KanserRahatsızlıklar

Ewing Sarkomu Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir?

Ewing Sarkomu Nedir?

Ewing sarkomuEwing sarkomu (YOO-ing), kemiklerde veya kemiklerin etrafındaki yumuşak dokuda ortaya çıkan nadir bir kanser türüdür. Bu kanser genellikle pelvis, bacak veya kol kemiklerinde başlar, ancak herhangi bir kemikte de ortaya çıkabilir.

Daha az sıklıkla kolların, bacakların, karnın veya diğer yerlerin yumuşak dokularında da başlayabilir.

Ewing sarkom tedavisinde son zamanlarda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Tedavinin tamamlanmasından sonra, insanların yoğun kemoterapi ve radyasyon tedavisinin potansiyel etkileri için ömür boyu takip edilmesi gerekir.

Gençlerde ve genç erişkinlerde daha sık görülür, ancak her yaşta ortaya çıkabilir.

Ewing Sarkomu ile ilgili yazılarımız


Ewing Sarkomu Teşhisi

Tipik olarak, işaret ve belirtiler ebeveynleri çocuklarına tıbbi yardım aramaya yönlendirir. Bazen Ewing sarkomu, bir burkulma veya bir spor yaralanması olduğu düşünülerek tedaviye getirildiğinde ortaya çıkar. Genellikle röntgende şüpheli bir alan görünür. Daha sonra doktor, alanı değerlendirmek için bir veya daha fazla ek görüntüleme testleri önerebilir:

 • Bilgisayarlı tomografi (CT)
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET)
 • Kemik taraması
 • Biyopsi

Doktor, laboratuar testinde tümörden alınan bir doku örneğini (biyopsi) çıkarmak için bir prosedür önerebilir. Test, dokunun kanserli olup olmadığını ve eğer öyleyse, ne tür bir kanser olduğunun anlaşılmasını sağlar. Test, doktorun kanserin ne kadar agresif olabildiğini anlamasına yardımcı olan kanserin evresini de ortaya çıkarır.

Ewing sarkomunu teşhis etmek için kullanılan biyopsi prosedürleri:

İğne Biyopsisi

Doktor deriye ince bir iğne yerleştirir ve tümöre kılavuzluk eder. İğne, tümörden küçük bir doku parçası çıkartmak için kullanılır.

Cerrahi Biyopsi

Doktor deriye bir kesi yapar ve tüm tümörü (eksizyonel biyopsi) veya tümörün bir kısmını (insizyonel biyopsi) çıkarır.

Gerekli biyopsi türünün belirlenmesi ve bunun nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği, tıbbi ekip tarafından dikkatli bir planlama yapılarak belirlenir. Doktorların biyopsiyi, kanseri temizlemek için gelecekteki ameliyatlara müdahale etmeyecek şekilde yapması gerekir. Bu nedenle, doktorunuza biyopsi öncesinde Ewing sarkomunun tedavisi konusunda geniş deneyime sahip bir uzman ekibine danışmasını isteyebilirsiniz.

Tanıdan sonra, kanserin evresinin (aşamasının) belirlenmesi gerekir – tümör büyüklüğü ve ne kadar yayılmış olduğu. Lokalize Ewing sarkomu kökeninin veya yakın dokuların ötesine yayılmamıştır. Metastatik Ewing sarkomu ise vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır. Kanser evresi tedavi seçeneklerini yönlendirir.

Kanser ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:


Ewing Sarkomu Tedavisi

Yıllar geçtikçe, Ewing sarkomunun tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Ewing Sarkomunda Kemoterapi

Kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanan kemoterapi, tedavi seçeneklerinin önceliğidir. Doktorlar, Ewing sarkom tümörlerini küçültmek ve çıkarılmasını kolaylaştırmak için ameliyat öncesi kemoterapiyi önermektedir.

Ewing Sarkomunda Cerahi Operasyon

Ameliyatın amacı kanserli hücreleri çıkarmaktır, ancak cerrahlar ayrıca işlevi sürdürmek ve sakatlığı en aza indirgemek için bir takım operasyonlar yürütürler. Ewing sarkomunun ameliyatı, kemiğin küçük bir kısmının çıkarılmasını veya tüm uzuvların çıkarılmasını içerebilir. Uzuvları koruma olasılığı tümörün boyutu, yeri ve kemoterapiye cevabı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Ewing Sarkomunda Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Kalan kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra kullanılabilir. Radyasyon tedavisi, sarkomun, ameliyatın mümkün olmadığı veya kabul edilemez fonksiyonel sonuçlarla (bağırsak veya mesane fonksiyonu kaybı gibi) vücudun bir bölümünde yer alıyorsa, cerrahi operasyon yerine da kullanılabilir. Radyasyon tedavisi ayrıca Ewing sarkomunun neden olduğu ağrıyı azaltmak için de kullanılır.

Ewing Sarkomunda Klinik Denemeler

Klinik deneyler, kanseri tedavi etmenin yeni yollarını araştırmak için yapılan çalışmalardır. Ewing sarkomu da dahil olmak üzere pediatrik kanserlerin tedavisindeki gelişmelerin birçoğu, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerden 200’den fazla katılımcı sağlık kurumuna sahip olan Çocuk Onkoloji Grubu’nun klinik denemelerinden gelmektedir.

Kemik Kanseri ve Kemik Sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız


Ewing Sarkomuyla Başa Çıkmak ve Destek

Ewing sarkomu tanısı korkutucu olabilir – özellikle yeni tanı konulan bir çocuğun ailesi için. Zamanla, kanserin sıkıntısı ve belirsizliği ile başa çıkmanın yollarını bulacaksınız. O zamana kadar, aşağıdakileri yapmanız size yardımcı olabilir:

Bakım ve tedavi süreci hakkında karar vermek için Ewing sarkomu hakkında yeterli bilgi edinin. Tedavi seçenekleri de dahil olmak üzere doktorunuza Ewing sarkomu hakkında danışın. Daha fazlasını öğrendikçe, tedavi seçenekleri hakkında karar verme  konusunda daha emin adımlar atabilirsiniz. Çocuğunuz kansere sahipse, sağlık hizmetleri ekibine bu bilgileri ilgili ve yaşça uygun bir şekilde çocuğunuz ile paylaşma konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Arkadaşlarınızı ve ailenizi kendinize yakın tutun. Yakın ilişkilerinizi güçlü tutmak Ewing sarkomu ile başa çıkmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bunalmış hissettiğinizde size duygusal destek sağlayabilirler.

Ruh sağlığı desteği hakkında bilgi alın. Bir danışman, tıbbi sosyal hizmet uzmanı, psikolog veya başka bir ruh sağlığı uzmanı ile konuşmak size oldukça fayda sağlayabilir. Çocuğunuz kansere sahipse, sağlık ekibinize, profesyonel akıl sağlığı desteği için tavsiye isteyebilirsiniz.


Randevunuz İçin Hazırlanın

Sizi endişelendiren belirtiye sahipseniz, işe bir doktordan randevu alarak başlayabilirsiniz. Doktorunuz Ewing sarkomundan şüpheleniyorsa, sizi bir uzmana yönlendirecektir.

Ewing sarkomunun tipik olarak aşağıdakileri içerebilecek bir uzman ekpi tarafından tedavi edilmesi gerekir:

 • Kemikleri etkileyen kanserler üzerinde uzmanlaşan ortopedi cerrahları (ortopedik onkologlar)
 • Diğer cerrahlar, tümörün konumuna ve hastanın yaşına bağlı olarak (örneğin, göğüs cerrahları veya çocuk cerrahları)
 • Kemoterapi veya diğer sistemik ilaçlarla (tıbbi onkologlar veya çocuklar için, pediatrik onkologlar) kanser tedavisinde uzmanlaşmış doktorlar
 • Kanseri tedavi etmek için radyasyon kullanan doktorlar (radyasyon onkologları)
 • Belli bir kanser türünü teşhis etmek için dokuları analiz eden doktorlar (patologlar)
 • Ameliyattan sonra iyileşmeye yardımcı olabilecek rehabilitasyon uzmanları

Neler Yapabilirsiniz?

Randevu almadan önce aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Herhangi bir randevu öncesi kısıtlamadan haberdar olun. Randevuya hazırlanırken, beslenmenizi kısıtlamak gibi önceden yapmanız gereken bir şeyler olup olmadığını öğrenin.
 • Randevuyu planladığınız nedenden alakasız görünebilecek olsa bile bütün belirtilerinizi not alın.
 • Önemli stresler veya son yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgilerinizi not alın.
 • Aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler veya takviyelerin bir listesini yapın.
 • Bir aile üyesi veya arkadaşınızı yanınıza almayı düşünün. Bazen randevu sırasında verilen tüm bilgileri hatırlamak zor olabilir. Size eşlik eden biri, unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir.
 • Daha önce yaptırdığınız testlerin raporlarını yanınıza alın.

Doktorunuza sormak istediklerinizi önceden not almanız zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Ewing sarkomu için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular:

 • Bu ne tür bir kanser?
 • Kanser yayıldı mı?
 • Daha fazla teste ihtiyacım var mı?
 • Tedavi seçeneklerim nelerdir?
 • Alacağım tedavinin bu kanseri tedavi etme ihtimali nedir?
 • Her tedavi seçeneğinin yan etkileri ve riskleri nelerdir?
 • Tedavi çocuk sahibi olma yeteneğimi etkiler mi? Eğer öyleyse, doğurganlık koruma değerlendirmeleri ve hizmetleri sunuyor musunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu