Beslenme

Şalgam ve Şalgam Suyu Faydaları

Şalgam acı tadıyla bilinen bir kök sebzesidir. Kökü ve yaprakları çok yüksek değerde besin ve bileşenler içerir.  Ünlü Romalı filozof, Pliny, şalgamı kendi zamanının en önemli gıdalardan biri olarak değerlendirmiştir. Yıllar sonra modern tıp şalgam üzerinde yaptığı bilimsel araştırmalar Pliny’in ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor.

Özellikle kış aylarında tüketimi artar, yemeklerin özellikle balıkların yanında tüketimi tercih edilir. Ayrıca salatalarda ve turşularda kullanılır. Kışın soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara iyi geldiğine inanılır.

Bol miktarda A vitamini içermektedir. Bunun yanında C vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve başta Kalsiyum, demir ,potasyum, fosfor, magnezyum olmak üzere bir çok mineral ve bileşen içermektedir.

Şalgamın Faydaları

Şalgam suyu faydalarıŞalgamın içerdiği bir çok vitamin, mineral ve bileşenler sağlık açısından önemli katkılar  sağlar. Bu özelliği sayesinde, kalp sağlığını korumaktan, kanserle mücadeleye, cilt sağlığından, damar sağlığına kadar bir çok açıdan sağlığımıza hizmet etmektedir.

İçerdiği Omega-6 yağları ve diyet lifleri sağlığımıza olan faydaların alanını daha da genişletmektedir. Diyet lifleri genel anlamda sindirim sitemi sağlığını korumaya yardımcı olurken, Omega-6 yağları saç ve cilt sağlığından iltihaplara kadar bir çok alanda sağlığımıza hizmet eder. Şalgamın sert görünümü belkide bünyeyi ve bağışıklık sistemini akle gibi geçilmez yaptığındandır kim bilir.

Şalgam Kanseri Önler

Kanser hastalığı ile mücadele eden sebzeler arasındadır. Diğer sebzelerde olduğu gibi kanser hastalığı ile mücadele edecek doğal besinler ve antioksidanlar açısından zenginidir. Şalgamın içerdiği gliknozolit seviyesi çok fazladır. Laboratuvar araştırmaları glikozinolit bileşeninin karaciğerdeki toksinler ve kanserojen maddelerle etkileyici bir şekilde mücadele ettiğini ortaya koymaktadır.  Hatta bu maddenin tümörlerin büyümesini önlediği söylenmektedir. Bunun dışından şalgamın etkili bir antioksdian olması kansere neden olan serbest radikallere karşı bünyeyi koruduğunu söyleyebiliriz. Antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar.

Kanser hakkında bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Şalgam Kalp Sağlığını Korur

Kalp krizi ve kalp hastalığının önlenmesinde önemli rol oynadığı düşünülen çok önemli bir anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde koleterolü sağlıklı seviyede tutmayı başarır, bunda folatlar da önemli rol oynarlar. Ayrıca kalp damar sağlığı için çok önemli olan B vitaminini fazla miktarda içermektedir.

Şalgam Bağışıklık Sistemini Korur

C, A, E vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Bunun yanında manganez ve beta-karoten de dahil olmak üzere çok sağlam bir antioksidan özelliğinin olması bağışıklık sitemine inanılmaz katkı sağlar.  Şalgamın kökleri C vitamini daha fazla içerir ve özellikle yaprakları antioksidan özelliği daha fazladır. Çok etkili bir antioksdan olması serbest radikalleri ortadan kaldırmasının yanında hücrelerin yenilenmesi, hasarlı hücrelerin onarılması, hücrelerin sayısının artması, DNA hasarlarının giderilmesinde bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu besinlerin sağlanması gibi bir çok açıdan katkı sağlar. Bütün bu katkıları ile şalgam çelik gibi bir bağışıklık sisteminin temellerini atmaya yardımcı olur.

Bağırsak Hastalıklarına İyi Gelir

K vitamini ve omega-3 yağ asitleri: Bu mükemmel anti-enflamatuar maddelerin kaynağıdır. K vitamini, vücudun enflamatuvar  sisteminin güçlü bir düzenleyicisidir. Yapılan bir çok bilimsel araştırma, omega-3 yağ asitlerinin, vücudun enflamasyon sistemini ciddi anlamda desteklediğini ve kronik enflamasyonun sonucu olabilecek  kalp, artrit ve diğer hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bağırsak hastalıklarına karşı tedavi amaçlı olarak kullanılacağı gibi, bağırsakları hastalıklara karşı koruma özelliği vardır.

Şalgam Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Vücudun sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan lifi yüksek miktarda içermektedir. Bu konuda yapılan bazı bilimsel araştırmalar, şalgamın içerdiği element ve bileşenlerin sindirim sistemini enfeksiyonlardan ve bazı zararlı bakterilerden koruduğunu ortaya koymuştur.,

Şalgam Kemik Sağlığını Korur

Bol miktarda içerdiği kalsiyum ve potasyum, sağlıklı kemik gelişimi ve osteoporoz gibi kemik hastalıkları önlemek için yardımcı olur. Özellikle çocukların sağlıklı iskelet sahibi olmalarına ciddi katkıda bulunabilir.

Şalgam Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yüksek miktarda diyet lifi içermesi bağırsakların sürekli hareket halinde olmasını sağlar. Bun ise bünyenin gereksiz maddeleri daha hızlı dışarı atmasına yardımcı olur.  Bütün bunların yanında iyi miktarda su içerdiği için kabızlık sorununa da alternatif çözümler sunabilir.


Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam suyunun tadından ve acılığından şikayet edenler aslında ön yargılı davranıyorlar, şalgam suyunu içtikten birkaç dakika sonra o acılık nefis bir lezzete dönecektir. Doğal vitamin ve minerallerle yüklü bu mucizevi içecek bir çok açıdan sağlık için faydalıdır.

Yabancılar şalgam suyunu Türklerin milli içeceği olarak görürler. Şalgam suyu tek başına tüketilmez, çok acı olur bu yüzden farklı sebzelerle karuştırılmakatadır.

Şalgam suyunun hazırlandıktan hemen sonra taze olarak tüketilmesinde büyük fayda vardır.  Başka sebzelerle birlikte karıştırıldığında mükemmel bir potasyum deposuna dönüşür. Bunun yanında A ve K vitaminleri açısından da zengindir.

Günlük olarak tüketilen şalgam suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karaciğer ve mesane sorunlarını giderecek çok zengin besinler içermektedir, günde bir bardak tüketilmesi bu tür sorunları ortadan kaldırabilir.
 • İçerdiği bileşenler bünyede bulunan toksinlerin kolayca dışarı atılmasını sağlar bu işlem de kanserle mücadele gücünü arttırır.
 • Düzenli olarak tüketimi obezite sorununu giderir.
 • Anemi hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Yüksek miktarda C vitamini içermesi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, bronşları açar,astım ataklarının şiddetini azaltır.
 • Vücutta terle ile meydana gelen kötü kokuları giderebilir.
 • Kalp sağlığını korur, kan pıhtılaşmasına engel olabilir damar sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.
 • Felç ve inme hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • İçerdiği zengin maddeler böbrek taşının düşürülmesine katkı sağlayabilir.
 • Sinir sitemi üzerinde de önemli etkileri vardır, sinir sistemini güçlendirir, stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur.
 • Bol miktarda potasyum ve kalsiyum içerir ve kemik sağlığını da korumaktadır.
 • Flavonoid açısından da zengin olan şalgam suyu, kılcal damarların sağlığını korur, kanamalara karşı güçlendirir.
 • Kolon kanseri ve kolon tümörlerine alternatif tevai olarak kullanılabilir.
 • Çeşitli cilt sorunlarını giderebilir.
 • Akneler karşı etkili olabilir.
 • Kış aylarında soğuk aldınlığından kaynaklanan grip, nezle gibi sorunların önlenmesine veya bunların tedavisinin edilmesine ciddi katkılar sağlayabilir.

Faydalarından maksimum derecede faydalanmak için evde doğal yollarla hazırlamanızı öneririz. Marketlerde satılanların ne kadar sağlıklı olduğu herkesin malumu, marketlerdeki şalgam suları belki çok sağlıklı ortamlarda üretilmiş olabilir ama uzun süre beklemesi özelliğinin bir kırmını yitirmesine neden olur. Bu yüzden en mantıklı, ucuz ve sağlıklı yöntem, evde hazırlanması.


Evde hazırlamak için bazı şalgam suyu tarifleri:

 1. Şalgam Rezene Suyu:

Blender’da  ½ şalgam, 3 havuç, 1 elma ve 1/2 rezenekarıştırın. Daha sonra süzün ve doğuttuktan sonra için

 1. Şalgam ve Pancar Suyu:

1 küçük pancar 1 küçük şalgam ufak parçalara bölünür. Limon ve bir miktarda tuz eklenerek hazırlanır.

 1. Kalsiyum Kralı Şalgam Suyu:

3 su bardağı kıyılmış şalgam, 3 su bardağı kıyılmış yeşil lahanayı suyundan ayıklayın ve karıştırırn. Bu karışım, tüm yaş grupları için uygundur, çok etkili bir kalsiyum deposudur.

 1. Detoks Şalgam Suyu:

Doğranmış ıspanak, pazı, lahana, marul, şalgam, kırmızı elma, havuç, armut, ve zencefil suyunu ayıklayın ve soğutulmuş içiniz.

 1. Karışık Meyveler ile Şalgam Suyu:

Kızılcık, üzüm, şalgam, marul, armut, kırmızı elma, havuç, kırmızı biber, ıspanak, pancar, her birinden birer tanesinin suyunu çıkarın. Buz dolabında soğuduktan sonra nane ile servis edebilirsiniz.

6.Kemikler için Şalgam Suyu:

Taze kırmızı kiraz 1 fincan, bir orta ölçekli tatlı patates ve bir büyük şalgam ¼  olacak şekilde. Blendere koyun ve suyunu çıkartın Buzdolabında soğutun ve daha sonra için. Yaz aylarında çok iyi gelir.


Şalgamın Zararları

Şalgamın bazı durumlarda yan etkileri olabilir. Genelde aşırı tüketime bağlı olarak bazı sağlık sorunlarına neden olmasına rağmen genelde güvenle tüketebileceğimiz bir besin kaynağıdır. Olası bazı zararları şunlardır.

 • Troid bezi sorunları olan kişiler kısıtlı olarak tüketmelidirler. Şalgamın içerdiği goitrogens adlı maddeler hasta olan troid bezlerine daha fazla zarar verebilir. Böyle sorunları olanlar tüketiminden kaçınmalıdırlar.
 • Kükürt bleşenleri içerdiği için şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarına neden olabilir.
 • Mide sorunları olanlar, ülser gibi, tüketimine dikkat etmelidirler.

Tavsiyeler

Şalgam yılın her mevsiminde tüketilmesi mümkün besin kaynaklarındandır. Özellikle kış aylarında daha fazla tüketilmektedir. Bunu sebebi yüksek miktarda içerdiği C vitaminin soğuk algınlıklarına iyi gelmesi ve koryucu özelliğinin olmasındandır.

Yorgun bir iş gününden sonra bünyeyi dinlendirir, kasları ve sinir sitemini rahatlatır. Bu yüzden düzenli olarak tüketilmesinde fayda var.

Kaynaklar

 1. 19 Amazing Benefits of Turnip Juice
 2. Turnip Health Benefits
 3. Польза и вред репы
 4. Turnip greens nutrition facts
 5. 5 Amazing Juice Recipes for Optimum Health
 6. The Health Benefits of Turnips
 7. 8 Health Benefits Of Turnips
 8. Turnips are Tops for Health
 9. Репа: состав, свойства и польза
 10. Репа. Польза и использование

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu