ÇevreTemizlik

Evde Doğal Bulaşık Deterjanı Yapmaya Ne Dersiniz?

Evde basit ve etkili bulaşık deterjanı yapmanın ne kadar kolay olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız. Yediğimiz gıdaların, hazırlanmasında ve tüketilmesinde kullandığımız mutfak gereçlerinin temizliği sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu araç-gereçlerin kirli olması sağlığı doğrudan etkiler. Ancak bu eşyaların kirli olmalarından daha tehlikeli bir durum varsa o da bu eşyalar aracılığıyla kimyasal maddelerin vücudumuza girmesidir.

Günümüzde bulaşık temizliğinde kullanılan deterjanlar etkili bir temizlik sağlayabilmeleri adına bol miktarda kimyasal madde içerirler. Bu deterjanlardaki kimyasalların bulaşıklardan tamamen arındırılması ise oldukça zordur.

Arındırılamayan kimyasallar ise sindirim sistemi yoluyla girdikleri vücudumuzda birikerek, birçok olumsuz etkiye yol açar. Bu olumsuz durumların önüne geçilmesi içinse doğal malzemeler kullanılarak evde bulaşık deterjanı hazırlayabilirsiniz. Hazırlanacak olan bu deterjan doğal olmasının yanında hem etkili temizlik sağlar hem de çevreyi korur.


Doğal Bulaşık Deterjanı Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı Boraks
  • 3 yemek kaşığı Sodyum Bikarbonat (İngiliz Karbonatı)
  • 3 yemek kaşığı Sodyum Karbonat
  • 1 yemek kaşığı Limon tuzu (Sitrik Asit)
  • 10-15 damla kadar Esansiyel Yağ (Ben limon yağı ve okaliptüs yağı tercih ediyorum -yağ çözücü ve anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı. Farklı esansiyel yağlar da tercih edebilirsiniz)
  • Bütün karışımı ıslatacak kadar Elma Sirkesi (Yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı. Sirke oranını arttırıp, azaltabilirsiniz)
  • Tablet formunu elde etmek için kalıp. (Ben buz kalıbı kullanmayı tercih ediyorum)

Bulaşık Deterjanı Tarifi

bulaşık deterjanıBütün kuru malzemeleri bir kap içerisinde karıştırınız. (boraks, sodyum bikarbonat, sodyum karbonat ve limon tuzu)

Karıştırdığınız kuru malzemelerin içerisine elma sirkesi ve esansiyel yağları ekleyip, toz karışım tamamen ıslanana kadar iyice karıştırınız.

Sirke kuru malzemelerle etkileşime girdiği için yavaş yavaş eklemelisiniz.

Hazırladığınız karışımı evinizde bulunan buz kalıplarının içerisine koyup yaklaşık 24 saat bekletiniz. (Kalıplara koyduğunuz deterjan malzemelerini kaşık yardımıyla iyice sıkıştırmalısınız)

24 saat sonunda elde ettiğiniz tabletleri hava almayan kapaklı bir kap içerisinde saklayabilir ve gönül rahatlılığı ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kendi yaptığınız doğal bulaşık tabletinin etkisini arttırmak için makinanızın parlatıcı gözüne elma sirkesi koymayı düşünebilirsiniz bu sayede daha temiz daha parlak bulaşıklar elde edebilirsiniz.

Not: Fazla miktarda yapılan bulaşık makinası tabletleri, içerisinde ki sıvı bir süre sonra buharlaştığı için dağılmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda tabletleri toz deterjan formunda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Not 2: Malzeme miktarını eşit miktarda arttırıp, azaltabilirsiniz.

Not 3: Ayrıca tarifte yer alan boraks maddesi bulaşık makinanızın borularında ki tıkanmaların da önüne geçecektir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: 8 Doğal Temizlik Malzemesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu