Çevre

Sivrisinekler’den Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Sivrisinekler, sıcak günlerin ve yaz mevsiminin en kötü taraflarından biridir. Kulağınızın dibindeki vızıltıları yetmezmiş gibi sizi ısırarak iz de bırakırlar. Yaş gözetmeksizin herkesi sokarlar. 

Her ne kadar çalışmalar sivrisineklerin belli tip insanları (bazıları kan grubuyla bazıları ise terlemeyle ilişkili olduğunu iddia eder) soktuklarını söyleseler de en iyisi onların evinize girmelerini önlemektir.


Sivrineklerden Kurtulmanın Yolları

Yaz aylarının kabusu olan sivrisineklerle boğuşuyor ve bu davetsiz misafirlerden kurtulmak mı istiyorsunuz? İşte evde kendi yöntemlerinizle sivrisineklerden kurtulma yolları

Odanızda Fesleğen Bulundurun

Fesleğenin sivrisinekler üzerinde ilginç bir etkisi vardır. Bu bitkinin salgılamış olduğu o hoş kokuya biz ne kadar bayılıyorsak, sivri sinekler o kadar nefret ediyor!

Bu yüzden, başucunuza bir saksı fesleğen koyduğunuzda, sivri sineklerin odanıza bir daha asla uğramayacağını göreceksiniz.

Fesleğen (Feslikan) Bitkisinin Faydaları ve Nerelerde Kullanılır

Kıyafetleriniz Koyu Değil, Açık Renkli Olsun

Bu hem yaz aylarında sizi güneşin etkilerinden koruyacak, hem de sivrisineklerden.

Sivrisinekler hayvansal özellikleri bakımından koyu renkleri barınak olarak görürler. Bu sebepten koyu renkteki nesneleri ve kıyafetleri kendinizden uzak tuttuğunuzda aynı zamanda sivri sinekleri de uzaklaştırmış olacaksınız.

Sivrisineklerin Korkulu Rüyası, Sirke

Sirke insanları rahatsız ettiği gibi sivri sinekler ve hatta karıncaları da hayli rahatsız ediyor.

Bu yüzden içinde sirke bulunan bir bardağı yattığınız yere yakın bir yere koyduğunuzda, sivri sineklerden de kolayca kurtulmuş olacaksınız.

Sarımsak ve Soğan

Sirke ile aynı uygulama şekline sahip olan sarımsak ve soğan da sivri sineklerin hoşlanmadığı bir şey. Soğanı veya sarımsağı ikiye bölüp başucunuza koyarak da sineklerden korunabilirsiniz.

Tuzdan Uzak Durun

Tuz sivri sineklerin en sevdiği şey! Bu yüzden tuzlu gıdalardan ve özellikle potasyumlu yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Tuz tüketimi sonrası terleme ile üreteceğiniz laktik asitler sivrisinekleri size doğru çeker.


Sivrisinekler için Bitkisel Çözümler

Citronella

Sivrisinek citronella limon otu

Odanızda yakacağınız bir Citronella mumu, sivrisinekleri kovmak için çözüm yollarından biridir.

Citronella mumu veya Citronella mumu içeren kandil kullandığınızda, bulunduğunuz ortama sivrisinekler gelmeyeceklerdir. Ayrıca Citronella yağı veya bitkisini de sivrisinekleri kovmak için kullanabilirsiniz.


Sivrisinek Kovucu Karışım

Malzemeler;

  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • Birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane
  • 1 adet kapaklı cam kavanoz

Yapılışı;

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.


Nane ve Limon Spreyi

Malzemeler;

  • 1 su bardağı su
  • 5 damla limon yağı
  • 10 damla fesleğen ya da nane yağı

Yapılışı;

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize tatbik edin.

Doğal sivrisinek kovucu 3: Balkon teras sefasına limonlu karanfilli çözümler


Limon ve Karanfil

Malzemeler;

  • 1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu
  • 10 adet karanfil

Yapılışı;

Sivrisinekler için limon karanfil

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin.

Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için masanıza yaklaşamayacaklardır.


Cep telefonları için sivrisinek kovucu yazılım

Sivrisinekten korunma yolları için cep telefonunuz size yardım ediyor. Sinekkovar adı verilen bu yazılım sizi sivrisineklerden kurtarıyor. İnsanı biraz rahatsız edecek olan bu sese dayanabiliyorsanız bu yazılımı indirip denemenizde fayda var!


Karadeniz Usulü Sineksavar

Karadeniz Usulü Sineksavar

Trabzon’da bazı köylüler ve esnaf, yaz aylarında artan, insanlara büyük rahatsızlık veren sinekleri, lambanın yakınına astıkları şeffaf poşet içindeki su ile uzaklaştırmayı başardı.

Şeffaf plastik torbaları su ile doldurarak sinekleri uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için bir plastik torbanın 3/4’ünü su ile doldurup ağzını bağlayın. Sonra bu poşetleri pencere ve kapıların dış kısımlarının yakınlarına yerleştirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu