Yağlar

Adaçayı Yağı Nasil Kullanilir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Adaçayı yağı, idrar arttırıcı olması ile birlikte, gaz sıkıntısı yaşayan insanlara da yardımcıdır. Vücudumuzda meydana gelen herhangi bir yaranın iyileşme sürecinde de olumlu etkileri vardır. 

Bebeklerde gaz gidermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra astım, bronşit ve kadınlar da adet düzensizliğini gidermede fayda sağlayan bitkisel yağlar arasındadır.

ilgili yazı: Adaçayı’nın Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Yağı’nın Faydaları

 • Cildi temizleme özelliğine sahiptir.
 • Saçlarda meydana gelen kepeklenmeleri giderir.
 • Cilt yüzeyindeki sivilceleri giderir.
 • Doğal bir afyodizyaktır.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Antibakteriyel özelliği ile bakteri öldürücü etkiye sahiptir.
 • Cilt lekelerine karşı etkilidir.
 • Antidepresan işlevi görerek olumsuz duyguları kişilerden uzaklaştırır.
 • Sinir sistemini düzenler.
 • Zihni tazeleyici etkilere sahiptir.
 • Aromaterapi masajı şeklinde uygulandığında rahatlama sağlar.
 • Saçları güçlendirir.
 • Saçlı derinin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlar.
 • Cilt çatlaklarını iyileştirir.
 • Yara izleri ya da yeni oluşan yaralarda doğal bir tedavi seçeneğidir.
 • Cinsel hormonları uyararak libido artışı sağlar.
 • Bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir.
 • Göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.
 • Diş eti sorunlarında tercih edilebilir.
 • Ağız içi yaraları üzerinde etkilidir.
 • Cildi sıkılaştırıcı etki gösterir.
 • Parlaklığını kaybeden ciltleri canlandırabilir.
 • Yaşlanma karşıtı etki gösterir.
 • Ciltte sarkma problemlerini engeller.
 • Adet döngüsünü düzenleyici etkisi vardır.
 • Adet dönemindeki baş ağrısı, bulantı, depresyon ve halsizlik gibi durumları en aza indirir.
 • Kış mevsiminde sık sık karşılaşılan göğüs ağrısı, solunum yollarında tıkanma ve öksürük problemlerine iyi gelir.
 • Balgam söktürücü olarak kullanılabilir
 • Alzheimer hastalığını tedavi edicidir.
 • Ağız kokusunu engelleme özelliğine sahiptir.
 • Astıma iyi gelir.
 • Bronşit hastalığına ek bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir.
adaçayı yaprakları

Salvia sclarea olarak da bilinen adaçayı, kuzey Akdeniz Havzasına özgü bir bitkidir. Yaygın olarak tıbbi baharat olarak ya da tıbbi amaçlar içn kullanılır.

Yaprağı, çiçeği, sapı ve tohumu dahil olmak üzere, adaçayı bitkisinin birçok kısmı kullanılabilirdir. Alternatif sağlık uygulamalarında ve aromaterapide uçucu adaçayı esansiyel yağı olarak da kullanılır.


Adaçayı Yağı Kullanım Alanları

Adaçayı yağı, antidepresan etkileri, gelişmiş sindirim ve stresi rahatlatma gibi özelliklere sahiptir.

Aromaterapistler ve ilgili alternatif sağlık pratisyenleri, tedavilerinde sıklıkla adaçayını uçucu yağ olarak kullanırlar ve birçok sağlık yararına sahip olduğunu bilirler.

Adaçayının en bilinen sağlık faydaları

 • Antidepresan etkiler
 • Anti-enflamatuar etkiler
 • Sindirim sistemine etkileri
 • Antibakteriyel etkiler
 • Stres giderici
 • Dolaşım sistemine etkileri

Adaçayı Yağı Faydaları

Aşağıda listelenen çalışmaların çoğunun az sayıda katılımcıyı içerdiğini ve insanlardan ziyade hayvanlar üzerinde gerçekleştirildiğini belirtmek gerekir.

 1. Antidepresan Etkileri
 2. Kan Basıncı Düşürücü ve Anksiyete Önleyici Etkileri
 3. Anti-enflamatuar Etkileri
 4. Zihinsel İşlevleri Geliştirir
 5. Anti-bakteriyel Etkileri

Adaçayı Yağının Antidepresan Etkileri

depresyon

Ethnopharmacology Dergisi’nde yayınlanan bir 2010 çalışmasında, farelerde çeşitli farklı uçucu yağların antidepresan ve stresle mücadele etkileri araştırılmıştır. Kullanılan yağlar arasında adaçayı, papatya, biberiye ve lavanta bulunur.

Çalışma, test edilen tüm yağlardan, adaçayı yağının en güçlü anti-stres etkisine sahip olduğunu buldu.

Araştırmacılar, adaçayı yağının, depresyon yaşayan insanlar için etkili bir tedavi olabileceği sonucuna vardı. Ayrıca, yağın etkisinin, kendini iyi hissetme hormonu olan dopamin ile yakından bağlantılı olduğu da öne sürüldü.

Adaçayı Yağının Kan Basıncı Düşürücü ve Anksiyete Önleyici Etkileri

tansiyon

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir araştırma, inhale(solumak) edilen adaçayı yağının kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü ve idrar kaçıran kadınlar da önemli gelişmeler gösterdiği kaydedildi. Belge, inhale edilen adaçayı yağının gevşemeyi arttırmanın etkili bir yolu olabileceğini söylemektedir.

Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan başka bir araştırmada ise, hayvan deneklerin besinlerinde adaçayı yağının dahil edilmesinin, baskın ve endişeli davranışlarda önemli bir azalmaya yol açtığı buldu.

Adaçayı Yağının Anti-enflamatuar Etkileri

enflamasyon

2017’de Ethnopharmacology Journal’da yayınlanan araştırma, adaçayı ekstresinin sıçanlarda önemli anti-enflamatuar etkileri olduğunu buldu.

Araştırmacılar, uçucu adaçayı özütünün, inflamatuar diş eti durumu periodontitis için etkili bir tedavi olabileceği sonucuna vardılar.

Çalışmanın, aynı adaçayı özütünün, enfeksiyondan 3 gün önce uygulanmasının, önleyici bir etkiye sahip olmadığını belirttiğine de dikkat etmek önemlidir.

Adaçayı Yağı Zihinsel İşlevleri Geliştirir

Alzheimer Hastalığı

Adaçayı bitkisinin zihinsel işlevi çeşitli şekillerde geliştirdiği uzun süredir düşünülmektedir. Bir 2017 incelemesinde, kafes adaçayı dahil olmak üzere çeşitli adaçayı bitkilerinin etkilerine bakılmıştır. Çalışmada adaçayı bitkisinin, gelişmiş bellek, gelişmiş enerji ve Alzheimer ile savaşan etkileri olduğu keşfedilmiştir.

Aynı çalışmada, adaçayının anti-depresan ve stres önleyici etkilerinin de olduğu not edilmiştir.

Adaçayı Yağının Anti-bakteriyel Etkileri

bakteriler

Uçucu adaçayı yağı da dahil olmak üzere birçok esansiyel yağın antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Adaçayı esansiyel yağının antibakteriyel etkilerini inceleyen bir 2015 araştırmasında, antibakteriyel özelliklerinin test edilen tüm bakteri suşlarına karşı çalıştığı tespit edilmiştir.

Adaçayı esansiyel yağının ayrıca E. coli bakterisinin büyümesini önemli ölçüde azalttığı ve bakteri hücrelerine birkaç farklı yoldan saldırdığı görülmüştür.

Diğer araştırmalar ayrıca, adaçayının bazı kimyasal bileşenlerinin mantar önleyici etkilere sahip olduğunu da göstermiştir.

Altı farklı esansiyel yağın anti-bakteriyel ve anti-fungal etkilerini karşılaştıran bir 2017 çalışmasında ayrıca, adaçayının anti-bakteriyel ve anti-fungal etkilere sahip olduğu da bulundu.


Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır

Araştırmalar, adaçayı yağının solunduğunda, ağız yoluyla alındığında ve doğrudan vücudun iltihaplı bölgelerine uygulandığında pozitif etkileri bulduğundan kullanımı ile ilgili birçok seçenek vardır. Kullanıcılar iyi kalitede bir yağ seçtiklerinden emin olmalıdırlar.

Aromaterapi

Esansiyel yağ difüzörü

Esansiyel yağ difüzörü içerisine damlatacağınız 2-3 damla adaçayı yağı soluduğunuz havanın daha ferah olmasını sağlayabilir. Adaçayı yağı buharlaştığında, havadaki bakteri ve diğer mikroplarla savaşmaya yardımcı olur.

Adaçayı Yağının Topikal Kullanımı

Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla seyrelttiğiniz adaçayı yağını cildinize masaj yaparak topikal olarak uygulayabilirsiniz. Boğaz ağrısını yatıştırmak ve ruh halinizi iyileştirmek için banyo suyuna 3 ile 5 damla adaçayı esans yağı ekleyebilirsiniz. Ağrılı veya yara bir bölgeye sürüldüğünde doğrudan antiseptik, anti-enflamatuar ve anestezik bir etki sağlar.

Adaçayı Yağının Oral Kullanımı

Diş eti iltihaplarını azaltmaya yardımcı olması ve sakinleştirici etkileri için smoothie’lere veya çayların içerisine %100 uçucu adaçayı yağını 1-2 damla ekleyebilirsiniz. Doğal Standart Bitki ve Ek Kılavuzu(Natural Standard Herb and Supplement Guide), günde 1 ile 3 kez 25-50 mikrolitre (veya 1/2 ile 1 damla) adaçayı yağını oral yola alınabileceğini belirtir.

Bu kullanımların tümü güvenli ve faydalıdır.


Adaçayı Yağının Yan Etkileri

Adaçayı yağının kullanımı genel olarak oldukça güvenlidir.

Çeşitli kaynaklar, adaçayı yağının tüketimi vücutta östrojen artışına katkıda bulunduğunu söyler, ancak farklı esansiyel yağların östrojen artırıcı etkilerini araştıran bir 2017 çalışması bunun doğru olmadığını kanıtladı. Bununla birlikte, çalışma, ıtır ve gül esansiyel yağlarının östrojeni artırabileceğini göstermiştir.

adaçayı yağı

Diğer sözde riskler veya adaçayı yağının yan etkileri hakkında elle tutulur bir araştırma bulunmamaktadır.

Önlem olarak adaçayı yağının topikal kullanımından önce dirsek iç kısmınıza bir miktar sürerek yama (alerji) testi uygulayabilirsiniz. Cildinizin herhangi bir alerjenik tepki gösterirse adaçayı yağını kullanmayı bırakmalı ve bir uzmana danışmalısınız.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) uçucu yağlar hakkında bir düzenleme yapmamaktadır. Kullanmadan önce bir uzmana danışmak ve güvenilir bir yerden almak oldukça önemlidir.


Adaçayı Yağı Kullanımı Üzerine Nihai Düşünceler

adaçayı yağı

Çok sayıda araştırma, adaçayı yağının birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir.

Ayrıca adaçayı yağının, dopamin hormonuna etkisine bağlı olarak anti-depresan ve anti-stres etkileri de vardır. Bu etkiler, adaçayı yağının, düşük ruh halleri için etkili bir doğal ilaç haline getirir. Bununla birlikte, birçok çalışmanın sınırlı insan gruplarını içerdiğine dikkat etmek önemlidir.

Adaçayı yağının, kan basıncını düşürdüğü, kaygıyı hafiflettiği ve stres yoğunluğunu azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca adaçayı yağının hafıza ve zihinsel işlev üzerine olumlu bir etkisi olabileceği yönünde bazı çalışmalar da vardır.

Son olarak, uçucu adaçayı yağının, mükemmel anti-enflamatuar ve orta derecede antibakteriyel etkilerinin yanı sıra anestezik özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, uçucu adaçayı yağının tek başına iltihaplanmayı önlemediği, tedaviye ek olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu