Tüp Bebek

İlaçsız Tüp Bebek (In Vitro Maturation: IVM) Nedir?

IVM Nedir?

IVM (In Vitro Maturasyon), hormonal enjeksiyonlarla, olgunlaşmadan önce bir kadından yumurta almayı içeren bir yardımcı üreme (ART) teknolojisidir. Olgunlaşmamış yumurtalar küçük bir cerrahi operasyonla toplandıktan sonra, hormonlardan veya doğal olarak oluşan bir oosit protein dimerini kullanarak olgunlaşırlar. Genellikle olgunlaşmış yumurtalar, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) adı verilen bir süreç kullanılarak elle döllenir. Embriyolar gelişmeye başlama zamanı geldiğinde kadının rahmine aktarılırlar ve  hamilelik olup olmadığını görmek için beklemeye başlanır.

Oosit IVM  1990’lardan beri mevcuttur, fakat, in vitro fertilizasyon (IVF) daha iyi getiri (sağlıklı olgunlaşmış yumurta) sağlamamsı nedeniyle nadiren kullanılmıştır. Avustralya’daki araştırmacılar, IVM sürecini iyileştirmekte, belki de yakın gelecekte daha rekabetçi bir seçenek haline gelebilir.


IVM Tüp bebek uygulamasıEski ve yeni IVM prosedürleri arasındaki farklar nelerdir?

Eski ve yeni IVM prosedürleri çok benzer, sadece bir açıdan birbirinden farklıdırlar. Olgunlaşmamış yumurtalar kadının yumurtalıklarından toplandıktan sonra, bir hücre kültüründe olgunlaştırılırlar. Eski yöntem, yumurta olgunlaşması için hormonları kullanırken, yeni yöntem ise cumulin denilen bir protein dimeri kullanır. Eski IVM çok sağlıklı olgun yumurta üretemezken, yeni yöntem% 50 daha sağlıklı yumurtalar üretir.

Doçent Dr. Robert Gilchrist (UNSW’nin Kadın ve Çocuk Sağlığı Okulu), eski IVM prosedürüne yönelik bu iyileştirmeleri araştıran bir araştırmacı ekibinin başındadır. Yumurtayı olgunlaşmaya teşvik etmek için hormon kullanmak yerine, olgunlaşmayı teşvik eden bir oosit proteininin (büyüme faktörü) gücünü kullanmışlardır. Gilchrist ve meslektaşları cumulin adı verilen, oositin destekleyici hücreleriyle iletişim kurarak aynı etkiye sahip olan bir protein dimeri keşfettiler. Siklik-AMP (c-AMP) modülatörleri olarak adlandırılan hücre sinyal molekülleri ile birleştiğinde, bu ikisinin sağlıklı olgun yumurtalar üretme gücü vardır.

Günümüzde dünya çapında kullanılan IVM prosedürüyle ilgili konular, olgun yumurta kalitesinin, üretilen kaliteli IVF prosedürlerine kıyasla azaldığı yönündedir. Şimdi bu problem cumulin ve c-AMP’nin kullanımı ile çözülebilir gibi görünüyor.


IVM ilaçsız tüp bebek IVM, IVF’den neden farklı?

IVF prosedürü, yumurtaların hala yumurtalıklarda iken yumurtanın olgunlaşmasını teşvik etmek için kadınların yumurta toplama süreci boyunca birden fazla hormonal enjeksiyon yapılmasını gerektirir. IVM prosedürü yumurtaları alındıktan sonra olgunlaştırır, bu da anneye yapılan hormonal enjeksiyonları gereksiz hale getirir. Bu, özellikle polikistik over sendromu (PCOS) olan kişiler, üreme sorunlarına sahip diğer kadınlar ve yan etkileri nedeniyle kanserden kurtulmaya alışan veya iyileşme sürecinde ki kadınlar için iyi bir haberdir.

IVF hastaları hormon enjeksiyonlarına, bir aylık periyotta yaklaşık üç ultrasound ve beş kan testine tabi tutulur. Yeni IVM prosedürü, bir haftadan kısa sürede yalnızca birkaç kan testi ve transvajinal ultrason gerektirir. İVM ile küçük miktarda hormon olsa bile, IVF hastalarının aldığı oranlardan% 90 oranında geri kalırlar ve hormonlar genellikle bir hap veya fitil olarak uygulanır. Hormonal enjeksiyonların çok az olması (gonadotropinler çok pahalı olabilir), daha az sayıda test  ve laboratuvar kullanımı ve daha kısa bir zaman aralığın da uygulanması ile yeni IVM’nin maliyetinin IVF’den çok daha düşük olması bekleniyor.

Yumurta alımı ve olgunlaşmasından sonra, IVF ve yeni IVM için süreçler son derece benzerdir. Her ikisi de yumurta ve spermleri bir kapta karıştırabilir veya elle yumurtaları gübrelemek için intrasitoplazmik sperm enjeksiyonunu (ICSI) kullanmayı seçebilir.


ıvm tüp bebek IVM ile ilgili atılmış adımlar nelerdir?

1. Adım: Bazı başlangıç ​​testleri yumurtaları almak için en uygun zamanı belirlemeye yardımcı olmak için ultrasonlarla ve kan testiyle yapılır. Kadınlardan ayrıca, hap veya fitil formundaki prosedürden önce küçük dozlarda hormon almaları istenebilir.

2. Adım: Çıkarma için doğru zaman belirlendiğinde olgunlaşmamış yumurtalar küçük bir cerrahi prosedür aracılığıyla yumurtalıkta az veya hiç uyarılmadan alınır, yumurtalıkları çıkarmak için içi boş bir iğneyi pelvik boşluk boyunca yönlendirmek için ultrasonografi kullanılır. Potansiyel rahatsızlığı azaltmak ve gidermek için ilaçlar sağlanmaktadır.

3. Adım: ESK: Olgunlaşmamış yumurtalar bir hücre kültürüne yerleştirilir ve olgunluğa erişene kadar hormonlarla uyarılır. YENİ: Olgunlaşmamış yumurtalar bir hücre kültürüne yerleştirilir ve olgunluğa erişene kadar cumulin ve c-AMP ile uyarılır. Bu aşamada hem eski hem de yeni olanlar yaklaşık 24-48 saate olgunlaşırlar.

Adım 4: Genellikle, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI), elle yumurtaları gübrelemek için kullanılır (her olgun yumurta içine bir sperm eklemek için küçük bir iğne kullanarak yapılır).

5. Adım: Yumurtalar gübrelenir ve büyümeye başladıktan kısa bir süre sonra doktor, küçük bir cerrahi işlemle perspektif anneye bir ila dört embriyo ekler. Sonra, implantasyonun başarılı olup olmadığını görmek için kısa bir süre beklenmelidir (12 günden az süredir).

6. Adım: Eğer döngü başarıldıysa, yeni hamile kadın ya da çift bakımını bir OB / GYN’ye yönlendirecektir. Döngü başarısız olursa, çift veya kadın başka bir IVM döngüsünden geçmeyi seçebilir.


IVM prosedürlerinin ortak yan etkileri veya riskleri nelerdir?

Yumurtalıkların IVM ile hormon uyarımı yapılmadığı veya az olduğu için, IVF hastalarıyla karşılaştırıldığında over hiperstimülasyon sendromunun (OHSS) gelişme şansını hemen hemen büyük oranda azaltır. Bu, IVF hastalarının, özellikle de polikistik over sendromu (PCOS) olanların karşılaştığı bir risktir.

Her tür ART’da olduğu gibi, birden fazla embriyo takıldığında çoğul gebelik şansı da vardır.


Yeni IVM prosedürünü kimler kullanabilir?

Toplanmadan önce yumurtaları olgunlaştırmak için hormon enjeksiyonuna ihtiyaç duymadan yararlanabilecek birkaç kadın grubu vardır:

 • Hiperstimülasyon sendromuna (OHSS) eğilimli, ölümcül bir durum oluşturabilecek polikistik over sendromlu (PCOS) kadınlar. IVM yumurtalıkları uyaramadığından, OHSS geliştirme riskinin azlığına sahiptir
 • Kanseri iyileşen veya iyileşme aşamasında olan kadınlar, çünkü yumurtalıkları uyarmak için kullanılan hormonal faktörlerden bazıları geride bırakılmış kanser dokularını uyarabilir.
 • IVM, hamileliğe dönük yardımcı üreme teknolojileri (ART) arayışında olan genç kadınlar için daha düşük maliyetlidir ve IVF’den daha az risk taşır.
 • IVF alan kadınlardan, toplanan yumurtalar olgunlaşmamıştır. Prosedür devam edebilmesi için IVM prosedürleri bu hücrelerin olgunlaşmasını sağlar.
 • Sınırlı sayıda yumurta bırakan kadınlar, çünkü IVM ile yumurtalık hiperstimülasyonu, IVF’den daha düşüktür. Bu, toplanamayan yumurtaları korumanın daha iyi bir şansı olduğu anlamına gelir.

Aşağıdaki IVF için uygun olan kişiler de IVM’den yararlanabilirler:

 • Bloke veya bozulmuş fallop tüpleri olan kadınlar
 • Fallop tüpleri çıkarılan kadınlar
 • Erkekte kısırlık, azalmış sperm sayısı veya hareket yeteneğinin azalmış olması
 • Yumurtlama bozuklukları, prematüre over yetmezliği veya uterin fibroidler bulunan kadınlar
 • Genetik bir bozukluğu olan bireyler
 • Açıklanamayan infertiliteye sahip çiftler veya kadınlar

Eski ve yeni uygulamanın başarı oranları nelerdir?

Mevcut IVM, IVF kadar yaygın olarak kullanılmasa da, tek bir IVF döngüsü için başarı oranları, IVF’nin tek bir döngüsü için ortalama% 40’a kıyasla, yaklaşık% 32 oranındadır.

Henüz, “yeni” uygulama için klinik oranlar belirlenmemiştir. Bir kez klinik çalışmalardan geçtiğinde, başarısı hakkında daha fazla bilgimiz olacaktır.


Bir IVM masrafı ne kadardır?

Bir döngünün mevcut maliyeti 5.000 ila 7.000 $ arasında değişirken, döngü başına IVF maliyeti 15.000 ila 20.000 $ arasındadır.


Yeni prosedür ne zaman halka sunulacaktır?

2016  yılının sonundan itibaren, prosedür Avustralya’daki Cook Medical tarafından yürütülen klinik öncesi denemelerden geçiyordu. Kamuoyuna ulaşana kadar üç ila beş yıl sürebileceğini tahmin ediyorlar. Araştırmacılar, prosedürün güvenli olduğunu ve kısa veya uzun vadeli herhangi bir sorun oluşturmadığını açıkça göstermektedir. Denemeler tamamlandıktan sonra, Birleşik Devletler Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yeni uygulamayı ABD’de kullanım için onaylamak zorunda kalacatır.


Ya sağlıklı yumurta üretmezsem kocam kısırsa?

Verici yumurta, sperm veya embriyo kullanmayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, donör konularında deneyimli bir danışmanla konuştuğunuzdan emin olun. Donörün yasal hakları da dahil olmak üzere sperm bağışı ile ilgili çeşitli yasal konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız.


Kaç tane embriyo oluşturulmalı veya aktarılmalıdır?

Aktarılan embriyo sayısı tipik olarak toplanan yumurta sayısına ve anne yaşına bağlıdır. Kadınlar yaşlandıkça implantasyon oranı düştükçe implantasyon olasılığını artırmak için yaşa bağlı olarak daha fazla embriyo implante edilebilir. Bununla birlikte, transfer edilen embriyoların daha fazla olması çoğul hamilelik şansını arttırır. İmplantasyondan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun, böylece hem implant kaç tane embriyo üzerinde anlaşırsınız.


Referanslar

1. David G. Mottershead, et. al. Cumulin, an oocyte-secreted heterodimer of the transforming growth factor-beta family, is a potent activator of granulosa cells and improves oocyte quality. Journal of Biological Chemistry. 25 September 2015. doi: 10.1074/jbc.M115.671487

http://www.jbc.org/content/290/39/24007.full

2. Fertility breakthrough could see IVF replaced with new process (News.Com.AU, 2016)

http://www.news.com.au/lifestyle/parenting/pregnancy/fertility-breakthrough-could-see-ivf-replaced-with-new-process/news-story/206f0d9e000cea73366b027fb9eab117

3. A fertility treatment that could mean pregnancy for half the cost (Discover Magazine, 2009)

http://discovermagazine.com/2009/jun/16-the-newest-in-fertility-treatments-pregnancy-for-half-the-cost

4. Institution for Human Reproduction

http://www.infertilityihr.com/ivm.html

5. Fertility Authority: In Vitro Maturation

https://www.fertilityauthority.com/treatment/vitro-maturation-ivm

6. A. Ellenbogen, T. Shavit, and E. Shalom-Paz. IVM results are comparable and may have advantages over standard IVF. Facts View Vis Obgyn. 6(2): 77-80. 2014.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4086019/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu