BeslenmeBitkiler

Avokado’nun Sağlığa Faydaları

Avokado Faydaları

Avokado tüketimi son yıllarda yapılan araştırmalara göre, beslenme kalitesi ve besin yararlılığı açısından önemli ve üstelik metabolik sendrom riskini de ciddi ölçüde azaltabilmektedir.

Salatalarınıza avokado eklemek sadece tat için değil aynı zamanda sağlık için de son derece önemlidir. Son çalışmalar göstermiştir ki herhangi bir salataya taze ya da avokado yağı eklendiğinde iki temel antioksidan -likopen ve betakaroten- emilimi ciddi ölçüde artabilmektedir.

150 gr kadar taze avokado eklenen marul, ıspanak, havuç salatalarında ki karotenoid emilimi %200-400 arasında artmıştır. Karotenoidlerin yağda çözündüğünü düşününce aslında avokadonun bu yararlılığı arttırmasına şaşırmamak gerekiyor.


Avokado Besin Değerleri

Avokado besin değerleri

Yüksek yağ içeren bir meyve olarak bilindiği için insanların gereksiz yere tüketmekten korktukları bir besin oldu. Avokadonun kalori değerinin % 85’inin yağdan geldiği doğrudur  ancak bu yağ sağlık için çok kıymetli bir yağdır. Öncelikle avokadodaki yağda mevcut olan fitosterollerin iltihap kontrol etmekte faydalı inflamatuar destekleyicisi oldukları bilinmektedir.

İkinci  önemli nokta avokadoda bulunan polihidroksillenmiş yağ alkolleridir. (PFAS) PFAS okyanus bitkilerinde çok yaygın olarak mevcut olmasına rağmen kara bitkilerinde pek nadir karşımıza çıkmaktadır ve avokado bu yönden oldukça sıradışı bir meyvedir diyebiliriz. Aynı fitosteroller gibi, PFAS da aynı zamanda anti-inflamatuar faydalar sunmaktadır.

Üçüncü olarak avokado yağında oleik asit olarak adlandırılan bir yağ asidi olağan dışı sayılabilecek kadar yüksek miktardadır. Avokadoda bulunan yağın yarısından çoğu aynı zeytin ve zeytinyağında olduğu gibi oleik asit şeklindedir. Oleik asit karotenoidler gibi yağda çözünen besinlerin emiliminini artırır ve birlikte yenilen sebze meyvelerden azami besin değerinin alınmasına faydalı olmaktadırlar.

Zeytinyağının kalp sağlığına faydalarını artık bilmeyenimiz yok gibi ancak onunla benzer özellikler gösteren avokadodan sanıyoruz. Avokadoda bulunan yağlar da kalp sağlığı için esas olan oleik asit, omega-3 yağ asitleri cinsindendir.

Avokadonun kalp sağlığına etkisi sadece faydalı yağ asitleri içeriği ile de sınırlı değildir. Avokadonun yüksek B Vitaminleri ve Folik Asit içeriği ideal bir homosistein düzenleyicidir. Yüksek homosistein düzeyinin kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü oluşturduğunu düşünürsek avokadonun kalp sağlığına faydasını bir kez daha onaylamış oluruz.


Leziz ve Pratik Avokado Salatası Tarifi

Bu tarif aslında asırlar önce Aztek’lerin yaptığı Guacomole tarifinden çok da farklı değil. Meksika Restaurant’larında karşınıza çıkan avokado püresi gibi ancak daha diri ve salata kıvamında. İsterseniz marula sarıp tüketebilirsiniz, ya da benim genelde yağtığım gibi filizlenmiş tahıl ekmeği kızartıp üzerine sürebilirsiniz, zaman zaman yanına konserve ançüez ya da salataya da ekleyince tam bir öğün oluyor.


Avokado Nasıl Soyulur?

Avokadoda bulunan karotenoidin konsantrasyonu özellikle kabuğuna yakın koyu yeşil kısmında çok yoğundur. Bu yüzden avokadoda bıçakla kabuğunu soyma metodunu kullanılması önerilmemektedir. Faydasından azami derecede yararlanmak için şu şekilde soyulması tavsiye edilir.

1-Ortadan ikiye uzunlamasına kesip iki elinizle ters taraflara güç uygulayıp ikiye ayırın

2-Çekirdeğine resimde göründüğü gibi bıçağı saplayıp çevirin ve çıkartın

3-Eğer salataya küp küp doğrayacaksanız bıçağınızın ucuyla resimdeki gibi çizin ve kaşıkla kabuğundan sıyırın

4-Eğer dilimlemek isterseniz o zaman yarım avokadoyu önce 3 parçaya bölüp kabuğunu muz soyar gibi soyun ve istediğiniz incelikte dilimleyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu