Yeni Araştırma Diyabetin Beslenmeyle 10 Haftada İyileşebileceğini İddia Ediyor!

Yeni Araştırma Diyabetin Beslenmeyle 10 Haftada İyileşebileceğini İddia Ediyor!

Tip 2 diyabetin, hastaya göre oluşturulmuş bol yağlı düşük karbonhidratlı bir beslenmeyle 10 haftada iyileştirilebileceğini yeni bir çalışma iddia ediyor. (1) Bu çalışmayı 238 hasta üzerinde yapan araştırmacılar karbonhidratı kısıtlamak ve yağı arttırmanın çok şaşırtıcı iyileşmelerle sonuçlandığını buldular.

Çalışmaya katılan hastaların yarısı 10 hafta içinde sonuç alarak diyabet ilaçlarını azaltmış veya tamamen kesmişler. Indiana Üniversitesi’nde (ABD) yürütülen bu araştırma grubunun lideri, obezite tıbbı uzmanı Profesör Sarah Hallberg bu kadar fazla sayıda hastada bu kadar büyük bir değişimi ilk kez gördüklerini belirtiyor: “Daha önce böyle bir şeyin mümkün olabileceğini düşünemezdik. Sonuçlar beni çok şaşırttı ve artık bu yaklaşımın mevcut tedavilerin yerini alarak standartlaştırılması gerekiyor.”

Profesör Hallberg aynı zamanda şunları söyledi: “Diyabet bir karbonhidrat toksisitesi durumudur. İnsülin direnci ise karbonhidrat tahammülsüzlüğü (intoleransı) durumudur.”

Mevcut kılavuzlar diyabetlilere ne kadar karbonhidrat tavsiye edileceği konusunda yeterli kanıt yoktur diyor. Ancak Profesör Hallberg kılavuzların değiştirilmesi gerektiğini, Tip 2 diyabetin özellikle tedaviye erken başlanırsa, tamamen tedavi edilebileceğini belirtiyor. (1)

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz

Sağlıklı Yaşıyoruz notu: Tip 2 diyabetin iyileştirilebileceğini biz zaten Prof. Dr. Canan Karatay’ın kitaplarından, özellikle de “Karatay Diyeti’yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var” kitabından (2) öğrenmiştik. Karatay Diyeti uygulayarak Tip 2 diyabetten kurtulanların hikayelerini Canan Karatay’la Şifa Bulanlar kitabında bulabilirsiniz.

Kaynaklar:
(1) http://www.express.co.uk/life-style/health/777963/diabetes-diet-reverses-in-10-weeks-type-two

(2) Karatay, Prof. Dr. Canan Efendigil, Karatay Diyetiyle Obezite ve Diyabete Çözüm Var, Hayykitap, İstanbul, 2013. ISBN: 978-605-5181-15-4

(3) Çağlar, F. Nurçin, Çağlar, A. Okan, Prof. Dr. Canan Karatay’la Şifa Bulanlar, Hayykitap, İstanbul, 2016. ISBN: 978-605-9841-55-9

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

Yazar Hakkında

Mutlu ve Sağlıklı

Mutlu ve Sağlıklı bir yaşam için yararlı doğal tedaviler ve güncel sağlık haberleri.

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey