KanserMedical Cannabis - Kenevir Yağı

Mike Cutler: Kenevir Yağı Kansere Çare İddiası

Kenevir yağı… İçinde bulunduğu durumu “Öleceğim gerçeğini kabul edemiyordum” sözleriyle tarif eden kanser hastası Mike Cutler, 2009’da kanseri yendi. 2012’de hastalığa yeniden yakalanan Cutler bu kez alternatif tıpa yöneldi.

Kenevir Yağı ile Kanser Tedavisi

Kenevir yağıKanabis yağını bir süre kullandıktan sonra bioyopsi için hastaneye giden Cutler, kanserli hücrelerinin ortadan kaybolduğunu öğrendi.

Cutler’in daha önce kanser tedavisi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada da, Mike Cutler’in son yıllarda tedavi için kendilerine başvuru olmadığı belirtildi.

İngiltere’deki Kanser Araştırma Merkezi’nden Dr Kat Arney, kanser hastası Cutler’i açıklamalarına temkinli yaklaştı.

Arney, “Kenevirin kanser hücreleri üzerinde bazı etkileri olduğunu biliyoruz. Ancak bu metot klinik olarak kanıtlanmamış bir tedavi yöntemi değil” dedi.

Marihuana’nın Kanserde Kullanımı

Duman şeklinde alınan marihuananın birçok istenmeyen toksik maddelerin de vücuda girmesine sebep olması nedeniyle sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu çok iyi bilinmektedir. Bu nedenle marihuana içindeki etken madde olan tetrahidrokanabinole yapısal olarak benzeyen dronabinol isimli bir molekül üretilmiştir.

Yaklaşık 25 yıl önce dronabinol içeren Marinol isimli ilaç kanser tedavisi sırasında oluşan bulantı ve kusma için, bundan 15 yıl sonra da AIDS hastalarında izlenen iştahsızlığın tedavisi için onay almıştır. Amerika’da 10 eyalette bu ilacın tıbbi kullanımı ile ilgili ruhsatı bulunmaktadır. Türkiye’de halen cannabis ve sentetik türevlerinin tıbbi amaçla kullanımı yasal değildir.

Yeni araştırmalar ve bilgiler için bu yazılarımıza göz atabilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu