(Last Updated On: 27 Nisan 2018)

Lupus, romatoid artrit, Haşimoto, mültipl skleroz veya başka bir otoimmün hastalığınız var mı? Eğer varsa glutenin hastalığınızın ateşini yaktığını hiç şüphesiz söyleyebilirim ve yemeye devam ederseniz ateşe yakıt vermiş, körüklemiş olursunuz.

Gluten tahıllarda bulunan bir proteindir ancak şimdilerde modern dünyada neredeyse her yerde bulunuyor. Ekmek, makarna gibi unlu, tahıllı yiyeceklerde var tabii ama ilaçlar, besin destekleri dahil birçok üründe dolgu maddesi olarak kullanılıyor; içindeki yapışkan çeşitli maddeleri bir arada tutmaya yarıyor. Şampuan, diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerinde bulunduğu gibi çapraz bulaşma nedeniyle glutensiz olduğu söylenen tahıllarda da var.

Dikkat çekmek istediğim en önemli nokta günümüzün modern gluteninin büyükannelerimizin yediğiyle aynı olmadığıdır. Hibrit yapıla yapıla bilim insanlarınca bitkinin orijinal halinde olmayan yeni gluten formları geliştirildi. İşte bu şekilde hamur işleri daha fazla kabarıyor ve daha pofuduk oldu. Bilim insanları aynı zamanda gluteni deamine ederek sıvılarda çözünmesini sağladılar. Böylece de daha önce gluten içermeyen pek çok ürünün içinde artık gluten bulunabiliyor. Bu iki faktörün anlamı: SADECE ATALARIMIZIN YEDİĞİNDEN DAHA FARKLI BİR GLUTEN ÇEŞİDİ YEMEKLE KALMIYOR AYNI ZAMANDA DAHA FAZLASINA MARUZ KALIYORUZ.

Bu modifiye olmuş ve yaygınlaşmış protein bağırsak sağlığımız ve bağışıklık sistemimizde sorunlar yaratarak inflamatuar ve otoimmün hastalıkların gelişme ve ilerlemelerini hızlandırıyor. İnflamatuar ve otoimmün hastalığınız yoksa bile gluten yemek sağlığınız için zararlı çünkü 55’ten fazla hastalıkla bağlantılı olduğu gösterilmiş. Sözün özü: eğer otoimmün bir hastalığınız veya inflamatuar bir durumunuz varsa gluten yememelisiniz nokta.

İşte nedenleri:
1- Gluten geçirgen bağırsağa neden oluyor.
2- Gluten inflamasyona neden oluyor.
3- Gluten kendi dokularınıza benzer hareket ediyor, dokularınızı taklit ediyor.

Dr. Amy Myers

Çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://www.amymyersmd.com/2017/02/3-important-reasons-give-gluten-autoimmune-disease/

[newsbox title=”Gluten ile ilgili diğer yazılar” display=”tag” tag=”gluten” number_of_posts=”4″ sub_categories=”no” show_more=”no” post_type=”post”]

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here