Sağlık

Dr.Osman Köseoğlu: Ülkemizde D Vitamini Eksikliği Ciddi Boyutlara Ulaştı.

Güneşi bol bir ülke olan ülkemizde D vitamini eksikliği ciddi boyutlara ulaştı.

Nüfusun yarısından fazlası D vitamini eksikliği yaşıyor.

Konuyla ilgili olarak BRT’ye konuşan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Köseoğlu yeterli vitamin D almak için 10.00 ile 15.00 arası günde en az 15 dakika yüz ve kollar açık kalacak şekide gün ışığına maruz kalmak gerektiğini belirtti.

D vitamini için sabah ve akşam güneşi etkili olmuyor.

D vitamini güneş ışınlarıD vitamininin güneş ile direkt alakalı olduğunu ve gıdalarda az miktarda bulunduğunu belirten Köseoğlu, D vitamininin balık, karaciğer, yumurta ve bazı bitkilerde çok az miktarda bulunduğunu, toplam gıda ile alınan vitamin D düzeyinin de vücut için yeterli olmadığını kaydetti.

Vücudun direkt kendinin vitamin D yapmasına gerek olduğuna dikkati çeken Köseoğlu. Yeterli vitamin D almak için en az 15-20 dakika direkt güneş ışığına maruz kalmak gerektiğini belirtti.

Köseoğlu’na göre ülkede görülen vitamin D eksikliğinin nedenlerinin başında ise kişilerin güneş ışığından uzak durmaları.

Köseoğlu güneşi bol olan bir ülkede de vitamin D eksikliği bulunmasının nedeninin; insanların güneş ışığından uzak durmaları ya da birtakım koruyucu kremler kullanmaları olduğunu söyledi.

Köseoğlu, ‘Ülkede birçok insanda vitamin D eksikliği saptıyoruz. Karaciğer, böbrek veya mide, bağırsak hastalıkları çölyak gibi mide sindirimi etkileyen hastalıklarda ve gastrit by-pass ameliyatı geçiren kişilerde de vitamin D eksikliği olabilir.Yaşlanma ile mide ve bağırsak sisteminde vitamin D emilimi azalıyor dolayısıyla yaşlılarda daha sık vitamin D eksikliği görülüyor’ diye konuştu.

Vitamin D eksikliğinini çoğu kişi anlayamıyor. Fakat çok ciddi eksiklik olduğunda özellikle kemik ağrıları, bazı insanlarda halsizlik ve kaslarda güçsüzlük hatta kramplara neden olabiliyor.

Bu eksiklik, hayat kalitemizin düşmesine neden olurken aynı zamanda bağışıklık sisteminin bozulmasına, kemik ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açabiliyor.

Günde en az 15-20 dakika yürüyüş yapmak hem vitamin D hem de kalp sağlığı ve diğer bazı hastalıklar açısından faydalı.

Vitamin D yanında kalp sağlığı, kolestrol veya şeker hastalıkları yönünden de halkın dışarıda en az 15-20 dakika yürüyüş yaparak güneşlenmesinin faydalı olacağı uyarısında bulundu.

D vitamini ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu