TedavilerSağlık

Hacamat Tedavisi: Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Hacamat geleneksel Çin tıbbında durgunluğu gidermek ve qi (chi) akışını harekete geçirmek için kullanılan bir terapidir. Qi, vücut ve çevremizdeki dünyada dolaşan hayati enerjinin serbest akışıdır, eğer qi bozulursa veya rahatsız edilirse, vücuda durgunluk (blokajlar) veya dengesizlikler yaratabilir.


Hacamat Tedavisi Nedir?

Hacamat Tedavisi sırta uygulama Tedavi edici olan bu uygulama, genellikle camdan yapılmış kapların ısıtılmasını ve yerleştirilmesini içerir. Havadaki bardağı ısıtmakla vakum oluşur ve cilde uygulandığında doku fincan içine çekilir. Bu kan akışını arttırır,  bağ dokusunu gevşetir ve iyileşmeyi teşvik ettiği düşünülür.

Yara dokusunu parçalamak ve ağrıyı azaltmak için derin doku masajının kullanılma biçimine benzer. Bardaklar sıklıkla sırt, boyun ve omuzlara veya ağrı bölgesine yerleşir. Hacamat vakum tarafından oluşturulan emme derecesine ve iç durgunluk seviyesine bağlı olarak geçici morarma ve ağrıya neden olabilir.

Geleneksel Çin Tıbbı’na göre, bu işlem, toksinleri ve durgunluğu başarıyla kaldırdığından sonuçları olumlu olacaktır. Bardaklar, hava girmesini sağlayan contayı ve vakumu tutan bir kenar kaldırılarak çıkarılır.

İlgili Yazı: Hacamat Tedavisinin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası?


Hacamat Çeşitleri

Akupunktur uzmanının tedavi hedeflerine dayalı olarak farklı tipte tedavi teknikler seçilir. Farklı bardak türleri de vardır. Çoğu zaman bardaklar camdan yapılır. Bununla birlikte, bin yıl önce bardaklar bambu, kil veya hayvan boynuzlarından yapılmıştır.

Klasik Kazma Tekniği (ba guan zi)

Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcı ve akupunktur uzmanı olan Ann Michelle Casco, L.Cc.‘ye göre, klasik kazma tekniğine ba guan zi denir; bu ateşli ya da kuru bardaktır. Enerji meridyeni boyunca bir ashi (ağrılı alan) nokta veya bir akupunktur noktası üzerine fincanı yerleştirmeyi içerir.

Bardaklar, bireyin durumunun doğasına bağlı olarak, 5 ile 20 dakika arasında herhangi bir yere yerleştirilir. Genel bir tedavi şekli, 3 ile 10 günlük aralıklarla başlayan dört ile altı oturum içerir.

Sürgülü Fincan Tekniği

Geleneksel olarak ağrı ve kas spazmlarını tedavi etmek için sırtın geniş kas grupları üzerinde uygulanmaktadır. Masaj yağı, bardakların yerleştirilmesinden önce cilde uygulanır ve bardakların derinin yüzeyi üzerinde kolaylıkla kaymasını sağlar.

Havalı Hacamat (Air Cupping) Tekniği

Hacamat tedavisi havalı

Ateşli Hacamat’a (Fire cupping) alternatif, hava tutma özelliğine sahip Havalı Hacamat (air cupping), havayı fincanlardan çıkarıp vakum oluşturmadan, vakum oluşturan el tipi emme pompası kullanılır. Çin’de yapılan bazı klinik araştırmalar, bu tekniğin teknolojisindeki yeniliğin hastalar için daha rahat olduğunu ileri sürmektedir.

Hacamat uygulama

Islak Hacamat Tekniği

Kanama denilen akupunktur tekniğini Hacamatla birleştirir. Bir lansör, fincan uygulandıktan önce cildi övmek için kullanılır; bu da bölgeden az miktarda kan akmasını sağlar. Bu tedavinin iç toksinleri yok ettiği düşünülmektedir. Çin’deki uygulayıcıları bu tekniği iltihap/yangı koşulları “soğutmak” için kullanıyorlar.


Hacamat Tedavisi Ne Yapar?

Geleneksel Çin Tıbbı qi ve kanın durgunluğunun ağrı ve hastalığa neden olduğunu öğretir. Tedavi edilen bölgede, şişlik, ağrı ve gerginliği gidermek üzere, qi ve kanın yerel dolaşımını canlandırır. Yüzeye yabancı madde çekerek toksinleri giderir.

Bir batılı fizyoloji perspektifinden, Hacamat bağ dokusunun gevşemesine ve yüzeye kan akışını uyarır. Doku gevşemesini ve hücre-hücre iletişimini iyileştirir. ABD’li fizyolog ve akupunkturcu Helene Langevin‘in araştırması, bir ultrason kamerasını kullanarak hücre düzeyinde değişiklikleri belgeledi.

Helene Langevin Hacamat, akupunktur ve masaj gibi tekniklerin doku rahatlatmak ve iltihap belirtilerini azaltmak olduğunu göstermiştir. İnflamatuvar sitokinler (kimyasal haberciler) azaltılır, iyileşme ve rahatlamayı teşvik eden sitokinler arttırılır.


Hacamat’ın Faydaları Nelerdir?

Lokal ağrı kesici ve kas gevşetmeyi başlıca faydalarından sayılabilir. Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcılarının sağlıklı enerji akışının veya qi’nin engelleri olarak tanımladığı enerji tıkanıklığını ortadan kaldırarak genel sağlığı geliştirir.

Sporcular için bu tedavi, belirli bir kas bölgesine giden kan akışını artırmaya veya ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Rio 2016 Olimpiyatları’ndan birçok sporcu bu tedaviyi kullandı.  ABD’li yüzücü ekip üyelerinin bazılarının dairesel işaretleriyle kolayca görüldü.

Hacamat Rio 2016 Olimpiyatları Hacamat Rio 2016 Olimpiyatları Hacamat Rio 2016 Olimpiyatları Hacamat Rio 2016 Olimpiyatları


Hacamat Hangi Şartları Tedavi Eder?

Geleneksel olarak akciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır

  • Öksürük
  • Bronş tıkanıklığı
  • Astım.
  • Felç
  • Sindirim şikayetleri
  • Ağrı

Bazı araştırmacılar Hacamat üzerine bazı çalışmalar yapmış ve aşağıdaki konularda fayda edileceği bulgularına ulaşmışlardır.

 


Hangi Uzmanlar Hacamat Tedavisini Uygulayabilir?

Genellikle geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları tarafından yapılır.

Hacamat teknikleri tanımlanmıştır ve 1.000 yıl öncesinden Geleneksel Çin Tıbbı’nın ders kitaplarında bulunabilir. Deneyim ve yetenekli bir uygulayıcı bulmak için, California Akupunktur Kurumu veya Akupunktur ve Doğu Tıbbı Ulusal Sertifikasyon Komisyonu (NCCAOM) gibi akreditasyon ajansı tarafından lisanslı bir akupunktur uzmanını arayın.

Bu belgelere sahip uygulayıcılar saygın bir okulda 3.000 saatten fazla uygulama ve tedaviyi güvenli ve yasal uygulamaları için gerekli sınavları geçmiştir.


Hacamat’ın Zararları Nelerdir?

Hacamat sıklıkla deride izlere neden olur. Bunun sebebi çürümeye benzer şekilde kanı yüzeye çıkarmasıdır. Hemofili gibi kanama bozukluğu olan ya da anti-koagülanlarla (kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler ) tedavi edilen hastalar için iyi bir tedavi seçeneği olmayabilir. Bu koşulları taşıyanlar, Tedaviden önce akupunktur uzmanı veya doktor ile tedavinin artı ve eksilerini tartışmalıdır.

Hacamat aktif inflamasyon, yanıklar, enfeksiyon veya açık yaralar bulunan cilt bölgelerinde yapılmamalıdır. Bazı rahatsızlıklar oluşabilir, ancak yan etki olarak değerlendirilmemelidir. Durağanlık ortadan kaldırılarak bağ dokusu ve kaslar gevşetildiğinden orta, geçici rahatsızlık beklenebilir.

Oluşan çürükler ne kadar sürer?

Çürükler birkaç gün ile iki hafta sürebilir. Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcısı Casco‘ya göre, birkaç haftada tekrarlanan Hacamat tedavilerinin, durgunluk giderildiğinde morarma azalacağı tahmin ediliyor. Bu tedavi protokolünün başarılı sonucunu gösterir.

Çeviri: Ahmet Baba (19.02.2018) Mutlu ve Sağlıklı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu