Beslenme

Otoimmün Hastalıklarda Glüteni Bırakmak İçin 3 Önemli Neden

Lupus, romatoid artrit, sedef hastalığı, Haşimoto, MS Hastalığı (multipl skleroz) veya başka bir otoimmün hastalığınız var mı?

Eğer varsa glütenin hastalığınızın ateşini yaktığını hiç şüphesiz söyleyebilirim ve yemeye devam ederseniz ateşe yakıt vermiş, körüklemiş olursunuz.

İlgili Otoimmün Hastalıklar ile ilgili yazılar


Glüten Her Yerde

Glüten tahıllarda bulunan bir proteindir ancak şimdilerde modern dünyada neredeyse her yerde bulunuyor. Ekmek, makarna gibi unlu, tahıllı yiyeceklerde var tabii ama ilaçlar, besin destekleri dahil birçok üründe dolgu maddesi olarak kullanılıyor; içindeki yapışkan çeşitli maddeleri bir arada tutmaya yarıyor.

Glüten içeren gıdalar

Şampuan, diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerinde bulunduğu gibi çapraz bulaşma nedeniyle glütensiz olduğu söylenen tahıllarda da var.

Glüten eski formunda değil

Dikkat çekmek istediğim en önemli nokta günümüzün modern glüteninin büyükannelerimizin yediğiyle aynı olmadığıdır. Hibrit yapıla yapıla bilim insanlarınca bitkinin orijinal halinde olmayan yeni glüten formları geliştirildi. İşte bu şekilde hamur işleri daha fazla kabarıyor ve daha pofuduk oldu.

Glüten konulu yazılar

Bilim insanları aynı zamanda glüteni deamine ederek sıvılarda çözünmesini sağladılar. Böylece de daha önce glüten içermeyen pek çok ürünün içinde artık glüten bulunabiliyor.

Bu iki faktörün anlamı:

Sadece atalarımızın yediğinden daha farklı bir glüten çeşidi yemekle kalmıyor aynı zamanda daha fazlasına maruz kalıyoruz.

Dikkat! Sizde de "Gluten İntoleransı" Olabilir

Bu modifiye olmuş ve yaygınlaşmış protein bağırsak sağlığımız ve bağışıklık sistemimizde sorunlar yaratarak inflamatuar ve otoimmün hastalıkların gelişme ve ilerlemelerini hızlandırıyor.

İnflamatuar ve otoimmün hastalığınız yoksa bile glüten yemek sağlığınız için zararlı çünkü 55’ten fazla hastalıkla bağlantılı olduğu gösterilmiş.

Bağırsak sağlığı konulu yazılar

Sözün özü:

Eğer otoimmün bir hastalığınız veya inflamatuar bir durumunuz varsa glüten yememelisiniz nokta.

Neden Glüten yememeniz gerek?

  • Glüten geçirgen bağırsağa neden oluyor.
  • Glüten inflamasyona neden oluyor.
  • Glüten kendi dokularınıza benzer hareket ediyor, dokularınızı taklit ediyor.

Bağışıklık Sistemi konulu yazılar

Yazar: Dr. Amy Myers
Çeviri: Nurçin Çağlar (Sağlıklı Yaşıyoruz)
Kaynak: 3 Important Reasons to Give Up Gluten if You Have an Autoimmune Disease

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu