Bitkiler

Elma Sirkesi’nin Faydaları ve Zararları

Elma sirkesi asırlar boyunca hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bugün marketlerin raflarını süsleyen elma sirkesinin sağlık açısından hiçbir faydasının olmadığını söyleyebiliriz. Sağlık için faydalı olan elma sirkesi doğal yöntemlerle evde yapılanlardır. Çünkü elma sirkesini önemli bir şifa kaynağı kılan şey içerdiği elma asididir.

Elma sirkesini sağlık açısından bu kadar önemli kılan şey, içerisinde bol miktarda C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum içermesidir. İçerdiği bu maddelerden dolayı elma sirkesinin kanı inceltme, ateşi düşürme gibi faydaları yanında sinir sitemine de iyi gelmektedir.


Elma Sirkesinin Faydaları

elma sirkesiElma sirkesi, birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Ayrıca hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve metabolizmayı kuvvetlendirir. Tıp alanında da elma sirkesi doğal antibiyotik olarak hastalara tavsiye edilmektedir.

Elma sirkesi, birçok organın sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğu gibi cilt sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır.

Elma Sirkesi Vücut Direncini Arttırır

Elma sirkesi iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bunun yanında vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamini içermektedir. Genel anlamda vücudun kuvvetlenmesi ve hastalıklarla mücadele etmesi yönünde önemli katkı sağlamaktadır.

İçerdiği kalsiyum kemik ve iskelet yapısını güçlendirirken, C vitamini birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Elma Sirkesi Sindirim Sistemine Faydalıdır

Elma sirkesi suda çözülen petkin olarak da bilinen lifler içermektedir. Bu özelliği sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek spazmları yatıştırır. Ayrıca ishal tedavisi için de etkilidir. Su veya meyve suyu ile karıştırılarak içildiğine ishal sorunları için daha etkili sonuçlar alınabilir.

Ayrıca, elma sirkesi hazımsızlığı da giderici özelliği vardır. Hazımsızlık için bir çay kaşığı bal bir bardak elma sirkesine karıştırılarak içilir. Bu karışım hazımsızlık sorunu kökünden çözebilir. Bu karışımı günde sadece bir sefer değil, gün boyunca içebilirsiniz. Elma sirkesi ve bal karışımı aynı zamanda gastrit ağrılarını da giderir. Elmanın içerdiği petkin ayrıca ciddi anlamda bağırsakların hareketli omasına yardımcı olur. Tembel bağırsak sistemini aktif hale getirerek kabızlık sorununa neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Sinüzit İçin Faydalıdır

Elma sirkesinin genel anlamda solunum yolları rahatsızlıklarına da faydası vardır. Özellikle sinüslerin temizlenmesinde önemli rol oynar. Sinüslerin boşalmasına yardımcı olur ve burnun temizlenmesini sağlar.

Elma Sirkesi Hıçkırığı Giderir

Mide asidinin yol açtığı protein sindirimi sorunu yüzünden hıçkırık problemi yaşanır ve genelde aşırı meyve tüketimi esnasında yaşanır. Su ile elma sirkesi karıştırılarak içildiğine bu sorunu ortadan kaldırır. Elma sirkesi midedeki asit dengesini sağlar ve diyafram spazmlarını yatıştırır.

Ter ve Vücut Kokularını Giderir

Elma sirkesinin vücut kokularını emici özelliği vardır. Elma sirkesi vücut kokusunu emer ve koku yaratan bakterileri ortadan kaldırmak için cildin pH seviyesini ayarlar ve kötü kokuyu natüralizme eder. Ayak kokusu problemleri yaşandığında da elma sirkesini kullanarak sorun çözülebilir. Bunun için, bir kap ılık su ile doldurulur ve 2 fincan elma sirkesi eklenir. 15 dakika boyunca bu karışımda ayaklar yıkanır. Bu uygulama sonucunda ayak kokusu giderilir. Belirli aralıklarla bunu tekrar etmeniz gerekir.  Ayrıca koltuk altı kötü kokuları içinde elma sirkesi kullanılabilir. Bunun için koltuk altını elma sirkesi ile ovalayın.

Soğuk Algınlıklarına İyi Gelir

Elma sirkesi soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrıları için iyi gelir. Bu tür sorunlar yaşadığınızda bir bardak ılık su ile bir kaşık elma sirkesi ve balı karıştırın. Bu karışıma aynı zamanda bir miktar zencefil katın ve gargara yapın. Bu karışım boğaz ağrısı, öksürük ve göğüs tıkanıklığına iyi gelir. Aynı zamanda bu karışım içilebilir.

Yorgunluğu Giderir

Elma sirkesi laktik asit birikimini önlemektedir. Bunu içerdiği amino asit ve enzimlerle başarmaktadır. Bunun yanında yorgunluğu ve rehaveti hafifletici etkisi olan elektrolitler ile doludur. Yorgunluk için bir bardak sebze suyuna elma sirkesi katın ve için. Bu karışım yorgunluğunuzu hafifletecektir.

Elma Sirkesi Bacak Kramplarını Hafifletir

Yoğun kramp sorunlarını azaltmak için vücutta bulunan asit kristallerini eriterek özellikle bacaklarda meydana gelen krampları giderir.  Kramp sorunlarını gidermek ve ağrıyı azaltmak için su ile seyreltilmiş elma sirkesine biraz bal karıştırarak yudumlayın.

Elma Sirkesi Kötü Nefes Kokusunu ve Diş İltihabını Giderir

Elma sirkesi asidik özelliklerinden dolayı kötü nefes kokusunu ve diş eti iltihabı ile ciddi anlamda mücadele eder ve sorunu büyük ölçüde giderir. Diş etlerine yerleşmiş bakterileri öldürür. Bunun için su ile karıştırılmış elma sirkesi ile 10 saniye gargara yapın ve 5 kez tekrarlayın. Bu aynı zamanda sarı lekeleri giderir ve dişlerin beyazlaşmasını sağlar.

Zararlı Bakterileri Ortadan Kaldırır

Vücutta bulunan zararlı bakteriler ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun yanında bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin sayısının artmasına katkıda bulunur. Elma sirkesinin antiseptik özelliği cilt sağlığı için de önemlidir. Cilt ve tırnaklarda meydana gelen mantar ve enfeksiyon sorunlarına karşı çok etkilidir. Eğer ayaklarınızda mantar sorunu varsa sıcak suya elma sirkesi katarak ayaklarınızı suya koyun ya da elma sirkesini doğrudan ayaklarınıza uygulayın. Bunun yanında kulak iltihabı, mesane enfeksiyonu veya candida tedavisi için etkili bir şifa kaynağıdır. Genel anlamda farklı şekiller ve formatlarda ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarına karşı tedavi edici özelliği vardır.

Kan Şekerini Dengeler

Elma sirkesinin antiglisemik özelliği kan şekeri seviyesini sağlıklı derecede tutmaya yardımcı olur. Bir bardak su içerisine 3 kaşık elma sirkesi katıldığında midenin sindirme işlemini daha sağlıklı yapmasına yardımcı olur. Bu karışım günde 3 kere tüketilerek daha etkili bir sonuç alınabilir. Ayrıca düzenli olarak alınan bu karışım, kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Kilo Vermek için Elma Sirkesi Tüketin

Elma sirkesinin içerdiği asetik asit ayrıca kilo vermek için yardımcı olur. Ayrıca bu madde vücudun daha sağlıklı ve hızlı kilo verebilmesi için metabolizmayı uygun hale getirir. Her sabah sıcak su ile veya gün boyu belirli aralıklarla elma sirkesi su ile karıştırılıp içildiğine  kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Elma sirkesinin kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmaya yaradığı çok eski çağlardan itibaren bilinen bir şeydir. Elma sirkesinin bu özelliği aynı zamanda kalp sağlığının korunması için de önemlidir. Bu yüzden çok sağlıklı bünyeye sahip olsanız bile elma sirkesi tüketmeniz kalp sağlığı açısından önemlidir.

Ağrıları Hafifletir ve Eklem Sertliklerine Engel Olur

Elma sirkesinin içerdiği yüksek miktardaki potasyum ve kalsiyum eklem sertliğini önlemek için çok önemli besin kaynaklarıdır. Ayrıca ağrıları hafifletmek içinde önemli bir görev üstlenirler. Bunun yanında kemik sağlığını koruma noktasında ciddi katkıda bulunur. Kemik sağlığını koruyan kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından elma sirkesi zengin bir besin kaynağıdır.

Bu besin maddeleri sadece kemikleri için değil, genel anlamda iskelet yapısı için de önemli elementlerdir ve düzenli elma sirkesi tüketimiyle vücudun bu maddelerle beslenmesi gerekir.

Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olur

Sağlıklı bir bünyenin sahibi olmak için vücudumuzun bir miktar alkali pH ihtiyacı vardır. Elma sirkesi kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için vücutta alkalinite miktarını arttırır.Bu vücudumuzda bulunan bazı toksinlerin gidermesine yardımcı olur. Böylece vücut daha sağlıklı hale gelir ve özellikle kansere neden olan sebepler minimize edilmiş olur. Bunun yanında elma sirkesi kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır.


Elma Sirkesi Cilde Faydaları

Elma sirkesine bir çay kaşığı bal karıştırarak cilde sürün ve 10-15 dakika bekleyin.  Bu uygulama, cilt sağlığınız için faydalıdır. Ciltte bulunun gözenekleri açar ölü hücre ve yağlardan oluşan tabakayı giderir.

İltihap ve Sedef Hastalığına İyi Gelir

Elma sirkesi iltihap ve sedef gibi deri hastalıkların da tedavi amaçlı kullanılır. Bunun için bir miktar elma sirkesine pamuk batırın ve sedef hastalığının olduğu bölgeye sürün.

Cilt Lekelerine Karşı Etkilidir

Elma sirkesi yaşlılıktan kaynaklanan çillenme ve lekeler ile mücadele edebilmektedir. Bu tür lekelerin tedavisinde etkili olan kükürtlü bol miktarda içermektedir. Bunun yanında yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları ve çizgileri giderir. Bunun için akşam yatmadan önce yüze doğrudan elma sirkesi uygulanabilir. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz biraz batma hissi oluşturabilir. Bunun içinde elma sirkesini biraz seyrelterek sorunu çözebilirsiniz.

Cilt Sağlığını Korur

Elma sirkesi genel anlamda cilt sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Sivilce ve benzeri sorunlara karşı etkilidir. Ciltte bulunan aşırı yağları emme özelliği vardır ve cildin pH seviyesini dengeler. Eğer çok şiddetli akne sorunu yaşıyorsanız doğrudan hasta bölgelere uygulayabilirsiniz

Saç Bakımında Elma Sirkesi

Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmeniz sağlıklı saç sahibi olmanız için önemlidir. Bu uygulama saçlarınızın gürleşmesini ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saç köklerini kuvvetlendirir ve saçların dökülmesine çözüm olabilir.

Ayrıca bakteri ve mantar sorunlarını giderdiği için kafa derisi sağlığı için de önemlidir. Kaşıntılara neden olan unsurları ortadan kaldırır. Bir miktar suya seyreltilmiş elma sirkesi katarak saçlarınız yıkayın ve 10-15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu uygulama ise sağlıklı saçlara kavuşturur ve kafa derisinden meydana gelen ve kaşıntıya neden olan enfeksiyonları da gidermiş olursunuz.


Elma Sirkesinin Hazırlanışı

Yukarıda belirttiğimiz gibi hazır satılan elma sirkelerinin faydası yok desek yanlış olmaz. Elma sirkesini mutlaka kendiniz doğal yollarla hazırlamalısınız ki hazırlanması gayet basittir.

Elma sirkesi için gerekli olan malzemeler kabuklarıyla birlikte elma, duru su bir miktar bal ve sirke anası.

 • Doğal yetiştirilmiş elmaları 4’e bölün ve çekirdekli bölümleri kesip çıkarın. 4 parçaya bölünmüş elmaları en az 5 litrelik kavanoza koyun ve kavanozun 1/3’ünü su ile doldurun. Yani yarısından biraz da az kısmını su ile doldurun. Kavanozun üst kısmı boş kalacak şekilde.
 • Daha sonra bir miktar sirke anası ve organik bal ekleyin (3-4 çorba kaşığı), petek balı da eklemeniz mümkün. Önemli olan sahte şekerli bal olmaması.
 • Sirkenin ağzını hava alacak şekilde kapatın. Kapakla değil , bir bez ile kapatarak hava almasını sağlayın. 2 ay bekletin, karanlık ve ılık bir mekanı tercih edin.
 • Bekleme sürecinde sirkenin etrafında sinekler uçuşmaya ve elma sirkesi kokusu gelmeye başladığında artık karışımın hazır olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Bütün bu aşamaları geçtikten sonra hazırladığınız sirkeyi süzün ve elma posalarından arındırın. Elma posalarını attıktan sonra sirke kavanozunu yıkamadan tekrar süzdüğünüz sirkeyi içine koyun ve içine 3 kaşık bal daha ekleyin ve kapağını sıkıca kapattıktan sonra tekrar beklemeye bırakın. Yine serin bir yerde muhafaza edin. Sirkeyi ne kadar fazla bekletirseniz o kadar etkili ve sağlıklı olur. Arada bir kontrol etmeyi unutmayın, eğer koku keskinleşirse artık hazır olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Bu son aşamada elma sirkesinin üzerinde beyaz bir tabaka oluşmuştur bu beyaz tabakaya sirke anası denir. Sirke anasını daha sonra tekrar hazırlamak istediğinizde kullanmak için muhafaza edin. Bu şekilde evinizde doğal yöntemlerle hazırladığınız elma sirkesini sürekli kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Zararları

Elma sirkesi çok aşırı kullanıldığında ve bazı ilaç kullanan hastalarda sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden ilaç kullanan hastaların doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda var. Bazı durumlarda olası zarar ve yan etkileri şöyledir:

 • Yüksek seviyede sitrik asit içerdiği için seyreltilmeden tüketilmesi yemek borusuna ve mideye zarar verebilir. Doku hasarlarına neden olabilir. Deri ve cilt üzerinde tahrişlere ve hasarlara neden olmaması için her kullanımında bal veya su ile seyreltilmesi gerekmektedir.
 • Yüksek asetik asit içerdiği için potasyum seviyesini düşürür bunun yanında bu özelliği kemiklerde minerallerin seviyesini düşürür. Bu yüzden seyreltilerek içilmesi gerekir.
 • Diüretikler ve insülin gibi ilaç kullananlar için yan etki yaratabilir ve bu ilaçların etkisini azaltabilir. Kan şekerine doğrudan etkisi vardır. Bu ve buna bezer hastalıklarla mücadele eden hastalar kesinlikle doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar.
 • İçerdiği asitler yüzünden ciddi ishal, hazımsızlık ve mide ekşimesine enden olabilir. Bu yüzden sindirim yolları ile alakalı sorunlar yaşayan ve ilaç kullananlar tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir.
 • Dişlere ve diş etlerine fayda sağlar ama fazla tüketildiği zaman işler tersine dönebilir. Mutlaka tüketmeden önce su ile seyreltmeye çalışın. Böylece olası yan etkilerini de minimuma indirmiş olursunuz.
 • Kullanım dozu kişi ve bünyeye göre değişmektedir. Bazı kişiler için günde yarım bardak faydalı iken bazı bünyeler için bu fazla olabilir. Bu yüzden tüketim dozunu dikkatli ayarlamanız gerekir.

Tavsiyeler

elma sirkesiElma sirkesinin özellikle kış aylarında hazırlanması tavsiye edilir. Çünkü sirkenin muhafaza edildiği ortamın serin olması gerekir. Yaz aylarında sıcak ortamlar sirkenin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca taze elmalar daha çok sonbahar aylarında piyasaya çıkar. Böylece taze elma bulma sorunu da yaşamamış olursunuz.

Elma sirkesinin saçtan ayağa kadar birçok organımıza faydalı olduğu ortadadır. Fakat tüketiminde mutlaka çok dikkatli olunması gerekir. Yüksek miktarda asit içerdiği için mutlaka her tüketimde ve uygulamada seyreltilmesi gerekir. Böyle olası yan etkileri riski de azaltılmış olur.


 1. 6 Benefits of Apple Cider Vinegar
 2. ЯБЛОЧНЫЙ УКСУС КАК СРЕДСТВО БОРЬБЫ С ЛИШНИМИ КИЛОГРАММАМИ
 3. 12 Reasons Why Apple Cider Vinegar Will Revolutionize Your Health
 4. 15 Reasons to Use Apple Cider Vinegar Every Day
 5. Плюсы и минусы яблочного уксуса
 6. 13+ Health Benefits of Apple Cider Vinegar
 7. Apple Cider Vinegar Health Benefits
 8. Необычные способы применения яблочного уксуса
 9. Read Before Drinking Apple Cider Vinegar for Weight Loss
 10. 28 HEALTH AND BEAUTY BENEFITS OF APPLE CIDER VINEGAR
 11. Яблочный уксус для похудения. Дозировка и противопоказани

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu