SağlıkCoronavirüsSağlık Haberleri

Dünya Ayakta! İşte Günün Koronavirüs Gelişmeleri (12 Mart 2020)

Çin’de başlayarak hızla dünyanın diğer bölgelerine yayılan koronavirüs salgını etkisini artırarak sürdürmeye devam ediyor.

Şu ana kadar 4600’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve WHO tarafından pandemi ilan edilen salgın nedeniyle dünyanın dört bir köşesinde çarpıcı gelişmeler yaşanıyor ve çok ciddi önlemler alınıyor. İşte anbean günün koronavirüs gelişmeleri…

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vakalar ve ölümlerin sayısında artış yaşanmaya devam ederken, dünyanın dört bir yanından eşi benzeri görülmemiş önlemler gelmeye de devam ediyor.

12 Mart sabah saatleri itibariyle doğrulanmış vaka sayısı 126 bini geçerken, toplam 4630 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Virüs şu ana kadar aralarında Türkiye’nin de olduğu 114 ülkede görüldü.

İşte Günün Koronavirüs Haberleri Ve Anbean Dünyada Yaşananlar

13.32 – İran’da yeni tip koronavirüs nedeniyle 75 kişi daha hayatını kaybetti; can kaybı 429’a, vaka sayısı 10 bin 75’e yükseldi.

13.15  – İspanya Eşitlik Bakanı’nda koronavirüs tespit edildi. Yetkililer, tüm bakanlara koronavirüs testi yapılacağını duyurdu.

13.05 – Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA),yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tüm maçların yarından itibaren ertelendiğini açıkladı.

12.52 – Avusturya’nın başkenti Viyana’da koronavirüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği duyuruldu. Hayatını kaybeden kişinin 69 yaşında bir erkek olduğu açıklandı.

12.39 – Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, Avrupa Birliği (AB) İçişleri Komiseri Ylva Johansson ile bugün başkent Atina’da gerçekleştireceği bazı ortak programlar yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi.

12.35 – İspanyol hükümetinin başkent Madrid’i karantina altına alma planını değerlendirdiği iddia edildi.

12.10 – Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı Mi Feng düzenlediği basın toplantısında Çin’deki koronavirüs salgınının ‘pik noktasını’ geçtiğini ve azalmaya başladığını söyledi.

Mi’nin bu sözleri Çin’in koronavirüse karşı zafer ilan olarak yorumlandı.

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklamada Çin’in ‘koronavirüs danışmanı’ Zhong Nanshan’dan geldi. Zhong, iyileşen hastalarda enfeksiyonun tekrarlama oranının düşük olduğunu söyledi ve küresel salgının Haziran ayında tamamen bitmesini beklediklerini açıkladı.

12.00 – İzlanda hükümeti ülkede 90 koronavirüs vakası görüldüğünü doğruladı. Bu rakam 364 bin nüfuslu ada ülkesinin dünyada enfeksiyon oranı en yüksek ülke olduğu anlamına geliyor.

11.05 – Cezayir’de koronavirüs nedeniyle ilk kez birinin hayatını kaybettiği duyuruldu.                                                          

09.30 – Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, ABD Başkanı Trump’ın açıkladığı seyahat yasağına ilişkin bir açıklama yaptı. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Michel, “Trump’ın seyahat yasağı kararının ardından durumu değerlendiriyoruz. Ekonomik parçalanmadan kaçınılmalı. Avrupa, KOVİD-19’un yayılmasını önlemek ve en az sayıda insanın enfekte olmasını sağlamak için gerekli önlemleri alıyor” ifadelerini kullandı.

08.55 – Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev, koronavirüs salgını nedeniyle ülkede yapılacak halka açık tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.

07.28 – Yunanistan’da koronavirüs kaynaklı ilk ölümün yaşandığı duyuruldu. Hayatını kaybeden kişi başka sağlık problemleri de yaşayan 66 yaşındaki bir erkek.

07.20 – Koronavirüs salgınının merkezi olan Çin’in Hubey eyaletinin bazı bölgelerinde üretim devam etme ve seyahat kısıtlamalarını hafifletme kararı alındı. 

07.05 – Tayland’da 11 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 70’e yükseldi.

04.30 – NBA takımlarından Utah Jazz oyuncusu Rudy Gobert’e yapılan koronavirüs testinin pozitif çıktığı duyuruldu. NBA yönetimi, bu gelişmenin ardından ligde tüm maçların süresiz askıya alındığını açıkladı. Yıllık yaklaşık 8 milyar dolar geliri olan ligdeki tüm maçların durdurulması tarihte ilk kez gerçekleşiyor.

Koronavirüse yakalandığı açıklanan Gobert, 2 gün önce NBA’in salgına karşı aldığı önlemlerle böyle dalga geçmişti.

03.00 – ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs tedbirleri kapsamında Avrupa’dan tüm seyahatlerin askıya alındığını duyurdu. Seyahat yasağı İngiltere’yi kapsamayacak.

Kaynak: https://www.haberturk.com/dunya-ayakta-iste-gunun-koronavirus-gelismeleri-12-mart-2020-2611219

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu