SağlıkKanser

Kahve Lavmanı Faydaları, Detoks ve Kanserle Mücadele

Kahve Lavmanı Nedir?

Kendinizi tüm kahve beslenme durumlarını bilen gerçek bir “kahve sevgilisi” olarak düşünebilirsiniz, ancak sağlığınızı iyileştirmek için alışılmışın dışında bir şekilde kahve kullanmaya istekli misiniz?

Kahvenin içme konusunda belgelendirilmiş iyi faydaları olsa da, içmek bu antioksidan zengini içecekten maksimum fayda elde etmenin tek yolu değil. Kafeinli sıvıyı direk olarak kolonunuza enjekte etmek garip gelse de araştırmalar Kahve Lavmanın alt bağırsakların temizlenmesi ve sağlığınızın iyileştirilmesi için etkili bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Bağırsak Temizliği

Kahve Lavmanın bakterileri, ağır metalleri, mantarları ve mayaları (örneğin candida semptomlarından sorumlu olanlar gibi) karaciğer ve kolon da dahil olmak üzere yıkamaya yardımcı olduğu bilinirken aynı zamanda iltihabı da azaltır – bu nedenle insanlara bağırsak işlevini geri kazandırmaya, onların enerji seviyelerini arttırmak ve yıllarca sıkıntıya yol açan rahatsızlıklardan kurtulmalarına yardım etmektedir.

Bunun tamamen delice olduğunu düşünmeye başlamadan önce, binlerce yıldır lavman dahil olmak üzere çeşitli doğal detoksifikasyon tedavilerinin sindirim fonksiyonunu ve genel sağlığı iyileştirmek için kullanıldığını göz önünde bulundurun.

İsa’nın hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olmak için İsa’nın yiyecek ve su gibi sıradan maddeleri ve malzemeleri nasıl kullandığını anlatan Ölü Deniz Kaydırmaları (The Dead Sea Scrolls ) gibi antik tarihsel senaryolardan bahsedildi. (1)

Bağırsak Sağlığı ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir

Birçok kişi müshil ilaçların ve reçetelerin sindirim bozukluklarının altında yatan nedenini çözmediğini fark ettikçe, doğal lümenlerin çeşitleri, dışkı nakilleri ya da geleneksel olmayan bağırsak sağlığını iyileştirme yolları popülerlik kazanmaktadır.

Hastalıkla mücadele için tam anlamıyla bir ana yol olmamasına rağmen, kahve lavmanları yeni bir şey değildir. 1800’lerin sonlarından beri uygulanıyor ve ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırmaya veya kaza sonucu zehirlenme vakaları ile mücadele etmek için kullanılmışlardı.

İlk kez 1950’lerde Gerson Enstitüsü tarafından ünlü olan Kahve Lavmanı kanser hastalarının tedavisinde anahtar olarak kullanmaya başladığında, diğerleri şimdi geleneksel tedavilere veya reçeteli ilaçlara iyi yanıt vermeyen çeşitli hastalıklar için bu prosedüre dönüyor.

Günümüzde fonksiyonel ve alternatif ilaçların doktorları, kanser, parazitler, aşırı dozlar, kabızlık, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kandida virüsü, IBS ve diğer sindirim bozukluklarıyla savaşmak için doğal tedavi protokollerinin bir parçası olarak Kahve Lavmanı kullanıyor.


Kahve Lavmanı Nasıl Çalışır

Gerson Enstitüsüne göre, “karaciğerde biriken toksinleri atmak ve serbest radikalleri kan dolaşımından uzaklaştırmak” temel amacına sahiptirler. (2) Araştırmalar kahve Lavmanından elde edilen kafeinin biyoyararlanımı, oral olarak içilen kahve içerecek şekilde yaklaşık 3.5 kat daha düşük olduğunu göstermektedir. (3)

Kahve çekirdeklerinin doğal olarak antioksidanlar ve sindirim sistemi de dahil olmak üzere iltihaplanma seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olan kafein dışında cafestol palmitate, kahweol, teobromin, teofilin gibi yararlı bileşikler içerdiği bilinmektedir. (4)

Yutulduğunda içilen kahve içerisindeki bileşikler ya  da doğrudan kolon içine kahve eklemek, kolon kaslarının kasılmasına neden olan bir katarakt gibi davranır. Bu dışkıyla birlikte sindirim kanalı boyunca hareket etmeye yardımcı olur, kabızlık vakalarını çözer ve tuvalete gitmeyi kolaylaştırır.

Kanser ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Farkında olduğunuz gibi normal bağırsak hareketi, atıkları ve toksinleri (ağır metaller veya aşırı yağ asitleri gibi) vücuttan dışarı taşımak için yararlıdır. Araştırma, kahve lavmanında kafein ve diğer bileşiklerin hemoroidal ven yoluyla karaciğere gittiğini gösterdi. Kahve kan damarlarını açar, bağırsak hareketlerine yardımcı olan düz kasları rahatlatır ve dolaşımı geliştirir. Karaciğere ulaştığında, kahvenin safra kanallarını açmasına ve uygun sindirim ve boşaltım için gerekli olan safra üretimini artırmasına yardımcı olduğu düşünülür. (5)

Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar kahve lavmanının yararlarının antioksidan, anti-inflamatuar ve doğal bir kan temizleyici gibi davranan glutatyon S-transferaz olarak adlandırılan karaciğerde yaratılan faydalı bir enzimin üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilmeyi içerdiğini de gösterdi. (6)

Bazı kanıtlar kahve lavmanından aşağıdaki faydaların  sağlanacağını göstermektedir.

 • Sindirim dokusunun onarımı
 • Karaciğer temizliği
 • Kan dolaşımının iyileştirilmesi
 • Artan bağışıklık
 • Hücresel rejenerasyona yardımcı
 • Sık rastlanan kabızlık, şişkinlik, kramp ve mide bulantısı gibi sindirim konularının hafifletilmesi
 • Bağırsak sağlığının iyileştirilmesi
 • Düşük enerji seviyelerini ve ruh hallerini iyileştirmek (depresyon belirtileri ile savaşmak gibi)

 


Kahve Lavmanının Faydaları

Antioksidan Aktiviteyi Artırır

Kahve Lavmanı normal seviyelerin üstünde glutatyon S-transferaz üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Fonksiyonel tıp pratisyeni ve eczacı Suzy Cohen’in belirttiği gibi, insanlar ek formda glutatyon için iyi para ödüyorlar, bu yüzden kendiniz daha fazla üretim yapma olanağınız oldukça değerli! (7)

Bu enzimi o kadar güçlü kılan özellik, sindirim sistemindeki serbest radikalleri süpürebilme yeteneğidir; vücuttaki iltihaplanma, kötü bağırsak sağlığı, karaciğer hastalığı ve hücre hasarına katkıda bulunur. Serbest radikaller nötralize edildiğinde, karaciğerden ve safra kesesinden üretilen safra, bu maddeleri bağırsak hareketi yoluyla vücudun dışına taşır.

Kansere Karşı Mücadele için kullanılır

1958’de yayınlanan “Kanser Tedavisi” nin yazarı Max Gerson, M.D. binlerce kanser hastasında kahve lavmanını başarıyla kullandı. (8) Dr. Gerson detoksifikasyonu hızlandırmak için beslenme takviyeleri ve günlük lümen ile kombine edilmiş özel bir anti-inflamatuar diyet kullanımına öncülük ettiğinde doğal kanser tedavisi olarak ünlü kahve lavmanı yaptı.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre organik vejetaryen diyet artı pankreas enzimleri ve kahve Lavmanı kanser hastalarının bağışıklık sistemini kurma ve elektrolit dengesini (hücrelerdeki potasyum seviyeleri gibi) yeniden kazandırma amaçlı Gerson Terapisinin temel özelliklerini oluşturuyordu. (9) Hastalarının çoğu ağrı kesicilerini durdurmayı ve bazen günde altı tane kahve enemasına kadar performans gerçekleştirerek karaciğer fonksiyonlarını ve doku onarımını sağlamayı başardılar.

Detoksifikasyonu Geliştirir

Benzer şekilde “kan diyaliz biçimi” ne göre hareket ederek, kahve lavmanı bağırsak duvarından ve kan dolaşımından istenmeyen maddeleri kaldırmaya yardımcı olur. Diyaliz detoksifikasyonu artırmak için zorla ya da yapay bir yöntem olarak düşünülür ve bu tam olarak kahve lavmanın yaptığı şey vücudun atık maddeleri atmasına yardımcı olmasıdır. Enfeksiyondaki başlıca rolü mekanik olarak kolonun yıkanması, potansiyel olarak zararlı parazitlerin, bakterilerin, mayaların ve iltihaplanmaya ve dolayısıyla hastalığa katkıda bulunan ağır metallerin ortadan kaldırılmasıdır.

Kahvenin doğal bir “sıkıcı” (astringent) gibi davrandığına dair bazı kanıtlar vardır. Çünkü cildin veya mukoza zarlarının sindirim sistemi içinde soyulmasına ve gençleşmesine yardımcı olur (cildin cebinde cırt cırtlarına nasıl yardım ettiğine benzer şekilde). Bazı araştırmacılar bağırsak astarındaki mukoza tabakasının yüksek oranda toksini bulundurabileceğine inandıklarından vücudun bu astarı temizleme sürecini hızlandırmasına yardımcı olur.

Kahve yanında kahve lavmanında kullanılan suyun terapötik etkileri de var. Hidroterapi olarak bilinen su terapisi kolon ve rektumdan arındırıldığında vücudun iyileşmesine yardımcı olurken dışkının geçiş zamanını da hızlandırır. (10)

Kabızlığı Azaltır

Kabızlık, yetişkinler için en yaygın problemlerden biridir, bu nedenle müshiller en çok satılan reçetesiz ilaçlardan biridir. Düzenli olarak dışkılamak için mücadele eden milyonlarca yetişkinden biriyseniz, kahve lavmanı çeşitli şekillerde doğal kabızlık rahatlığı sağladığını bilmekten mutluluk duyarız. Birincisi kolonun içine yerleştirilen sudaki artış, bağırsakta peristaliteyi arttırmaya yardımcı olurken, suyun bir kısmı da safra üretimini arttırmaya yardımcı olur.

Lavmanın mekanik etkileri kolonun daha aktif hale gelmesine ve dışkı boşaltılmasına ve darbeli dışkıların, toksinlerin ve kabızlığa neden olabilecek gıda kalıntılarının giderilmesine yardımcı olur. Kahve aynı zamanda kolondaki divertikülleri temizlemeye yardımcı olabilir; bu kolon duvarda hafif sol kanlı gıda parçacıkları veya bakteri organizmalarının tuzağa düşmesine neden olan hafif deliklerdir.

İnsanlar genellikle de kahve Lavmanından en iyi sonucu alırlar; ayrıca, şeker, beyaz rafine un gibi ateşli yiyecekleri ve sindirimi yavaşlatabilecek hidrojene yağlar gibi bol miktarda su içip diyetlerini geliştirirler.


Kahve Lavmanı Nasıl Yapılır

İyi haber şu ki, kahve Lavmanı kendi banyonuzda rahatlığında (veya seçtiğiniz her yerde) evde kolaylıkla ve ucuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Evde kahve lavmanı yapmak için, taze kahve çekirdeği ile birlikte bir lavman kiti satın almanız gerekir. Kahve Lavman kitleri bazı sağlık gıda veya ilaç mağazalarında ve kesinlikle çevrimiçi bulunabilir. Bazen “gezgin kitleri” denilen daha basit sürümlerden, lavmanın daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için yerçekimi kullanan plastik kova türlerine kadar çeşitli çeşitler mevcuttur.

Bir lavman kiti seçtikten sonra, kahve çekirdekleri satın almanız gerekir. Sadece sertifikalı organik kahve ve tüm kimyasal spreylerden arındırılmış öğütülmemiş (Beans) satın almak gerekmektedir.  Kahve kalitesi detoksifikasyon işleminin ne kadar etkili olacağını belirlediği için önemlidir. En son iltihaplanma ve işlev bozukluğu ile uğraşıyorsanız, yapmak istediğiniz son şey doğrudan sindirim sisteminize kimyasallar yerleştirmektir!

Bağırsak Kanseri (Kolon Kanseri) Belirtileri ve Tedavileri ile ilgili yazılarımız

Tüm lavmanlarda olduğu gibi mümkünse dışkıladıktan hemen sonra yapmak daha iyidir; bu da daha rahat, etkili ve daha uzun süre muhafaza etmeyi kolaylaştırır. Yakın zamanda bağırsak hareketi yapmamış olsanız bile (örneğin kabız haldeyseniz) lavman yapabilirsiniz, ancak birçok insan sabahları banyoya gittikten hemen sonra lavman yapmak ister.

Bir sindirim hastalığından iyiye gidiyorsanız haftada bir kez veya günde bir defa  lavman yapmak önerilir. Aslında bazı durumlarda örneğin kanserden iyileşen insanlar günde birkaç defa kahve lavmanı yapabilirler. Kahve Lavmanı sık sık yapmayı seçerseniz paradan tasarruf etmek için tekrar kullanılabilir bir lavman kiti almayı ve doğal bir deterjanla temizlemeyi düşünebilirsiniz.

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra, kahve lavmanını güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için takip etmeniz gereken adım adım bir rehber:

Adım Adım Kahve Lavmanı Nasıl Yapılır

1- Lavmanı yapmak için kahve çekirdeklerini filtrelenmiş su ile birleştirmek için ocak üstünde küçük bir kap kullanın. Filtrelenmiş su çoğu uzman tarafından şiddetle tavsiye edilir ve musluk suyundan (mineral veya kimyasal madde izlerini içeren) daha az risk oluşturabilir. 3 fincan süzülmüş su ile birlikte 2 çorba kaşığı organik kahve çekirdeği ekleyin ve 15 dakika kaynatın.

2- Yaklaşık 15 dakika kaynatıldıktan sonra karışımı oda sıcaklığından biraz daha sıcak olacak şekilde soğumasını bekleyin. Parçacıklardan arınmış bir sıvıya sahip olmak için karışımdan kahve çekirdeklerini tülben veya süzgeç ile süzün.

3- Şimdi lavmanınızı hazırlamaya hazırsınız. Bu yüzden havluyla banyo zemini gibi yaklaşık 15 dakika uzanabileceğiniz rahat bir yer seçin. Çoğu kişi bir tuvalete yakın olmak ve gerekirse temizlemek için ekstra havlu bulundurmayı sever. Nerede olursanız olun lavman kitinizi alın ve kovayı veya torbayı sizin ve yerin en azından 1 metre üzerine koyun. Yani zeminde yatıyorsanız, kovayı veya torbayı bir havlu askısı, duş kabini vb. Üzerine asmayı deneyebilirsiniz. Bu yerçekiminin kahve sıvısını daha hızlı ittirmesine yardımcı olur böylece sindirim sisteminize daha iyi girip işini yapabilir. .

4- Kahve sıvınızı lavman çantasına veya kovasına dökün ve  hortumu kapalı tutun. Başlamadan önce sıvının kaçmaması için vananın kapalı olduğundan emin olun. Hortumun ucunu kaplamak için hindistancevizi yağı  kullanın. Hindistancevizi veya zeytinyağı rahatsız olmadan hortumun rektumunuza girmesini kolaylaştıracaktır. Fetüs pozisyonunda sağ tarafınıza yatın ve hortumun başını rektumunuza takın ve yaklaşık 1 inç içeriye girmesini sağlayın.

5- Vanayı kullanarak Kahve haznesinden kahve boşalıncaya kadar kahvenin rektumunuza yavaşca akmasını sağlayın.  Aceleci davranmayın ve sıvı sızıntısı olmaması için hortumu sıkı bir şekilde içeride tutun. Yaklaşık 12-15 dakika boyunca Kahvenizi içeride tutmanıza yardımcı olan en rahat şekilde oturma pozisyonunda bekleyin.  Sisteminizi etkili bir şekilde temizlemenize ihtiyaç duyduğunuz maksimum süre 15 dakikadır, bu noktada tutunmayı bırakabilir ve boşaltımı yapabilirsiniz.


Kahve Lavmanı Riskleri ve Potansiyel Yan Etkileri

Kore Üniversitesi Sindirim Hastalıkları ve Beslenme Enstitüsü çeşitli hastalarda kahve lavmanı etkilerini inceledi ve kahve lavmanı kullanan kişilerin genellikle herhangi bir komplikasyon veya yan etki yaşamadığını bildirdi. (11) Kahve lavmanı sindirim sistemi bozukluğunun tedavisinde güvenli ve uygulanabilir bir seçenek olarak görülmektedir ve şu anda kahvede lavmanlara ilişkin olumsuz bir olay bulunmamaktadır.

Geçmişte lavman kullanmanızla ilgili karışıklıklar yaşadıysanız, kendi başınıza bir kahve lavmanı uygulamaya başlamadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. Kafein etkilerine duyarlı olabildikleri için kahve lavmanı genellikle hamile kadınlar veya çocuklar için önerilmez.

Yine de lavmanlar kolonda yırtık ve dehidrasyon veya aşırı uygulanan elektrolit dengesizlikleri gibi bazı yan etkilere neden olur. İşlemi daha rahat hale getirmenin bir yolu daima bir yağlayıcı kullanmak, çok yavaş ilerlemek ve yönergeleri çok dikkatli bir şekilde izlemektir. Kahve sıvısını yeterince soğutarak ve süzerek yanıkları ve tahrişi önlediğinizden emin olun.

Geçmişte hemoroit veya kolonda yırtık yaşadıysanız ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda işlemi zorlamamalısınız. Ayrıca tepkilerinizi izleyene ve artan bağırsak hareketlerinden dolayı baş dönmesi, kas krampları veya güçsüzlük gibi herhangi bir dehidrasyon bulgusu yaşamadığınızdan emin olmak için haftalık birden fazla lavman yapmamalısınız. Sisteminizi boşaltmaya yardımcı olmak için Lavman kullanırken bol su için.

Kaynaklar

 1. Healing Aia Holistic Wellness: http://www.healingaia.com/blog-resources/nutritional-balancing/five-elements-of-nutritional-balancing/detox-protocols/coffee-enemas/
 2. Gerson Institute: https://gerson.org/pdfs/How_Coffee_Enemas_Work.pdf
 3. ISRN Pharmacology, March 2013, “Pharmacokinetics of Caffeine following a Single Administration of Coffee Enema versus Oral Coffee Consumption in Healthy Male Subjects”: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3603218/
 4. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, April 2011, “Coffee and its consumption: benefits and risks”: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21432699
 5. Clinical Nutrition Research, July 2014, “Coffee enema for preparation for small bowel video capsule endoscopy: a pilot study”: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25136541
 6. Journal of Cancer Research, April 1982, “Isolation and Identification of Kahweol Palmitate and Cafestol Palmitate as Active Constituents of Green Coffee Beans That Enhance Glutathione S-Transferase Activity in the Mouse”: http://cancerres.aacrjournals.org/content/42/4/1193
 7. Science-Based Medicine, “Ask the (Science-Based) Pharmacist: What are the benefits of coffee enemas?”: https://www.sciencebasedmedicine.org/ask-the-science-based-pharmacist-what-are-the-benefits-of-coffee-enemas/
 8. A Cancer Therapy: Results of Fifty Cases and the Cure of Advanced Cancer by Diet Therapy: http://www.amazon.com/Cancer-Therapy-Results-Fifty-Advanced/dp/0961152621
 9. National Cancer Institute, Gerson Therapy: http://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/gerson-pdq
 10. North American Journal of Medical Sciences, May 2014, “Scientific Evidence-Based Effects of Hydrotherapy on Various Systems of the Body”: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049052/
 11. Clinical Nutrition Research, July 2014, “Coffee enema for preparation for small bowel video capsule endoscopy: a pilot study”: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25136541

 

Kaynak: https://draxe.com/coffee-enema/

Çeviri: Ahmet BABA (14.04.2017)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu