Sağlık

Deniz Tuzu ve Kaya Tuzu’nun Bilinmeyen ve İnanılmaz Faydaları

Kaya tuzu, tuzun henüz işlenmemiş doğal haline verilen isimdir.Tuz temel besin kaynaklarından biri olmakla birlikte insan sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır.


Rafine Sofra Tuzu

Rafine edilmiş sofra tuzlarına eklenen birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Bu katkı maddelerinde insan sağlığı üzerindeki zararları yapılan araştırmalara göre kabul edilmiş fakat hala bu tuzların kullanımı engellenememiştir.

Ancak kaya tuzunda aynı şey geçerli değildir.Bu tuz diğer tuzlara oranla mineral bakımından daha zengin ve kimyasallardan tamamen arınmış ve kurtulmuş doğal bir tuz çeşidi olarak sofralarımızdaki yerine almaktadır.


Kaya Tuzu

Kaya tuzu tamamen doğal ve mineraller bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı insan sağlığı içinde önemli bir yere sahiptir. Fakat çok fazla yayılmadığından veya bilinmediğinden dolayı insanların bu vitamin kaynaklarını tüketimi neredeyse yok denecek kadar azdır.

Birçok uzmanlar da insanları kaya tuzu tüketimi arttırmasını önermekte ve kişileri bilgilendirmektedir. Diğer birçok tuz kaynaklarında katkı maddeleri bulunduğundan dolayı insan sağlığını tehdit etmektedir.

Kaya tuzunun doğal olması ve hiçbir katkı maddesi bulunmadığından dolayı gönül rahatlığı ile kullanılması birçok uzman tarafından önerilmektedir. Kaya tuzu sofra tuzu gibi kolay ulaşılabilen ve karışabilen bir tuz olmadığından çok fazla yaygın değildir.

Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Selim Yurtsever, şifa kaynağı olan kaya tuzunun kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaya tuzunda insan vücudundaki gibi 84 farklı element bulunduğunu, bunun vücudun ihtiyacı olan elementlerin kaya tuzundan karşılanabileceği anlamına geldiğini vurgulayan Yurtsever;

“Kaya tuzu astım, bronşit gibi alt solunum yolları hastalıklarına iyi geliyor. Ayrıca cildin güzelleştirilmesi, yüzlerde bulunan aknelerin giderilmesi, antidepresan özelliğinin yanında stres alıcı yanıda var. Evde tuz kristalini eriterek içerisinde 20 dakika kadar durulursa bacaklarda ve kollardaki ağrıların gitmesinin yanında ferahlamayı da sağlar. Tansiyon hastalarında ekseriyetle tuz kısıtlanır. Fakat bazı hastaların vücudunda sodyum seviyesi düşükse tuz kısıtlandığında farklı sorunlar olabilir. Bu hastaların özellikle kaya tuzu tüketmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.


Rafine Tuz Vücutta Neden Ödem Yapar

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Dr. Selim Yurtsever, kaya tuzunun aksine rafine edilmiş tuzun böbreklerde ciddi yük oluşturduğuna dikkati çekerek, “Böbrek bu yükü karşılayamayınca vücutta ödem olur, ileri ki dönemde kalp yetmezliği gelişir.

Eklemlerde birikerek çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Böbrek ve safra kesesi taşı oluşmasına katkı yapar. Hipertansiyona neden olur. Doğal tuzun anti ödem özelliği var. Başbakanımızın sofralarda kaya tuzu kullanılmasına dair açıklaması oldu. Sağlık Bakanlığı’ndan beklentimiz, sofralarda sağlıklı kaya tuzunu kullanmaya yönelik çalışma yapmasıdır.” diye konuştu.

Azerbaycan’da Kaya Tuzu Mağaraları Otel Olarak Kullanılıyor

Medikal şirketlerin suni olarak tuz odaları kurmaya başladığını belirten Yurtsever “ Azerbaycan’da tuz mağaraları 1979 yılından bu yana tuz otelleri olarak kullanılıyor. Bulunma yolu da Polonya’da tuz madeni işçilerinin alt solunum yolları hastalıklarına yakalanmaması üzerine yapılan bilimsel araştırma sonrasında ortaya çıkarılmış.

Ayrıca 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde yapılan bir araştırmada doğal kaynak suyunda lityum oranı düşük olan bir bölge seçiliyor. Suç oranı açısından araştırıldığında lityum oranı normal olan bölgedeki insanlara nazaran gasp, cinayet, tecavüz gibi olayların fazla olduğu ortaya konuyor.” şeklinde konuştu.

Tuz Lambaları Çok Yararlı

Tuz lambalarının da son dönemde yaygınlaşmış bir yöntem olarak kullanılmaya başlandığını ifade eden Yurtsever şöyle konuştu: “ İnsanlar yatak odalarında tuz kristalinin içerisinde lamba yakıyorlar. Isı ve ışıkla ortaya çıkan iyonlar psikolojik rahatlık yanında havadan tozu, poleni temizliyor.

Evlerde kullanılan LCD televizyonlar 100- 200 hatta daha fazla Herz civarında frekansa sahip. İnsan beyninin elektriksel akımı ise 8 Herz civarında ölçülmüş. Yani televizyon insan vücudundaki normal elektriğinin 10 – 20 katı fazlasını veriyor. Bunlar vücuda ciddi zarar veriyor. Büyük tuz kristalleri sayesinde bu zararlar da önlenebiliyor.”

Rafine tuzun endüstriyel amaçlı üretildiğine işaret eden Yurtsever şu bilgileri verdi: “Üretimin yüzde 95’i endüstride kullanılıyor. Plastik, yağ, deterjan sanayinde kullanılıyor. Artan yüzde 5’lik kısımda sofralara alınıyor.”

Doğal tuzun evde yapılacak kolay bir testle de anlaşılabileceğini belirten Dr. Yurtsever yöntemi şöyle anlattı:”Evde bir bardak sirkenin içerisine tuz kristali atılıp bir süre beklenince 10 dakika sonra alttan üste doğru gaz kabarcıkları çıkar. Bu çıkıyorsa tuz doğal değildir.”

Öz Bilgin Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Suat Bilgin ise, Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesinde bulunan Hacıbektaş kaya tuzu havzasında bir milyar tonluk kaya tuzu rezervinin Türkiye’nin en az bin yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti. Bilgin, ekonomik değeri yüksek bu rezervin imkansızlıklar sebebiyle yeterince ekonomiye kazandırılamadığını da ifade etti.

Türkiye’de yaygın olarak Tuzköy Hacıbektaş Havzasının dışında, Çankırı, Yozgat Sekili, Kırşehir Tepesidelik, Kars Kağızman ve Iğdır Tuzluca’da üretim yapıldığını belirten Bilgin, dünya genelinde de kaya tuzu rezervi açısından en şanslı ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.

Bilgin, yurt dışından özellikle Avrupa ve Arap ülkelerinden ciddi talep gelmesine rağmen üretim kapasitelerinin azlığından dolayı karşılayamadıklarını da kaydetti.

Dinçliğin Formülü Kaya Tuzunda Gizli

Fitoterapi uzmanı Dr. Mustafa Eraslan, kaya tuzunun insan vücuduna çok yararlı olduğunu söyledi

Dinçliğin formülünün suda eritilmiş kaya tuzu olduğunu belirten Eraslan, kaya tuzunun suda eritilip günde bir kaşık tüketilmesinin insanın sağlığına çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.Tarihte tuz için savaşların yaşandığını belirten Mustafa Eraslan, tuzun insan yaşamı için çok önemli olduğunu söyledi.

Günümüzde tuzluklardan rahatlıkla akabilen tuzların birçok kimyasal içermesi sebebiyle insan vücuduna zarar verdiğini belirten Eraslan, “Bizim kullandığımız tuz, gerçek tuz değil. Tuzluğunuzu çevirdiğinizde hiç durmandan akan tuz sağlıklı tuz değildir. Başta Alzheimer dahil birçok hastalığı neden olan bu tuzun tüketilmesi oldukça zararlıdır. Sağlıklı olan tuz ise kaya ve deniz tuzudur” diye konuştu.

İnsan vücudunun dünyanın küçültülmüş bir modeli olduğunu ifade eden Dr. Mustafa Eraslan, “Dünya üzerinde ne kadar madde ve element varsa, insan vücudunda da o kadar madde ve element vardır ve oranları bile sağlıklı bir insan vücudundaki ile aynıdır” ifadelerini kullandı. Bu maddelerin çoğunun dışarıdan alınamadığını söyleyen Eraslan, insan vücudu ve dünyada bulunan elementlerin tuzda da olduğunu söyledi ve kaya tuzunun insan vücudu için gerekli tüm maddeleri içerdiğini vurguladı.

Tuz Solesi

Eraslan, “Dünya üzerinde soy gazlar hariç 84 tane element var, insan vücudunda da 84 tane element var ve kaya tuzu da 84 element içeriyor. İşte siz gerçekten kaya tuzunu düzgün kullanırsanız, insan vücudunda en ufak bir sıkıntı çekmeden gıda takviyeleriyle birleştirerek sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz” diye konuştu. Tuz ihtiyacının sole denilen bir yöntemle hazırlanması gerektiğini söyleyen Mustafa Eraslan, “Sole kaya tuzunun yüzde 26’lık eriğidir. Kısaca 3 su bardağı suyunun içinde 1 bardak kaya tuzunun eritilmesiyle elde edilir. Bu tuzlu suyu sabahları bir tatlı kaşığı ya da yemeklerde tuz olarak kullanılabilir” dedi.

Solenin yararlarını sıralayan Eraslan, “Sole uygulaması sabahları dinç kalkmaya, hastalıklara karşı etkilidir. Sole sayesinde birçok hastalık zamanla kendi kendine ortadan kalkar, sabahları dinç kalkarsınız, çocukların zihni açılır ve odaklanma sorunu ortadan kalkar” ifadelerini kullandı.

İnsan Vücudu Yağla Çalışır

Günümüzde insanların kronik yorgunluktan şikayetçi olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Eraslan, bu yorgunluğu besin piramidi olarak dayatılan beslenme sistemine bağladı. Beslenme zincirinin Amerika tarafından üretilen bir yöntem olduğunu söyleyen Eraslan, bu sistemin uygulandığı ABD’de en çok obezin olduğunu ve en çok hastalığın bu ülkede yaşandığını ifade etti.

Eraslan insan vücudunu arabaya benzeterek, yakıtın çok önemli olduğunu ve insanın da aldığı besinlerin yaşantısına son dere önemli etki yaptığını belirtti. Eraslan, “İnsan vücudu yağla çalışır, hayvansal ve zeytinyağlarının mutlaka sıklıkla tüketilmelidir.

Peygamber efendimiz sığırın eti şifa yağı devadır buyurmuştur, bizim de bunlara dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu. Eraslan, günümüzde kullanılan gübre ve kimyasallar nedeniyle toprağın bozulduğunu ve sağlıklı beslenmeyi kötü etkilediğini söyledi.


Deniz Tuzunun İnanılmaz Faydaları

Deniz tuzu; deniz suyundan elde edilen, özel tesislerde üretilen bir tuz türüdür. Deniz suyunun özel havuzlarda depolanması, sonrasında güneş enerjisi yardımıyla suyun buharlaştırılması ile elde edilir. Geriye kalan madde deniz tuzudur. Daha sonra bu tuz işlenerek ambalajlanır. Yapısında bol miktarda magnezyum, demir, sülfür ve kalsiyum bulunmaktadır.

İçinde bir çok tıbbi özellik bulunduran deniz tuzu mucizevi tuz olarak adlandırılır. İçinde seksenden fazla mineral bulunduran deniz tuzu oldukça faydalıdır. Cilt sorunlarından metabolizma sorunlarına kadar pek çok sorunla savaşan deniz tuzunun kullanım alanları oldukça geniştir. Deniz tuzunun kullanılabileceği alanları ve faydalarını şu şekilde maddelendirebiliriz.

Tuzlu Suyun Faydaları

 • Denize girdikten sonraki dinlenmişlik ve arınmışlık halini hepimiz biliriz. Havuza girdiğimizde ise bunu hissetmeyiz. Sebebi sudaki tuzdur.
 • Sizler de akşam eve geldiğinizde bütün günün üzerinizde bıraktığı ağır etkiler ve stresten kurtulmak için ya da toplantı, sınav gibi üzerinizde gerilim yaratan durumlardan önce ellerinizi bir miktar (1 litre suya iki çorba kaşığı tuz yeterli) tuzlu suyla yıkadığınızda bu birikmiş olan negatif elektrikten kurtulur ve arınırsınız.
 • Her akşam eve geldiğinizde ellerinizi sabunlamadan önce, banyonuzda lavabo başında önceden hazırlayıp bıraktığınız bir miktar tuzlu su ile yıkayın.
 • Duş alırken de arada tuzlu suyu başınızdan aşağıya dökerseniz tam ve net sonuçlar alırsınız.
 • İş dönüşü ayaklarınızı tuzlu suyla yıkamak tahmin ettiğinizin ötesinde bir yarar sağlar.
 • Tuzlu su bedende birikmiş negatif elektriği iletkenliği sayesinde sizden alır götürür.
 • Reiki ve şifa ile uğraşan kişilerin de seans öncesi ve sonrası bunu uygulamaları kendilerini ve uygulatıcıyı korumada büyük yarar sağlıyor.

Tuzun Faydaları

Tuzun çeşitleri çok fazla olduğu gibi faydaları da bir o kadar fazladır. İşte onlardan bazıları…

 • Osteoporoz Sorunlarını Önler
 • Diş Sağlığı
 • Depresyon ve Uyku Problemlerine Faydaları
 • Sindirime Faydaları
 • Diyabete Faydaları
 • Güçlü Bağışıklık Sistemi
 • Kilo Vermeyi Kolaylaştırır
 • Asit Seviyesi
 • Kas Spazmlarını Önler

Osteoporoz Sorunlarını Önler

Sağlıklı kemikler için faydalı olan tuzun yaklaşık 1/4’ü kemiklerde depolanmaktadır. Su ve tuzun kemiklerde eksikliği sodyum eksikliğine bu da kemiklerin zayıflamasına neden olur. Böylece aşırıya kaçmadan düzenli olarak su ve tuz tüketimi yapılmalıdır.

Diş Sağlığı

Tuz diş sağlığında önemli rol oynar. Bu özelliğinden dolayı diş macunlarında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Ev yapımı deniz tuzu ve kabartma tozu karıştırılmış macunu dişlerinize uygulayabilirsiniz. Bu hem dişlerin temizlenmesini sağlar hem de diş minelerini güçlendirir.

Depresyon ve Uyku Problemlerine Faydaları

Bazı kişilerde tuz eksikliği yatarken ağızdan salya akıntısına neden olur. Tuz eksikliği su sıkıntısına neden olur ve bu yüzden tükürük bezleri aşırı balgam üretir.

Yatmadan önce deniz suyu tüketmek aşırı tükürük üretimini engeller. Ayrıca, deniz tuzu, serotonin ve stres ile başa çıkmak için hormonlar için melatonin üreterek gece dinlenmeyi sağlar, bu aynı zamanda depresyondan korur.

Sindirime Faydaları

Deniz tuzu tükrük bezleri vücutta sindirimi sağlamak için tükrük bezlerini uyarır, bu uyarı hızlı sindirimi kolaylaştırır. Böylece deniz tuzu kabızlığı önleyerek sindirim sistemine katkıda bulunur ve bağırsaklar aracılığı ile küçük besin parçalarının emilimi sağlanır.

Diyabete Faydaları

Deniz tuzu vücutta uygun kan şekeri düzeyini korumak için yardımcı olarak insülin ihtiyacını azaltabilir. Bu özelliği sayesinde diyabet eğilimi olan bünyelere faydalıdır.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Deniz tuzu, anti-viral özelliklere sahip dünyanın en eski antibiyotiklerindendir. Bu özelliğinden dolayı antibiyotik görevi görür, lakin aynı zamanda antibiyotiklerin etkisini düşürür. Deniz tuzu, virüs, ateş, grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır ve bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Gerçi sofra tuzu bu konuda yararlı değildir, deniz tuzu su tutmayı önlemenin yanında sindirimi arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Daha önce de belirttiğimiz gibi deniz tuzu kabızlık sorunlarını da ortadan kaldırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Asit Seviyesi

Kas ve sinir sistemi sağlığı için bünyede asit seviyesinin sağlıklı düzeylerde olması oldukça önemlidir. Vücutta asit seviyesinin çok yüksek veya çok az olması bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tuz bu asit seviyesini dengeleyerek sağlığımızı korur.

Kas Spazmlarını Önler

Potasyum kasları sağlıklı şekilde çalışması için hayati önem taşır. Deniz suyu kaslarda yaş seviyesini dengeler ve sağlıklı emilimin oluşmasına katkıda bulunur. Böylece kas ağrıları, spazmlar ve kramplara engel olur.


Tuzun Diğer Faydaları

Günlük hayatta fazlasıyla tükettiğimiz tuzun bilmediğiniz yönlerini sizler için bir araya getirdik.

 • Sofra tuzu yemeklerimiz için elektrolit sodyum sağlar.
 • Bu mineral vücut içinde hücreler arası sıvı dengesinin sağlanması, kasların kasılması ve sinir iletilerin transferi için gereklidir.
 • Tuz aynı zamanda sindirim sisteminde besinlerin emilimine yardımcı olmaktadır.
 • Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi günlük en fazla 2300 mg sodyum yani yaklaşık olarak 5500 mg tuz tüketilmesini önermektedir.
 • Tuzun, özellikle de sodyumun yeterli miktarlarda tüketimi gerekli olmasına rağmen, çok fazla tuz tüketimi durumunda vücutta ciddi dengesizlikler ve birçok ciddi hastalığın görülme riski artmaktadır.

Saç Bakımı

Bir çorba kaşığı deniz tuzu ile zeytin yağı veya Hint yağı karıştırılarak saç ovulur. Bir havlu sarılarak 20 dakika bekletilir ve durulanır. Bu işlem haftada bir iki kez yapıldığında güçlü, sağlıklı ve yumuşak saçlara sahip olunur.

Vücut Peelingi

6 kaşık deniz tuzu yoğurt ve balla karıştırılarak tüm vücuda ovalanarak uygulanır. Çok bastırmadan uygulanmalıdır. Sonrasında ılık duş alınıp cilt nemlendirilir. İçine isteğe göre lavanta yağı veya cilt için yararlı çeşitli yağlar da eklenebilir. Bu sayede vücut ölü deriden kurtulur. Kan dolaşımı hızlanır. Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Ve selülit giderici bir etki elde edilmiş olunur.

Deri Çatlakları

Banyo suyuna deniz tuzu eklenir isteğe göre küvetin içine okaliptus yağı veya lavanta yağı gibi yağlar eklenerek vücut ovalanır. Küvet veya jakuzi içinde bu şekilde dinlenirse deri çatlaklarına iyi geleceği gibi vücudu sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye de kavuşulur.

Bunların yanında deniz tuzu mutfaklarda da kullanılabilecek özelliğe sahiptir. Yemeklerde kullanılabilir. Turşularda kullanılır. Zeytin, üzüm yaprağı gibi salamura edilmesi gereken yiyeceklerde kullanılabilir. Faydalı diye bol miktarda kullanmak yanlış olacaktır. Her bir alan için gerektiği ölçüde kullanılmasında yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu