Sağlık

5 Bin Yıllık Şifa Kaynağı: Bakır Bardaktan Su İçmenin 7 Faydası

Her mevsimde önemli olan su içmenin faydaları kadar önemli olan bir şey daha var ki, o da bakır bardakta su içmek. Üstelik basit bir eylem de değil Hindistan’da yüz yıllardır bakır bardakuygulanan bir şifa yöntemi.

Hindistan’da Vedik isimli kültüre has doğal şifa yöntemi olan ayurveda yüzyıllardır uygulanıyor. Peki nedir bu ayurveda?

Bir yaşam tarzı olarak adlandırılan ayurveda; bilinci yükselten, genel sağlığa olumlu özellikler kazandıran,yaşlanmayı geciktiren ve aromaterapi barındıran bir sistemdir.

Ayurvedaya göre bakır bardakta içilirse, kendisi şifa olan su daha da şifalı bir hale geliyor. Bakırda 8 saat bekletilerek şifalı hale gelen suya bu kültürde “Tamara Jal” ismi veriliyor. Bakırda bekletilen bu su hiçbir zaman bozulmuyor ve tazeliğini koruyor. Su ayrıca bakırla temas ederek mineralin özelliklerini kendisine aktarıyor.

Ayurveda ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:


Bakır Kapta Su İçmenin Diğer Mucizevi Faydaları:

1-Bakterileri Geri Püskürtür

Bakır oligodinamik olarak bilinir. Bu sayede bakterileri öldürebilme özelliğine sahiptir. Özellikle e. coli ve s. aureus adlı oldukça yaygın olan ve insanlarda çesitli hastalıklara sebep olan bakterilere karşı oldukça etkilidir.

2- Suyu Arındırıp Temizler Bununla da Yetinmez Sterilize Eder

Yukarıdaki özelliğinden dolayı aynı zamanda bakır, suyu sterilize eder. Hatta bakır kaplar sanitasyon sistemleri gelişmemiş ülkelerde suyu sterilize etmek amacıyla da kullanılır.
Küçük bir not: Bakır bardaktan su içemeyebilirsiniz, bunun için de suyu 8 saat bakırda bekletip, günlük kullandığınız bardaklara dökerek içmeniz öneriliyor.

3-Beynimizin Kıvrımlarını Harekete Geçirir

Beynimiz, verileri ileten sinir taşıyıcıları ile görevini yerine getirir. Bu iletkenler miyelin adı verilen ve beyindeki nöron akışını hızlandıran bir maddeyle kaplıdır. Bakır, bu akışları hızlandırmaya yardımcı olarak beynimizdeki veri alışverişini hızlandırır ve etkili düşünmemizi sağlar.

4-Tiroid Bezini Harıl Harıl Çalıştırır

Vücuttaki bakır seviyesinin eksikliği tiroid bezlerinin düzenli çalışmasını engeller ancak bakırda , tiroid bezinin fonksiyonlarını yerine getirmesi için ihtiyaç duyulan önemli mineraller vardır.

Bakırdan su içildiği zaman vücuttaki olası mineral eksikliği önemli ölçülerde giderilir ve salgı bezinin fonksiyonları düzenli bir hale gelir.

5-Hayata Daha Pozitif Bakmanızı Sağlar

Aynı zamanda ayurvedik düşünce ve sağlık sistemine göre bakırın suya pozitif elektrik yükleme özelliği vardır ve bu pozitif elektrik vücudun sinirsel anlamda dengelenmesini sağlar.

6-Ağrıları, Hiç Görmediğiniz Bir Arkadaşınızmış Gibi Unutturur

Bakırın özelliğini alan su, içildiğinde kireçlenme ve romatizma gibi eklem ağrılarını hafifletme özelliği de bulunur.

7-Cildinizi Temizleyip Yeniler

Melanin vücudu koruyup ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar, akne ve kızarıklıkların önüne geçer. Melanin üretimi açısından oldukça etkili olan bakır, bu maddenin oluşmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu