Su OrucuSağlık

3 Günlük Su Orucu Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bir günlük su orucunu deneyimleyenler, ardından 3 günlük su orucu yapabilirler. Üç günlük Su Orucu, 24 saatlik Su Orucundan biraz daha yoğun hissedilecektir.

Bir günlük su orucu ile önceden deneyim kazanmak 3 günlüğü yapmak açısından iyi olacaktır. Önceden yapılan oruç deneyimi, daha uzun olan üç günlük oruç için güven verecektir; bu da, daha fazla fiziksel, zihinsel ve manevi faydalar sağlayacaktır.

Farklı süreli Su Oruçları hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza göz atmak isteyebilirsiniz


3 Günlük Su Orucu’na Nasıl Hazırlanılır?

Naturopati gibi geleneksel tıp, sağlık konusunda daha fazla fayda sağlamak için daha uzun sürelerde oruç yapılmasını tavsiye eder. Bu gibi durumlarda oruç, nitelikli bir doktor gözetiminde yapılır ve doktorun talimatları izlenir.

(Naturopati veya natural tıp diye de bilinen naturopatik tıp diğer tamamlıyıcı ve alternatif tıp yöntemlerinde olduğu gibi bedenin kendini sağaltabilme ve bu durumu sürdürebilme kabiliyetinde olduğu düşüncesinden hareket eder.)

Eğer 3 günlük su orucunu evinizde yapmak istiyorsanız, biraz hazırlığa ihtiyacınız olacak. Her şeyden önce pratik için zihninizi hazırlamanız gerekmektedir. Çoğu kişi, üç günlük su orucuna teşebbüs hakkında birçok korkuya sahip olabilir. Bunu yapmadan önce bir uzmandan rehberlik almanız önerilir.

Ayrıca uzun oruçları öneren, orucun faydaları ve doğal şifa üzerine kitaplar mevcuttur. Oruç tutmanın temel ilkelerini, çeşitli bedensel reaksiyonları ve faydalarını anlamak açısından kitapları okumak iyi gelecektir. Ayrıca uzun su orucu yapanları araştırıp, onların deneyimlerini öğrenin.  Bu size bir güven verecektir.

Normal insan vücudu yiyeceksiz haftalarca hayatta kalabilir. Dolayısıyla üç gün oruç tutmak çok zor değildir. Oruç yapmaya başladıktan sonra, ciddi sağlık faydalarını görürsünüz.

Eğer ciddi bir hastalığınız varsa, oruç tutmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Tüberküloz ve diğer yetersizlik hastalıkları gibi belirli kontrendikasyonları olanlarda uzun süreli oruçlar tutmamalıdırlar. Ayrıca hamile kadınlar uzun süreli oruçlardan kaçınmalıdır.

Ayrıca, üç günlük su orucundan sonra, yavaşça normal yeme alışkanlıklarına dönmek için 3-4 gün ayırmalısınız. Dolayısıyla, işlemin tamamı için toplam 6 – 7 gün planlamalısınız.


3 Günlük Su Orucu Nasıl Yapılır?

Üç günlük Su Orucu yaparken 72 saat boyunca yalnızca su içmelidir. Besin içeren katı yiyecekler veya diğer sıvılara (meyve suyu, süt vb.) izin verilmez.

Saf distile su en iyi seçimdir. Kaynatılmış ve soğutulmuş su da kullanılabilir. Kaynar suyun içine herhangi bir şey ilave etmeyin. Kişi kapasitesine göre, bir tam gün içinde yaklaşık 1 ½ litre ile 3 litre arasında su içebilir. İhtiyaç duyulduğu takdirde daha çok su içmenin zararı yoktur.

Bunu 3 tam gün devam edin.


3 Günlük Su Orucu’nda Vücut Reaksiyonları

3 Günlük Su Orucu ve doldurulan su bardağı

İlk kez üç günlük su orucuna giriyorsanız, vücudunuz vereceği bazı tepkilere hazırlıklı olmak gerekiyor. Vücut günde birkaç kez yiyecek tüketmeye alışmıştır. Ani gıda alımı eksikliği olduğunda, zayıflık, baş dönmesi, mide bulantısı vb. hissetmek oldukça normaldir.

Bazen çok enerjik hissedebilirsiniz, ancak bu süre zarfında enerjinizi çok sarf etmeyin. Bir süre sonra tam tersi zayıf hissedebilirsin. Bu dalgalanmalar yaygın ve normaldir.

Ayrıca kan basıncında bir düşüş ve hafif baş ağrısı olabilir. Bu tepkilerden korkmaya gerek yoktur. Bu semptomlar şiddetli olduğunda, dinlenmeniz veya yatmanız gerekir. Bu reaksiyonlar çok yoğunsa bir doktora başvurun.

Hatta ani ve şiddetli açlık hissi hissedilebilir. Mide sekresyonlarını (salgılarını) sulandırmak için bir ya da iki bardak su için. Sonra yatın ve dinlenin. Açlık kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Eğer açlık devam ediyorsa, doktorunuza danışın. Eğer açlık dayanılmaz ise, orucu kesebilirsiniz. Ancak üç günlük oruç süresince ciddi bir sorunla karşılaşma ihtimali çok düşüktür.

Yemeğin özlenmesi ve arzulanması zihinde yaygın olan başka bir reaksiyondur. Oruçlu kişi çeşitli yiyecekleri düşünmeye başlar. Hatta oruçlu kişi sevdiği yemekleri yemeyi veya hazırlamanın hayalini sürekli olarak kafasında canlandırabilir.

Su Orucu, fiziksel ve zihinsel temizlik sürecidir

Oruç, fiziksel ve zihinsel düzeyde yoğun bir temizlik sürecidir. Vücut, iyileşme sürecinde vücuttan toksin atmak için doğal bir mekanizmaya sahiptir.

Bu toksinler çoğunlukla bağırsaklara sindirim sistemi yoluyla atılır. Bu sırada dil üzerinde kalın beyaz bir tabaka oluşur. Tabaka dilin fırçalanmasına rağmen yerinde durabilir. Bu toksinlerin yok edildiğinin bir işaretidir.

Kalın bağırsakta biriken toksinlerin giderilmesini hızlandırmak için, doktorlar bu süre zarfında lavman yapmayı önermektedirler.

Toksinler ayni zamanda akciğerler yoluyla da atılır. Bu durumda 1-2 gün kötü bir nefes kokusu söz konusu olacaktır.

Midede asidine bağlı olarak mide bulantısı yaşanabilir. Bu durumdan kurtulmak için bir litre tuzlu su içip derhal kusmak gerekmektedir. Buna yoga’da ‘Kunjal Kriya’ veya ‘Vaman Kriya’ adı verilmektedir ve mideyi temizlemek için hem ayurveda hem de natüropatide yaygın bir uygulamadır.

Önemli olan, bunların normal reaksiyonlar olduğunu anlamaktır. 3 günlük su orucuna cesaretle devam edin. Zihni mümkün olduğunca huzurlu tutun. Bazen zihin, bilinçaltında saklanan geçmişi, bastırılmış duyguların çoğunu gün yüzüne çıkarabilir.  Zihni istikrarlı ve huzurlu hale getirmek için yavaş derin solunum uygulayın.


3 Günlük Su Orucu Nasıl Sonlandırılır?

3 Günlük Su Orucu sonrası beslenme

Su Orucunun sonlandırılması, yani beslenmeye geçiş en az orucun kendisi ile eşit derecede önemlidir. Vücut üç gün süreyle gıdalarla dolmadığında, bu duruma alışıyor. Sindirim faaliyetlerini durduruyor.

Bu duruma gelen sindirim sistemi büyük miktarda yiyecek sindiremez. Katı yiyecek tüketirseniz, sindirim sistemi şoka girer. Dolayısıyla sindirim faaliyetleri yavaş arttırmalı ve normale döndürmelidir.

3 günlük su orucu sonrası ilk gün

Beslenmeye genellikle limon suyu veya portakal suyu içerek geçilmelidir. Oruç sonrası ilk gün, başka bir şey yemeyin. Sadece gün boyu 3-5 defa limon veya portakal suyu alınmalıdır. Eğer kişi çok fazla açlık duyarsa, biraz kalori elde etmek için meyve suyuna yarım kaşık saf bal ekleyebilir.

3 günlük su orucu sonrası ikinci gün

Oruç sonrası ikinci gün hafif sebze çorbası, Hindistan cevizi suyu veya meyve suyuna günde 3-5 kez balla tüketebilirsiniz. Bazıları aynı zamanda hafif süt (eşit miktarda su bulunan süt) alabilir, bazıları için sütü sindirmek zor olabilir.

3 günlük su orucu sonrası üçüncü gün

Üçüncü gün sindirimi kolay olan meyve ve haşlanmış sebzeler tüketilebilir.

3 günlük su orucu sonrası dördüncü gün

Dördüncü günden itibaren meyvelerle birlikte normal beslenmeye geri dönülebilir. Bu noktada dikkatli olmak gerekir. Aşırı yeme ve mideyi aşırı yükleme eğilimi olacaktır.

Bir defada çok miktarda yemektense, öğünleri 2-3’e bölüp daha küçük porsiyonlarda yemek gerekmektedir. Oruç sonrası ölçülü yemeli ve yavaş yavaş normal beslenme alışkanlıklarına geri dönmelidir.


3 Günlük Su Orucu Faydaları

Üç günlük su orucu, muazzam sağlık faydaları sağlayacaktır. Sindirim sistemi, gündüz ve gece hiç dinlenmeden çalışır. Oruç sindirim sistemine kendini iyileştirmek için ihtiyaç duyduğu dinlenme fırsatını verir. Toksinler atılır. Kişiye enerjik ve canlılık hissi verir.

Oruç bağışıklık sistemini güçlendirir ve ömrü uzatabilir.

Oruç kilo vermenin en kolay yoludur. 3 günlük oruç süresince 1 – 3 kg arasında kilo kaybedilebilir. Normal gıdaya döndüğünüzde bu kilonun çoğunu geri alabilirsiniz. Oruçtan sonra kontrollü bir beslenmeye takiben, kilo vermenin devam etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Oruç zihni yakından gözlemlemek için iyi bir fırsattır. Yemek alışkanlıklarımızın ve isteklerinin anlaşılmasına yardımcı olur. Bu anlayış beslenmenin kontrol edilmesine ve böylece kilo vermeye yardımcı olur.

Dünyadaki bilinen bütün dini inanç oruç uygulamalarını teşvik etmiştir. Oruç, iç gözlem ve duygusal temizlik sürecidir. Kişi, tanık tutumunu sürdürmeli ve bilinçaltından çıkarılan çeşitli düşünceleri ve duyguları izlemelidir. Tanık olarak engellenen enerjiler serbest bırakılır ve olumsuz zihinsel çekimler kontrol altına alınır.

Çeviri: Ahmet Baba (21.02.2018) Mutlu ve Sağlıklı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu