Kadın Sağlığı

Anne Rahmindeki Bebekten Anneye Şifa

Sadece annelerin bebeklerini iyileştirebildiğini kim söyledi?

Bebek de iyileştirme özelliklerine sahiptir. Aslında, doğmamış olsa bile, ebeveynini iyileştirebilir.

Hamilelik sırasında, bir kadın bebeğine hem annedir hem de bebeğe bağlı plasenta yoluyla tüm yiyecek ve besinlerini bebeğe verir. Ayrıca bu besin aktarımı kanda depolanan proteinleri de içerir, böylece çocuğun bağışıklığı gelişir ve hastalıkla kendi başına savaşabilir.

bebek anne

Araştırma;

Bunu kanıtlamak için, sıçanlar ile bir çalışma yapılmıştır. Seçilen dişi fareler daha önce hiç çiftleşmemiş olan sıçanlardı; ve genleri protein üretebilmeleri için değiştirilmiş olan erkek farelerle çiftleştirildiler. Bunun sonucunda doğan bebekler, proteinin onlar için ayrı bir özellik oluşturduğu kanıtlanmış oldu.

Fark edilen başka bir durum daha vardı – dişi sıçanlar içlerinde yeşil parlayan protein geliştiriyordu. Daha önce bu yeteneğe sahip olmadıkları için, bu özel yeteneği bebek tarafından anneye geçmiş olduğundan araştırmacılar hemfikirdiler.

Aslında araştırma sırasında dişi sıçanlar, hamileyken yapay olarak kalp krizi geçirmişlerdi. İki hafta sonra öldüklerin de, otopsi raporları oluşturuldu.

Bu post-mortem(öldükten sonra) raporlar, dişi sıçanların kalpte ve kan damarlarında yeşil parlayan proteine ​​sahip olduğunu gösterdi. En müthiş olan şey ise, proteinin tam olarak bulunduğu yere ve hasar gören organa giden yolda olmasıdır. Başka herhangi bir organda protein bulunamadı.

Böylece doktorlar, fbebek kök hücrelerini kendi bedeninden annesine gönderebildiği sonucuna vardı. Annenin hasarlı organını iyileştirmek için kök hücrelerini kendi bedeninden annesine yolladı. Bu kök hücreler hamileliği sırasında annenin vücudunu iyileştirdiği ve onardı.

Ancak, bu araştırma henüz insanlar üzerinde denenmemiştir. Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan belirli bir durumda annede iyileşme kaydedildi. Peripartum kardiyomiyopati olarak doktorlar tarafından bilinen. Kadınların %50’si hamilelik sırasında kendiliğinden kalp yetmezliği çeker ve iyileşir.

Peripartum kardiyomiyopati henüz bilinmeyen nedenlerle de olsa hamilelik sırasında en yüksek iyileşme oranına sahiptir.


Peripartum kardiyomiyopati (PPKMP)

Gebeliğin son ayında veya postpartum erken dönemde kalp yetersizliği semptomları ve sol ventrikül fonksiyon bozukluğu ile seyreden, nadir fakat ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilen bir klinik tablodur. Bu hastalıkta kalp boşlukları (çoğunlukla kalbin sol kısmı) genişlemekte, kalp kası güçsüzleşip vücudun ihtiyacı olan kanı gerektiği kadar pompalamamaktadır. Bunun sonucunda ise kalp yetmezliği ortaya çıkmaktadır.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu