BeslenmeBitkisel Tedaviler

Susuzluk Acıktırır ! Su Tüketimini Arttırmanın Yolları

Susuzluk sinyallerini, açlık olarak algılayıp fazladan yemek yiyebileceğimizi hatırlatalım. Hafif susuz kalmak bile derhal metabolizmayı yavaşlatır.

Susuzluk önleme yollarıYeterince su içmediğimiz de  gereğinden fazla yeriz. Çünkü hem açlık durumunda olduğumuz zannederiz hem de yavaşlayan metabolizma yüzünden harcanamayan enerjiyi daha çok depolarız. Beyindeki susuzluk ve açlık merkezi birbirine çok yakındır, sinyaller karışabilir.

Ayrıca  biliyoruz ki, su olmayınca asit yükü artar. Asit yükünün arttığı durumlarda yağ yakmak istemeyen bünye, azalmış metabolizmanın da etkisiyle, aldığı enerjiyi depolamaya yönelir.

Susuzluk Sonucunda Oluşan Belirtiler

Vücuttan asit atılım yollarını yakından takibe alırsak az su içtiğimizi anlarız.

  • Ter kokusu,
  • İdrar koyuluğu ve kokusu,
  • Hergün dışkıya çıkamamak,
  • Dışkının fazla kokusu, koyu rengi,
  • Dışkının tek parça yerine küçük parçalar halinde çıkması,
  • Ağız kokusu,
  • Diş eti kanamaları, diş çürükleri,
  • Ciltteki kuruluk ve kırışıklıklar az su içtiğimizin işaretleridir.

Su Tüketimini Arttırmanın Yolları

1- Kendi Lezzetinizi Ekleyin

Suyu tek başına içmek sıkıcı veya zor olabilir. Bunun yerine doğal tarçın, limon, karpuz parçaları, nane veya portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Tadının daha da artması için birkaç saat buzdolabında bekletebilirsiniz.

2- Baharat Ekleyin

Yemeklerinize pul biber ekleyin. Bu yolla akşam yemeğine kadar yaklaşık bir sürahi su içebilirsiniz. Ayrıca çalışmalarda pul biberinde metabolizmayı hızlandırmada etkili olduğu bulunmuştur.

3- Telefonunuzu Kullanın

Evet, bunun için kullanabileceğiniz birkaç uygulama var. Uygulamalar size zor geliyorsa gün boyunca size su içmeyi hatırlatması için telefonunuzda birkaç uyarıcı ayarlayın.

4- Gerçekten Kullanabileceğiniz Bir Filtre Alın

Sizin filtreniz buzdolabında çok fazla yer kaplıyor veya bardakta iz mi bırakıyor. O zaman bunları değiştirme zamanı geldi. Sürahi şeklinde yeni bir filtre alabilirsiniz. Bunlar Hindistan cevizi karbonundan, ipekten yapılmış veya bitki bazlı olabilir hem de suyun üzerinde siyah pullar bırakmaz.

5- Yanınızda Su Bulundurun

Çoğumuz su almak için sık sık yerimizden kalkmıyoruz. Diyelim ki tüm gün yolda veya masa başında kaldınız veya hiçbir bahaneniz olmasa bile çantanızda veya masanızda mutlaka su bulundurun. Sürekli masa başında çalışıyorsanız her zaman hatırlatıcı konumda suyunuz ve bardağınız olsun.

6- Spor Salonuna Hazırlıklı Gidin

Siz kaslı kişilerin sürekli su odasına gidip litrelerce su içtiğini mi sanıyorsunuz? Bir su şişesi almadan spor salonuna gitmek ve içecek almak için koşu bandını duraklatmak siz dakikalar kaybettirecektir. Bu yüzden spor salonuna hazırlıklı gidin.

7- Suyunuzu Yiyin

Bu tam olarak hile değil, sudan zengin gıdalarla teknik olarak su içebilirsiniz. Örneğin kavun, kereviz, salatalık veya hafif sulu bir çorba içebilirsiniz.

8- Bir Meze Gibi Düşünün

2010 yılında “Journal Obesity” dergisinde yapılan bir çalışmada yemek yemeden önce su içmenin kilo verme üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Bir bardak daha fazla su içmek kilo vermenize faydalı olacağı için suyunuzu arttırma konusunda bu sizin için iyi bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu