RahatsızlıklarSağlık

Hacamat (Kupa Terapisi) Fibromiyalji İçin Faydalı Mıdır?

Hacamat, akupunktur tedavisi gibi geleneksel Çin tıbbında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Hacamatın 4. yüzyıldan günümüze kadar uzanan bir geçmişi olduğu bilinir.

hacamat yapan sporcu

Bu tedavi yöntemi hızlı bir şekilde ilerlemekte, kamuoyunda kabul görmeye başlamıştır ve Batı’daki bazı tıbbi pratisyenlerin dikkatini çekmeye başlamıştır.

ABD de yüzücü Michael Phelps’in Rio’da düzenlenen 2016 Olimpiyat etkinliklerinde sırtında ki hacamat izlerinden sonra daha da merak konusu olmuştur.

ABD de yüzücü Michael Phelps’in Rio’da düzenlenen 2016 Olimpiyat etkinliklerinde sırtında ki hacamat izlerinden sonra daha da merak konusu olmuştur.

Batı tıbbı henüz hacamatı çözmese de, Çin’den fibromiyalji tedavisinde hacamatla ilgili bazı araştırmalar var ve alınan sonuçlar olumlu görünüyor.

Hacamat konulu yazılar


Hacamat (Kupa Terapisi) Nedir?

Minik kupalarla yapılan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Uygulayıcı, bardağın içine yanıcı bir şey (alkol veya çeşitli otlar) koyar ve ateşe verir. Bu kabın içindeki oksijeni tüketir.

Sonra uygulayıcı bardağı ters çevirir ve cilde yerleştirir. Kabın içindeki hava daha sonra soğur ve bir vakum yaratır. Vakum derinin kabın içine doğru çekilmesine neden olur ve bu da kan damarlarının genişlemesini sağlar.

Cam kupalar ve ateş çalışmak için güvenli malzemeler değildirler. Bu nedenle, bazı uygulayıcılar, plastik kupalar kullanmaya başlamıştır. Plastik pompalı kupaların etkisi aynı olsa da riski minimumdur.

hacamat terapisi

Geleneksel Çin tıbbı, kupa terapisinin gözenekleri açtığını, kan akışını uyardığını ve vücudunuzdaki enerji akışı olan qi enerjiyi (chi enerji) dengeler. Genellikle akupunktur ile birleştirilerek yapılır.

Çin’de, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli koşulları tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır:

  • Astım
  • Bronşit
  • Artrit ve diğer ağrı türleri
  • Sindirim problemleri
  • Depresyon

Batı’da, kupa terapisinin fizyolojik etkileri veya hangi koşulların tedavisinde etkili olabileceği konusunda henüz elle tutulur bir araştırma yoktur.


Fibromiyalji İçin Hacamat

Fibromiyalji tedavisi olarak hacamata ilişkin ilk Çin araştırması 2006’da yayınlandı. Araştırmacılar, tedavi grubunda akupunktur, kupa terapisi ve amitriptilin ilaç kullandılar. Kontrol grubunda ise sadece amitriptilin kullandılar.

Akupunktur+hacamat+ilaç grubunun hem ağrı hem de depresyon söz konusu olduğunda, sadece ilaç grubundan daha fazla gelişme gösterdikleri sonucuna vardılar.

2010 yılında yapılan benzer ancak daha büyük bir çalışma katılımcıları üç gruba ayırmıştır:

  • Akupunktur+hacamat+amitriptilin
  • Akupunktur+hacamat
  • Sadece Amitriptili

Araştırmacılar, grup 1 de ki hastaların en iyi yol kat ettiğini vurguladı ve hem ilacın hem de Geleneksel Çin Tıbbının etkili olduğunu ve birbirini tamamlayabildiğini öne sürdü.

Fibromiyalji boyun ve omuz ağrısı

Fibromiyalji için Geleneksel Çin Tıbbı hakkındaki 2010 tarihli bir literatür taraması, kupa terapisinin olumlu sonuçlarından bahsetti, ancak Geleneksel Çin Tıbbı tedavilerinin daha önceki çalışmalardan daha iyi tasarlanması gerektiğini ve daha büyük çalışmalarda test edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir 2011 çalışmasında yalnızca hacamat tedavisine bakıldı. Fibromiyaljisi olan 30 kişiye, 15 gün boyunca günde 10 dakika kupa terapisi uygulandı. Araştırmacılar tedaviden önce, tedavi sırasında ve tedaviden iki hafta sonra ağrı ve hassas noktaları kontrol ettiler.

Hacamatın hem fibromiyalji ağrısını hem de hassas nokta sayısını azalttığı ve bulgularının plasebo kontrollü bir klinik çalışma gerektirdiği sonucuna vardılar.

ilgili yazı: Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtilerini, Nedenleri ve Tedavisi?


Hacamat Sizin İçin Uygun Mu?

Hacamat, nitelikli bir pratisyen tarafından yapıldığında genel olarak güvenli bir tedavi olarak kabul edilir. Genellikle akupunktur uzmanları ve masaj terapistleri tarafından yapılır.

Yüksek ateşiniz, adet kasılmalarınız veya kesi durumunda kolayca kanama yaşıyorsanız kupa terapisi yapmayı düşünebilirsiniz. Hacamat iltihaplı cilt yüzeyine yapılmamalıdır.

Fibromiyalji hastası birçok insanda allodini adı verilen bir ağrı türü vardır, bu da sinir sisteminizin normalde ağrısız hisleri ağrıya dönüştürdüğü anlamına gelir. Bu nedenle, kupa terapisi sırasında daha fazla ağrı hissedebilirsiniz.

Hacamatı denemek istiyorsanız, önce doktorunuza danışmalısınız. Kupa terapisi yaptırmaya karar verirseniz, uygulayıcının deneyimli ve saygın biri olmasına özen gösterin.

Herhangi bir semptomun tetiklenip tetiklenmediğini görmek için kupa terapisinden sonraki günlerde nasıl hissettiğinize dikkat edin.

Hacamatın etkili bir tamamlayıcı tedavi olduğunu unutmayın. Kullandığınız ilaçları veya gördüğünüz diğer tedavileri değiştirmesini beklemeyin. Kupa terapisi tek başına fibromiyalji tedavisi olarak kullanılmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu