grip vakalarını izledi. Grip aşısının sadece % 36 oranında etkili olduğunu bulmuştur. (2)

Grip aşısının yan etkilerine dikkat

Ayrıca grip aşısının, enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişlik vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar veya ateş gibi yan etkileri de vardır.

Bu aşılar genellikle olumsuz nedenlere yol açabilecek tehlikeli kimyasallar ve koruyucu maddeler içerir ve nadiren de ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. (3)

Hastalık Kontrol Merkezleri CDC kısa bir süre önce, kendisini ve diğerlerini gripten korumak için ilaç dışı müdahaleler hakkındaki 2007 kılavuzlarına bazı eklemeler yaptı. Kişisel ilaç dışı müdahaleler için bazı öneriler: (4)

 • Hasta olduğunuzda evde kalın.
 • Yakınınızda ki biri hastaysa ve maruz kaldıysanız bu süreyi evde geçirin.
 • Öksürüğünüz de yada hapşırdığınızda bir peçete yardımıyla ağzınızı kapatın.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın ya da el dezenfektanı kullanın.
 • Hastaysanız ve insanlarla bir arada olmak durumundaysanız burnunuzu ve ağzınızı kapatan bir maske kullanın.

Bu önerileri uygulamanız halinde gribin yayılmamasına yardımcı olabilirsiniz. 


Grip İçin Doğal Tedavi Yolları

Gripten korunmak için doğal ilaçlar, C ve D vitaminleri, bitkisel takviyeler, uçucu yağlar, probiyotikler ve sağlıklı besinler tüketmeyi deneyebilirsiniz. Semptomları hafifletmek için doğal tedavi yollarını deneyebilirsiniz.

Grip Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

 • C Vitamini
 • D Vitamini
 • Ekinezya
 • Mürver
 • Kekik Yağı veya Kekik Suyu
 • Çinko
 • Brewer’s Yeast (Bira Mayası)
 • Grip İçin Esansiyel/Uçucu Yağlar
 • Kiropraktik Bakım
 • Probiyotikler
 • Temiz Hava Alın

C Vitamini (günlük 1.000 mg)

Grip tedavisinde C vitamini

C vitamini bağışıklık sisteminin işlevine yardımcı olur ve beyaz kan hücrelerini artırır. Araştırmalar, C vitamininin fiziksel olarak aktif olan kişilerde soğuk algınlığını azalttığı görülmüştür. (4)

Soğuk algınlığı veya gripten korunmak için günde 1000 miligram C vitamini almalısınız ve hastalık belirtileri olduğunda günde 4,000 miligrama kadar alabilirsiniz. En besleyici C vitamini takviyesi için meyve ve sebzeleri bolca tüketin.

D Vitamini (günde 2,000 IU)

Grip tedavisinde D vitamini

D vitamini vücuda güneş ışığı ile girer ve bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere 2.000’in üzerinde genin ifadesini düzenler.

Ne yazık ki, insanların yüzde 90’nı D vitamini eksikliği yaşamaktadır. (5a)

Son araştırmalar, düşük D vitamini düzeylerinin daha yüksek oranda soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu enfeksiyonu riski oluşturduğunu göstermektedir. (5b)

Birçok hekim, günümüzde önerilen günlük D vitamini miktarlarının çok düşük olduğunu ve günde 200-400 birim yerine 2.000 ünitenin daha iyi bir seçenek olduğunu söylemektedir. D vitamini seviyenizi test etmek için ev test kitlerinden edinebilirsiniz.

Ekinezya (günlük 1.000 mg)

Ekinezya

Bu bitki vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur, ancak hastalığın ilk belirtileri oluştuğu zamanda almak en iyisidir.

Ekinezya ekstresi 2013 yılında çift kör, randomize, kontrollü bir denemede test edildi. Araştırmacılar, ekinezya’nın kısa ve uzun vadede solunum yolu enfeksiyonlarını etkin bir şekilde tedavi eden popüler bir grip ilacıyla aynı dirence neden olmadığını buldular. (6)

2000 yılında yapılan randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada, üst solunum yolu semptomları geliştiği anda 5 ile 6 bardak ekinezya çayının içilmesi ve 5 günlük bir süre boyunca günde 1 bardak çayın içilmesi soğuk algınlığı ve gribin semptomlarını ciddi bir şekilde azalttığı bulunmuştur. (7)

Ekinezya, soğuk algınlığı ve gribin bronşiyal semptomlarını azaltmaya yardımcı olan bir anti-inflamatuadır. Doğrudan maya ve mantar türlerine saldırır.

Farklı preparatlar farklı ekinezya konsantrasyonlarına sahiptir. Bazı yaygın preparatlar ve dozajlar şunları içerir:

 • 6.78 miligram ekinezya ekstresi içeren tabletler, iki tablet günde üç kez.
 • Günlük 900 miligram ekinezya kök tentürü.
 • Semptomların başladığı ilk gün beş ile altı bardak ekinezya çayı ve daha sonra günde 1 bardak çay içilmesi.

Mürver (günlük 10 mL)

Bu bitkinin grip virüsünü deaktive edip doğal olarak bağışıklığı artırabileceğine inanılmaktadır. Mürver çiçeği ve meyvelerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, gribi tedavi ettiği ve sinüs ağrısını hafiflettiği söylenmektedir.

Mürver grip virüslerine saldırır ve bronşiyal inflamasyonu azaltır. Bir ön çalışma, beş günlük bir süre boyunca günde dört kez 15 ml’lik mürver şurubu alındığında, influenza semptomlarının, plasebo ilaçlarından ortalama dört gün daha önce rahatlattığı bulunmuştur. (8)

Kekik Yağı veya Kekik Suyu (günlük 500 mg)

Kekik

Kekik yağı güçlü bir antiviral etkiye sahiptir. Viral enfeksiyonlarla savaşmak için kekik yağı iyi bir tedavi yöntemidir ve kekiğin grip üzerinde etkinliğini değerlendiren çalışmalar olmasa da, esansiyel yağın güçlü antiviral özelliklerini gösteren araştırmalar vardır. (910) Kekik suyunu grip semptomlarını yaşamaya başladığınızda günlük yarım çay bardağı kadar içebilirsiniz

Çinko (günlük 50–100 mg)

Çinko bağışıklık fonksiyonunu destekler ve antiviral bir etkiye sahiptir. (11, 12) Hastalığın ilk belirtileri başladığında alındığında en iyi etkiyi sağlarsınız. Çinko soğuk algınlığı virüsü semptomlarını azaltabilir, ancak aşırı miktarlar iyi değildir. Çinko hapları ve spreyleri etkili tedavi yollarıdır.

Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için günde 50–100 miligram çinko alınması önerilir.

Brewer’s Yeast (Bira Mayası)

Bira mayası ek B vitamini, krom ve protein içerir. Soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları için kullanılır. Bira mayası, sindirim işlevini de artırabilen mikrobiyomu olumlu yönde etkileyerek bağışıklığı uyarır. (13a)

Michigan Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmalar, maya ekinin soğuk algınlığı ve grip semptom şiddetini azalttığını ve hastalarda semptomların belirgin şekilde daha kısa sürmesine faydalı olduğunu ortaya koydu. (13b)

Grip İçin Esansiyel/Uçucu Yağlar

Esansiyel Bitkisel Yağlar
Esansiyel Bitkisel Yağlar

Nane ve frankincense (buhur) uçucu yağlarının ayaklara ve boyun diplerine sürülmesi doğal olarak bağışıklık sistemini destekleyebilir. (1415)

Ayrıca vücudu enfeksiyona karşı korumak ve gripten hızlı iyileşmeyi sağlamak için karanfil yağı kullanmayı da deneyebilirsiniz. Araştırmalar, karanfil yağının anti-mikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu doğrulamaktadır. (16)

Gribi Önleme için Kiropraktik Bakım

1918 grip salgını sırasında, kiropraktik bakım alan grip hastaları, almayanlara göre çok daha kolay hastalıktan kurtuldular. Bunun nedeni, kiropraktik bakımın, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek sinir sistemi sağlığına odaklanmasıdır. (16)

2011 yılında yapılan bir çalışmada, kiropraktik düzenlemeler ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olma potansiyeli konusunda önemli araştırmalar vardır. (17)

Probiyotikler

probiyotikler

Bağırsaktaki faydalı bakterileri geri kazanmak bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde güçlendirmenize yardımcı olabilir.

2017 yılında yapılan bir laboratuvar çalışması, belirli bir probiyotik suşunun, Bacillus bakterisinin, influenza virüsünün tamamen inhibe edilmesiyle, anti-influenza aktivitesi gösterdiği bulunmuştur. (18)

2017 tarihli bir sistematik derleme ve randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi, probiyotiklerin ve prebiyotiklerin influenza aşılamasına karşı bağışıklık yanıtı üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Sonuçlar, probiyotikler ve prebiyotikler alan katılımcıların, H1N1 ve H3N2 suşu koruma oranlarında anlamlı iyileşmeler göstermiştir. Bu, probiyotik almanın bağışıklığınızı artırabileceğini gösterir. (19)

Temiz Hava Alın

Kapalı kış ortamları konsantre toksin ve mikrop kaynağı olabilir. Kış aylarında evimizi ısıtırken soluduğumuz kuru hava, solunum yollarını virüslere karşı daha reaktif ve hassas hale getirir.

Kış aylarında dışarıda zaman geçirip uygun olan zamanlarda güneşlenmeye özen gösterin.


Grip Tedavisi için En İyi Yiyecekler

Hastayken de bu besinleri tüketerek, hastalıktan daha erken kurtulabilirsiniz.

Hafif, Kolay Sindirilen Gıdalar

Sindirime yardımcı olmak için beslenmenize kemik suyu, pişmiş sebzeler, bitkisel çaylar ve çorbalar ekleyin. Hastayken, canınızın istemediği zamanlarda yemek yemek için kendinizi zorlamayın.

Su

Virüsün sisteminizden temizlenmesi için yeterli su tüketimi çok önemlidir. Sıvı, bakterileri ve virüsleri sisteminizden temizlenmesine yardımcı olur. Yeşil çay güçlü bağışıklık sistemi güçlendirici ve antioksidandır. 

Limon, Bal ve Tarçınlı Sıcak Su

Bal ve tarçın, mukus oluşumunu önler ve vücudu nemlendirir.

Zencefil

Zencefil çayına bal ekleyerek için

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ve Soğan gibi sebzeleri bol bol tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu