PsikolojiYoga

Yoga’nın Sağlığa Faydaları

Eğer yoga tutkunuysanız, şimdiye kadar yoganın faydalarını zaten görmüşsünüzdür. Kış aylarında üşütmeden kaynaklanan hastalıklara daha az yakalanmış, uyku sorunu yaşamamışsınızdır. Ama hala bazı şüpheleriniz varsa bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Yoga yapan kadın Yoga aslında doğu kökenlidir fakat yoganın sağlığa faydaları hakkında batıda daha fazla araştırma yapılmıştır.

Avrupa da yapılan bir çok bilimsel araştırma, yoganın kronik ağrıları iyileştirdiğini,bazı hastalıklara iyi geldiğini ortaya koyan sonuçlara ulaşmışlardır.

Daha çok vücut hareketlerini kapsadığı için günümüzde giderek yayılmakta olan kas hastalıklarına karşı korunmak için sağlık uzmanları tarafından önerilmektedir. Gününün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren ve tabletlerle dolaşan insanoğluna teknoloji yeni hastalıklar hediye etmekte. Hareketsiz kalan yeni nesiller, doğal olarak belirli bir yaşta başta kas hastalıkları olmak üzere, sindirim sistemi, kalp gibi ciddi hastalıklara yakalanma riski artmaktadır.


Yoga’nın Sağlığa Faydaları

Daha çok beden eğitimi olarak görünmesine rağmen, ruh sağlığına da oldukça faydalıdır. Yoga yardımıyla dışarı atılan negatif enerji kişinin mutlu olmasını sağlar. Günümüzde ister istemez yaşadığımız ortamlardan negatif enerjiler alırız ve bu enerji olumsuz düşüncelere neden olabilmektedir. Yoganın yardımıyla bu duygulardan kurtularak mutluluğu yakalamak mümkün.

Bunun dışında yoganın fiziki faydaları da vardır. Kalp sağlığından, sindirim sistemi sağlığına, omurilik sağlığında zihin sağlığına kadar, çok geniş yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur.

Şimdi detaylı olarak yoganın faydalarına bakalım;

Esnekliği Arttırır

Vücut esnekliğinin artmasını sağlar. Düzenli olarak yapıldığında kademeli olarak vücudun esnediğini fark edersiniz. Daha önce yapılmasını imkansız gördüğünüz bir çok hareketi yapma kabiliyeti kazanırsınız. Buda kas sağlığına faydalıdır.

Kas Gücünü Arttırır

Güçlü kasların oluşmasını sağlayan yoga özellikle sırt ve artrit ağrılarının giderilmesine iyi gelir. Yoganın düzenli olarak yapılması kasların dayanma gücü artar.

Denge İlişkisi

Bazı meslekler sürekli aynı hareketi defalarca yapmayı gerektirir. Ofis ve masa başı işleri gibi. Bu işlerde genelde kafa öne eğik pozisyonda olur ve belirli bir süre sonra boyundan başlayan kas ağrıları giderek bütün vücudu kaplar. Bu hastalıkların ilerleyen dönemleri vücut dengesini bozar. Fakat düzenli olarak yoga yapmak denge kaybı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan kamburluk sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Kıkırdak ve Eklem Sağlığı

Eklem ve kıkırdak sağlığına yoganın katkısı inanılmazdır. Eklem ve kıkırdaklar bir sünger gibidir. Sıkıldığında içerisinde bulunan sıvıyı dışarı atar ve açıldığında yeni sıvı alır, bu yeni besinler alması anlamına gelir. Böylece kıkırdaklar ve eklemler besin eksikliğinin neden olduğu hastalıklardan korunmuş olur. Bunun yanında kıkırdak ve eklemler sürekli hareket halinde olduğu için farklı hastalıklara yakalanamazlar.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

Yoganın içerdiği yüzlerce egzersiz kemik sağlığına faydalıdır. Yogada bulunan bir çok duruş şekli kişinin kendi ağırlığını kaldırmaya yöneliktir. Böylece doğal bir şekilde yapılan egzersizler kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu konuyla ilgili olarak yapılan araştırmalar yoganın yaşlılığa bağlı kemik hastalıklarına yakalanama riskini azalttığını ortaya koymaktadır.

Kan Akışını Hızlandırır

Yogada yapılan spesifik hareketler kan dolaşımının bütün vücutta sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yeninden ayaklara kadar düzenli olarak kan dolaşımı sağlar. Bunun diğer bir avantajı da kan akışı aracılığıyla oksijenin bütün organlara  ulaşmasıdır. Yapılan klinik araştırmaları böbrekle alakalı veya diğer hastalıklardan dolayı bacaklarda meydana gelen şişmelere karşı yoganın kan akışını düzenlemesi şişmelerin hafiflemesini sağlamaktadır. Yoganın kan dolaşımını arttırması kan pıhtılaşmasına da engel olmaktadır.

Kalp Sağlığına Faydaları

Düzenli olarak yapılan yoga hareketleri kalp ritminin düzenlenmesini sağlar. Buda kalp krizi riskini azalttığı gibi, depresyonla mücadeleyi arttırır. Ayrıca kalp ritimlerini düzenleyerek kalbin farklı olumsuz koşullarda direncini arttırmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür

Eğer yüksek kan basıncı sorunları yaşıyorsanız, yoga sizin için alternatif tedavi metodu olabilir. İngiliz, The Lancet dergisinde yayınlanan bir makalede yoganın kan basıncını büyük ölçüde düşürmeyi başardığı belirtilmiştir.

Böbrek Üstü Bezleri Düzenler

Kortizol seviyesini düşürür. Böbrek üstü bezlerinin sağlığının bozulması başta böbrekler olmak üzere genel vücut sağlığını tehdit eder. Bunun yanında böbrek sütü bezlerinin doğru çalışmaması beyinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Böbrek üstü bezlerin sağlığını koruyarak ciddi anlamda sağlığımıza katkıda bulunduğu gibi, çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Mutlu Olmak İçin Yoga

 Genel anlamda spor yapmak stres ve depresyonla mücadelenin en önemli metotlardan bir tanesidir. Yoga yaparak enerji dışarı atılır ve yeninden vücut enerji toplayarak sürekli zinde kalır. Hareketsiz kalan vücut düşünülenin aksine çok daha fazla yorulur, özellikle zihinsel yorgunluk zirve yapar ve stresten kaynaklanan depresyon meydana gelir. Bu yüzden vücut enerjiyi sürekli doldur boşalt yapmalıdır. İşte bu noktada önemli rol oynar.

Kan Şekerini Düşürür

Kan şekerini düşürmeyi sağlar.  Yoganın, kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürücü kilo kaybını teşvik ve insülin etkilerine duyarlılığı arttırıcı fonksiyonları vardır. Bütün bu özellikleri kan şekeri seviyesini aşağıya çekmesini sağlar.

Motivasyon

Yoganın önemli bileşenlerinden bir tanesi motivasyonu arttırmasıdır. Düzenli yoga, koordinasyonu hafıza, bellek hatta IQ ya etki etmektedir.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir: 


Yoga’nın Diğer Faydaları

 • Merkezi sinir sistemi üzerine direkt etki eder, stres durumlarında sinirlerin dayanma gücünü artırır. Düzenli nefes alıp verme işlemini sinirlerin gevşemesini sağlar.
 • Yoganın içerdiği yüzlerce hareket her yaştan insanın uygulamasını mümkün kılmaktadır. Bu yüzden her yaştan insan yapabileceği nadir beden ve ruhsal aktivitedir.
 • Düzenli olarak yoga yapmak uyku sorunlarının ortadan kalkmasını sağladığı gibi, uyku düzeni oluşturmanızı sağlar.
 • Mesaisinin büyük bir bölümünü, bilgisayar karşısında, basa başında veya direksiyonda geçiren kişilerin bak kasları zamanla zayıflar ve bacaklar güçsüzleşir, düzenli yoga yapmak ilerde meydana gelebilecek bacakla ilgili hastalıkların oluşmasını engeller.
 • Astıma iyi gelir. Yoganın astıma faydalı olduğunu bir çok sağlık uzmanı söylemektedir. Ciğerlerin çalışmasını ve solunum yolları kaslarının güçlenmesini sağlayarak astım hastalığının semptomlarını azaltır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan yoga, genel anlamda hastalıklarla mücadeleyi arttırır.
 • Sindirim sistemine faydalıdır, bağırsak hareketlerini arttırır.
 • Yoganın bağırsak hareketlerini arttırması aynı zamanda zayıflamayı kolaylaştırır. Bunun yanında düzenli olarak yapmak kaslardaki yağların erimesini sağlayabilir.
 • Özgüveni arttırır. Yoga yapmak vücut ve ruh sağlığını korumaya faydalıdır. Sağlam ruh ve vücut kişin kendine olan güvenini arttırmayı sağlar.
 • Bazı kaynaklar yoganın sinüzite iyi geldiğini belirtmektedir.
 • Yoganın diğer faydası da alerji ve enfeksiyonlara karşı vücudu korumasıdır. Yoga yapılırken ter atmak vücuttaki alerjiye neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar.

Yoganın Zararları

 Yoga bilinen yüzlerce hareketten oluşur ve bu vücut hareketleri her yaşa hitab eder. Düzenli olarak yapmak sağlık açısından bir çok avantaj sağlar, fakat yanlış uygulamalar ve aşırıya gitmek bazı sorunlara neden olabilir.

Eğer tıbbi amaçlı yoga yapmak istiyorsanız uzmanından yardım almanızı öneririz.


Tavsiyeler

Amerika’da yoga bazı kas ve kemik hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Ülkemizde ise yoganın geçmişi çok fazla olmasa da gün geçtikçe popüler olmaya devam etmekte. Halbuki yoganın özellikle bulunduğumuz çağda hayatın bir parçası oması gerekiyor.

 1. 5 Surprising Health Benefits of Yoga
 2. Yoga: Fight stress and find serenity
 3. 5 Surprising Health Benefits Of Yoga

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu